Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Spontani pobačaj

Kutak za razgovor i probleme udanih gospođa, trudnica i mladih mama

Spontani pobačaj

PostPostao/la atalya dana čet svi 10, 2012 8:57 am

Iskreno se nadam da se ni jedna od vas neće morati oglasiti na ovoj temi sa svojim iskustvom. Nažalost, otvaram ovu temu sa svojimj, jer eto i to se događa.

Dakle, redom.
Prvi pregled kod ginića u 5. tt, sve u redu, ono što tamo mora biti, tamo je (mislim na gestacijsku vrećicu) i odgovara veličini za 5 tjedana. Sljedeći pregled dogovoren za 4 tjedna.
Dva tjedna nakon, počinje bol u donjem djelu trbuha, nešto slično jakim menstrulanim, ali 100 puta jači i to tako da ne možeš sjediti i stajati nego se samo previjaš od bolova. :thumbsdown: Tada sam prvi put išla na hitnu koja me uputila na ginekoliški odjel. Nisu mi vadili krv ni mokraću već je doktorica uzv pregledom ustanovila da je s djetetom sve u redu i rkla da je možda upala jajovoda (koju by the way trudnica ne može imati) :budala: i ja sam išla doma. Ujutro s papirima i još većim bolovima odlazim kod svog ginića koji odbacuje dijagnozu koju je ova dala i kaže da bi prije bila upala slijepog crijeva. Pregledom je ustanovio da nije ni to i onda krećemo na uzv. Tamo je vidio da je plod manji nego što bi trebao biti pa sumnja na kasniju oplodnju i kaže da sad moramo čekati ili da plod počne rasti što je moguće jer je dosta rana trudnoća ili da se priroda sama pobrine što mije u tom trenutku bilo odvratno za čuti. Preživim petak nekako sva jadna i tužna :ne zna:
Subota popodne, jaki, vodenasti, bijeli iscjedak. Naravno da sam se :shock1: od straha, ponovno jurim na hitnu ali me ovaj put zadržavaju na odjelu. Sranje je što je vikend pa mi druge pretrage osim vađenja krvi ne rade. Nalaz krvi i mokraće je pokazao povišene leukocite s tim da je nalaz mokraće bio :thumbsdown: Sljedeće jutro radim urinokulturu, stavlaju me na Duphaston tabeleta za održavanje trudnoće i pod večer na Apaurine s izlikom da se tijelo opusti (al zapravojer sam im išla na onu stvar s milijun pitanja).
Ponedjeljak :shock1: vode me na uzv gdje su ustanovili da veličina ploda ne odgovara tjednima trudnoće i da sam ja mutava jer ne znam kad sam imala zadnju mengu. Ne da to znam nego znami dan kad je došlo do začeća :pop: I oni tak, sami od sebe zalkjučuju da to nije trudnoća od 8 nego od 6tt. No, ustanovila je specijalizantica da nedostaje plodne vode i onda se preda mnom čudi pa zove nadređenu doktoricu koja mi je rekla da to sve još može biti dobro jer je plod u 5 dana narastao za 5 