Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Trudnički tečajevi, patronažne sestre

Kutak za razgovor i probleme udanih gospođa, trudnica i mladih mama

Trudnički tečajevi, patronažne sestre

PostPostao/la Happy Ivy dana pet pro 10, 2010 8:44 am

Drage moje,
po ovom pitanju sam prilično zbunjena. Znam da se na trudnice zboru pričalo o tome kako je koja to obavila, ali ipak...

Dakle, jučer me pitala ginićka jesam li odabrala u kojoj ću bolnici roditi i jesam li izabrala patronažnu sestru. (barem sam ja shvatila da je to zapravo patronažna sestra, iako se u doslovnom prijevodu zove "babica") A ja bila :shock1: Nova ovdje, ni ne znam di, koga, što, kako. :ne zna:

Dala mi je popis tih sestara (ima ih 26 u mom gradu, od toga su 2 institucije/udruge patronažnih sestara)
Neke od njih nude tečajeve u grupama, a neke dolaze kod trudnice doma ili se nalazi kod nje, pa su to individualne pripreme.
Koja su vaša iskustva s tečajevima u grupama? Je li netko imao privatne pripreme?

Postoji spisak usluga koje one nude, ne nudi svaka sve... pa me zanima što je bitno? Na što da obratim pažnju pri odabiru sestre, a što vam se činilo beskorisno? Evo što su ponuđene usluge:
1. Savjetovanje za trudnice
2. Pomoć pri komplikacijama
3. Briga o trudnoći
4. Trudnička gimnastika/yoga
5. Priprema za porod
6. Savjetovanje o trudovima
7. Primalja
8. Mogućnost poroda kod kuće
9. Savjetovanje tijekom babinja
10. Gimnastika nakon poroda
11. Savjetovanje za dojenje
12. Masaža za bebu

Što se odabira bolnice tiče, postoje dani otvorenih vrata, pa ćemo ići vidjet par rodilišta, ali to ću vidjet na temi o rodilištima što je bitno :thumbsup:
slika slika

12.3.2011.Naš život, naš sav ponos, ljubav naša...
Happy Ivy
Udana forumašica
Udana forumašica

Marketing:

Re: Trudnički tečajevi, patronažne sestre

PostPostao/la princessmo dana pet pro 10, 2010 9:47 am

draga moja! mi koji živimo u Hrvatskoj nismo se morali s tim zamarati jer toga kod nas nema.... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: inače babica i