mm, znači, moj mali Hulkić se bori :cheer: Deset minuta kasnije, zove me na uzv šef odjela koji si je uzeo vremena i sve mi objasnio: što se tu vidi, što se ne vidi a trebalo bi biti. I čovjek je bio iskren i kaže da u svom životu nije vidio da u tako ranoj trudnoći nedostaje plodne vode. Ako pročačkate po netu, vidjete ćete da je manjak uobičajen u kasnijoj trudnoći.Ali o posljedicama za plod nitkoništa ne govori. :neznamkakoti: Deset minuta nakon toga ponovni uzv, isto jedan dr. koji je to sam želio vidjeti al koji je bio toliko brutalan i neugodan :budala: On je samo gledao i hmkao :budala: :neznamkakoti: Sav onaj sram od tolikog širenja zaboravite, jer samo želite čuti da će vaša beba biti dobro.
Utorak je prošao bez ikakvog pregleda, vizita samo pitanje kako ste? Dobro. Dobro. :thumbsdown:
Srijeda, čeka se nalaz urinokulture. Šalju me na pregled prije otpusta gdje je bio jedan mladi, ugodan i pristojan i ponajviše iskren doktor. Opet sam iša na uzv, a ovaj je bio prvi koji je odgovorio na pitanje koje posljedice mogu biti. Prvo što mi je rekao bilo je:Vama treba čudo da se to održi. Ako i uspijete roditi, tj. dočekat termin, dijete ćete pokopati za manje od dva tjedna jer neće imati razvijene bubrege ni pluća. O ostalim posljedicama vam ne mogu reći jer dosita ne znam.To mije bilo :thumbsdown: :shock1: i mislim si kak mi to, trudnoj, može reć. Iako ja jesam željela čut istinu, nisam željela čut takvu istinu :ne zna: Na moje pitanje, zašto su me onda stavili na hormonalne tablete za održavanje odgovorio je: Jer srce kuca. Znači moj Hulkić se neda. I eto ti opet tračak nade.
Nalaz urinokutrure je pokazao bakteriju koju sam imala još u prvoj trudnoći koju sam cijelu provela na antibioticima pa je i pretpostavka da je bakterija ušla u rodnicu i naštetila plodu :ne zna: A ja se čudim kako ni jednom u 4 godine nisam imala nijedan simptom ikave upale. :ne zna:
Nakon otpusta idem kod svog ginića koji me opet stavlja na uzv :neznamkakoti: Tu je ta nada koju sam dobila. Rekao je da je ovo razlika 101 na bolje od petka kad sam zadnji put bilakod njega, da je beba narasla i da tu postoji manjak vode, ali beba ima onoliko vode koliko njoj treba. Procvala sam :cerek: Dao mi je recept za antibiotik kako bih se riješila upale. Zajedno smo odlučila da ne uzimam više Duphaston jer nema smisla održavati trudnoću umjetno ako priroda sama može odlučiti. Opet sam stavljena na čekanje (Dočekati sam mogla spontani ili daljnu trudnoću s nepoznatim posljedicama).Sljedeća kontrola za dva tjedna nakon ponovljene urinokulture.
slika

slika

slika
atalya
Super forumašica
Super forumašica

Marketing:

Re: Spontani pobačaj

PostPostao/la atalya dana čet svi 10, 2012 8:57 am

Tjedan dana nakon, navečer, krvarenje, ali jako, jako slabo. :shock1: :shock1: :shock1: :mama: :mama: :mama: Odlučila sam ne ići na hitnu nego na preporuku drage mi prijateljice :cerek: ostati doma. Ništa me nije boljelo, osim možda križa što nisam čak ni tome pripisivala. Ujutro, nema tragova krvi, pa sam se opet ponadala. Zvala sam ginića i rekao mi je da bi takvo slabo krvarenje za sat do dva trebalo prestati, ali ukoliko se jave grčevi i jake krvarenje da moram doći. Prošla su i tri sata, grčeva nije bilo ali krv :neznamkakoti: :shock1: Kidam odmah kod njega i kad sam došla do njega već su počeli grčevi. Običnim ginekološkim pregledom ustanovi je krvarenje unutar maternice, a po njegovom je to trebalo krenuti van, a zašto nije :ne zna:
Na uzv je vidio da je beba prestala rasti možda dan prije, srce više nije kucalo :mama: Hulkić se predao.
Ionda ja vrtim film unazad. Moje tijelo je meni popodne prije dalo znak: počelo mi se vrtjeti, nisam mogla stajati na nogama, bila sam biljeda ko krpa, a ja sam to pripisala niskom tlaku.I kad taj osjećaj nije popustio nakon par sati, mužu sam rekla: mene ovo dijete ubija. A nisam ni svijesna bila da je ono umiralo. :neznamkakoti:
S dijagnozom missed ab. (plod je umro ali je ostao unutar matrenice) dolazim u bolnicu na kiretažu. Tamo mi na prijemu postavljaju tako glupa pitanja (npr. što sam po struci) dok ja jedva stojim na nogama.
Sad kiretaža :neznamkakoti: Ja sam rodila. Znam tu bol, sjećam je se još uvijek, al ovo :pljuc: Iako je na kiretaži bila najbolja ginekologinja kojoj bih digla spomenik :pop: koja je vidjela moju duševnu bol i da nje nije bilo tamo, od tuge bih umrla, naša bolnica nema običaj izvoditi kiretažu pod općom nego samo pod lokalnom anestezijom :neznamkakoti: Kak sa ja alergičar, izgleda da ni ta lokalna nije uhvatila kako je trebala, ja sam osjetila svako struganje, svaki usis. Kako se meni negdje u toku tih sat i pol koliko je prošlo od pregleda kod ginića pa do kiretaže plod raspao, došlo je to nekih problema o postupak su ponavljali tri puta da budu sigurni da su sve izvukli. ZVali su još jednog doktora, i još jednu sestru, pa su me dvije držale i milovale (a to mi je bilo važno jer muža nisu pustili unutra) . Po nekoliko su me puta pitali jesu li iz mene izišli komadi jer je bilo premalo materijala za 9tt što su oni uzeli :ne zna: a iz mene je izlazi čista krv. Iako taj postupak traje do 15 min, kod mene se malo odužilo zbog tog ponavljanja. Al bol :neznamkakoti: :neznamkakoti: :neznamkakoti: Porod je mala beba u usporedbi s ovim.
Nakon postupka, tri sam sata ostala na odjelu, malo sam krvarila,a prvih pola sata, ridala sam na sestrinom ramenu. Onda sam malo otišla na fb :D i nekim curama :cerek: poslala sms i zaspala. Svako malo su dolazili pogledati koliko krvarim, kako se osjećam :grli1:
E sad, osjećaji. U jednu sam ruku osjetila olakšanje koliko kod vam grozno zvuči, jer je ona agonija čekanja, nadanja, molitve samo nek bude zdravo iako ti svi govore da neće biti zdravo, završila, al s druge strane, srce mije htjelo puknut.
Dobila sam antibiotik protiv upale i Ergometrin za grčenje maternice jer se ona mora vratiti u svoj početni položaj.
Mirovala sam dan i pol , slabo sam krvarila, osim 5 dana, tad je bilo malo jače al i to je prestalo, i sad evo 6. dan više ne krvarim niti nemam iscjedak. Čekamo sljedeću mengu koja bi tebala doći za 4-6 tjedana.
Za tjedan dana idem na pregled kod svog ginića s PHD nalazom. Tkivo se šalje na analizu. Koliko sam uspjela pohvatat, uzrok se iz tog nalaza neće naći, ali moguće je da će nalaz ukazati na neku upalu pa će se onda to morati liječiti. S obzirom da je ovo bio prvi takav pobačaj kod mene (kažem takav jer sam dva puta imala biokemijsku trudnoću, pa nisam ni znala da sam trudna nego je sve s mengom izašlo van) detaljnije analize se neće raditi. Osim ponovljene PAPE i briseva drugo me neće slat. I zato jer sam imala jednu normalnu trudnoću. To mi je osobno debilno, jer od svega najviše želim znati zašto, jer trenutno krivim samu sebe zbog načina prehrane, zbog pušenja prije trudnoće, zbog stresa, bla bla.
O psihičkoj boli koja je trenutno još uvijek jaka, nema smisla govoriti.

Eto, to je moje iskustvo, nadam se ne ponovilo se više, a bome, želim da na ovoj temi ostane samo moja post :pop:
slika

slika

slika
atalya
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la blab dana čet svi 10, 2012 9:14 am

:neznamkakoti: :neznamkakoti: draga moja :grli1: :grli1:
ne ponovilo se nikome :grli1:
slika
blab
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la thinkblue dana čet svi 10, 2012 9:48 am

blab je napisao/la::neznamkakoti: :neznamkakoti: draga moja :grli1: :grli1:
ne ponovilo se nikome :grli1:

:pop: :pop: :pop: :pop: :pop: :pop: :pop:
10.10.2009. Nitko kao ti...

29.7.2010. Stigla i moja druga sreca... Mihaela

slika

12.2.2013. Stigle jos dvije srecice... Bibonjceki

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Happy Ivy dana čet svi 10, 2012 10:01 am

Stvarno nemam riječi, suze mi ridaju, daga ata!! Nema ni smajlića kojim bih te zagrlila koliko mi srce sad želi :grli:
Užasno mi je žao da itko mora tako što proći!! :neznamkakoti:
slika slika

12.3.2011.Naš život, naš sav ponos, ljubav naša...
Happy Ivy
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la slatkica:) dana čet svi 10, 2012 10:17 am

:grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli:

ne ponovilo se nikome
slika
slatkica:)
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la tigerin dana čet svi 10, 2012 10:54 am

draga moja, svaka tebi cast na hrabrosti da to tako stojicki podneses. ja sam to dozivjela prije 6 godina, ali jos uvijek mi je gorak okus u ustima kad se sjetim.. doduse, drugaciji je uzrok bio - uslijed udaraca je plod odumro u 12tj.
nek bude na dusi (prokletoj) njegovog oca
slika slika
07.05.2010.tiha noc je, moje zlato spava...13.02.2010. mnogo znacis za moj zivot

slika
tigerin
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la thinkblue dana čet svi 10, 2012 11:02 am

Ata, sori ako zabadam nos tam di mu nije mjesto, al zanima me nesto o biokemijskoj trudnoci. Rekla si da nisi ni znala da si trudna jer si dobila mengu. Kako si onda saznala da si bila trudna? Isla si na pregled, ili...? Jos jednom, sori ak pitam nesto sto me se ne tice. :grli:

slika

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la atalya dana čet svi 10, 2012 11:10 am

thinkblue je napisao/la:Ata, sori ako zabadam nos tam di mu nije mjesto, al zanima me nesto o biokemijskoj trudnoci. Rekla si da nisi ni znala da si trudna jer si dobila mengu. Kako si onda saznala da si bila trudna? Isla si na pregled, ili...? Jos jednom, sori ak pitam nesto sto me se ne tice. :grli:

Kasnila mi je možda dan, dva tri :ne zna: pa nisam tome obraćala previše pozornosti, al je menga bila drugačija nego inače (obilnija, dulja, više ugrušaka) pa sam otišla kod ginića. Vadili smo betu pa smo po tom evidjeli da je bilo nešto pa je on onda zaključio da je to onda to :ne zna: A zašto je do toga došlo :ne zna:
slika

slika

slika
atalya
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la atalya dana čet svi 10, 2012 11:12 am

tigerin je napisao/la:draga moja, svaka tebi cast na hrabrosti da to tako stojicki podneses. ja sam to dozivjela prije 6 godina, ali jos uvijek mi je gorak okus u ustima kad se sjetim.. doduse, drugaciji je uzrok bio - uslijed udaraca je plod odumro u 12tj.

Sjetila sam se, draga, na tom stolu tebe i tvoje priče. :grli: Pa sam pomislila, moram onda i ja izdržati i preživjeti :grli: :grli:
slika

slika

slika
atalya
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la thinkblue dana čet svi 10, 2012 11:18 am

atalya je napisao/la:
tigerin je napisao/la:draga moja, svaka tebi cast na hrabrosti da to tako stojicki podneses. ja sam to dozivjela prije 6 godina, ali jos uvijek mi je gorak okus u ustima kad se sjetim.. doduse, drugaciji je uzrok bio - uslijed udaraca je plod odumro u 12tj.

Sjetila sam se, draga, na tom stolu tebe i tvoje priče. :grli: Pa sam pomislila, moram onda i ja izdržati i preživjeti :grli: :grli:

Treba vam dici spomenik za hrabrost, i svakoj zeni koja to prezivi :pop: :pop: :pop: :pop: :pop: :pop: :pop:

slika

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la zagorka dana čet svi 10, 2012 11:20 am

thinkblue je napisao/la:Treba vam dici spomenik za hrabrost, i svakoj zeni koja to prezivi :pop: :pop: :pop: :pop: :pop: :pop: :pop:

:pop: :pop: :pop: :pop: svaka vam čast
you're the wind that's underneath my wings - I belong to you, you belong to me... 19.06.2010. :lovestruck:
slikaslika
I'm at the borderline of my faith, I'm at the hinterland of my devotion,
In the frontline of this battle of mine...But I'm still alive
zagorka
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la tigerin dana čet svi 10, 2012 1:18 pm

odvratno i bolno u svakom pogledu. ali ne mogu shvatiti da to jos rade pod lokalnom anestezijom, pa to je kriminalno!! kao da nije dovoljno sto znas sta te ceka, nego jos i moras biti prisutna. nemam rijeci..

lijepe moje.. :grouphug:
slika slika
07.05.2010.tiha noc je, moje zlato spava...13.02.2010. mnogo znacis za moj zivot

slika
tigerin
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Oluja dana čet svi 10, 2012 2:04 pm

:tuzna1: :tuzna1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1: nemam rijeci, ne daj boze nikome :grli: :grli: :grli: :grli: :grli:
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la atalya dana čet svi 10, 2012 2:25 pm

tigerin je napisao/la:odvratno i bolno u svakom pogledu. ali ne mogu shvatiti da to jos rade pod lokalnom anestezijom, pa to je kriminalno!! kao da nije dovoljno sto znas sta te ceka, nego jos i moras biti prisutna. nemam rijeci..

lijepe moje.. :grouphug:

Po netu sam našla da Vinogradska bez izminke radi pod općom a da se kod ostalih dogovoriš. Meni tu upciju nisu ponudili, al kažem, naša bolnica ionak štedi na svemu, pa zašto ne bi ni na tome :ne zna:
slika

slika

slika
atalya
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la vrazichka dana čet svi 10, 2012 2:39 pm

ata, tigi i svima ostalima koji su dozivjeli spontani drzim fige da se sto prije oporave :pop: :pop: :pop:

ja sam kao i ata imala biokemijsku trudnocu. a zapravo se isto pise pod spontani pobačaj jer je trudnoća postojala.
dobila sam gljivičnu infekciju i iscjedak.. bijelo-smeđe boje, prvo sam mislila da je od gljivične i da mi i zbog toga menga kasni.
iscjedak je dosao sa prvim danom planirane menstruacije. trajao je 7 dana. u petak sam otisla do doktorice. na UZV se vidjelo nešto ali je bilo jako malo i rekla mi doktrorica da prolazi ali da ne bi bilo nismo znali otišla sam vadit betu.
beta je bila povišena.. u subotu me počelo boliti i otišla sam na hitnu. iscjedak je bio još jači no krvarenja nije bilo. rekla je doktorica da se plod još drži...
tablete nisam nikakve pila nego sam cekala...
u nedjelju nisam mogla stat na noge a popodne sam i prokrvarila. u ponedjeljak sam isla vadit betu i jos je bila pozitivna samo puno manja (oko 100). na svoju ruku sam odlučila čekat da krvarenje prođe i nakon 10-11 dana sam otišla na pregled i maternica je bila čista...
to ej to
slika slika slika
slika
vrazichka
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la atalya dana čet svi 10, 2012 2:43 pm

:grli: :grli:
Vidiš, ja sam još pod mengom išla na uzv, al se tamo ništ nije vidjelo, i jedino po nalazu bete je ginić zaključio da je to to.
Ali meni se ni u kartonu ne piše postojanje ni jedne ni druge biokemijske, a ginić ni ne računa to. Čak mi se i ova trudnoća vodila kao druga :ne zna: na ne 4. :ne zna:
slika

slika

slika
atalya
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la lunna dana čet svi 10, 2012 3:18 pm

o zene moje :tuzna1: :tuzna1: :tuzna1:
ja ne znam nikog hrabrijeg od vas :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli:
slika
lunna
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la samo_njegova dana čet svi 10, 2012 3:22 pm

nemam riječi, samo :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: i ne ponovilo se nikome :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli:
slika

slika
samo_njegova
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tigerin dana čet svi 10, 2012 3:49 pm

na svetom duhu je isto praksa da pod lokalnom..
slika slika

slika
tigerin
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la wedding.dress dana čet svi 10, 2012 3:57 pm

:tuzna1:

:grli1:

lunna je napisao/la:o zene moje :tuzna1: :tuzna1: :tuzna1:
ja ne znam nikog hrabrijeg od vas :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli: :grli:

:pop:
You fill up my senses like a night in a forest, like the mountains in springtime, like a walk in the rain, like a storm in the desert, like a sleepy blue ocean. You fill up my senses, come fill me again.
wedding.dress
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Satine dana čet svi 10, 2012 6:09 pm

:neznamkakoti: :neznamkakoti: :neznamkakoti: :neznamkakoti: :neznamkakoti: :neznamkakoti: :neznamkakoti:
:grli1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1: :grli1:
slika slika
Satine
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la vrazichka dana čet svi 10, 2012 7:24 pm

atalya je napisao/la::grli: :grli:
Vidiš, ja sam još pod mengom išla na uzv, al se tamo ništ nije vidjelo, i jedino po nalazu bete je ginić zaključio da je to to.
Ali meni se ni u kartonu ne piše postojanje ni jedne ni druge biokemijske, a ginić ni ne računa to. Čak mi se i ova trudnoća vodila kao druga :ne zna: na ne 4. :ne zna:

mozda neki racunaju ako je kiretaza :ne zna: :ne zna: ali je meni doktorica rekla da je bila trudnoca.. ili uopce ne smatraju trudnocom ako srce ne kuca, pojma nemam po cemu se to klasificira.. jer je meni bila dijagnoza abortus in tracta (u tijeku...) :ne zna: :ne zna:
slika slika slika
slika
vrazichka
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la atalya dana pet svi 11, 2012 7:03 am

vrazichka je napisao/la:
atalya je napisao/la::grli: :grli:

mozda neki racunaju ako je kiretaza :ne zna: :ne zna: ali je meni doktorica rekla da je bila trudnoca.. ili uopce ne smatraju trudnocom ako srce ne kuca, pojma nemam po cemu se to klasificira.. jer je meni bila dijagnoza abortus in tracta (u tijeku...) :ne zna: :ne zna:

A miš moj :grli:

A koliko sam skužila, svaki ginić ima svoje :ne zna: Netko na svakom pregledu ide na uvz netko ne :roll: , neki u slučaju odumiranja ploda šalju na kiretažu, drugi doma :ne zna: Nema nikakvog sustava :roll:
Jedino znam da ta biokemijska nije indikacija za neke daljne pretrage, a kod kiretaže se tek rade brisevi i ponovljeni papa, dok se tek nakon trećeg ide na detaljne pretrage. Iako, ja ovaj put neću samo tako to pustit jer je garant bila neka veća upala ili bakterija koju izgleda imam, a meni ne šteti već bebi :ne zna:
slika

slika

slika
atalya
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la vrazichka dana pet svi 11, 2012 7:21 am

meni je papu vadila tad (na tom prvom pregledu u petak) i sve je bilo u redu.. sva sreca..zato me nije slala poslije ponovno... iako mi je na nalazu pisalo ponoviti za 6 mjeseci :ne zna:
mah nevazno, bitno da mi je sad sa dorom sve u redu :pop: :pop:
slika slika slika
slika
vrazichka
Moderatorica
Moderatorica

Marketing:

Sljedeća

Natrag na Udane forumašice, trudnice i mlade mame

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.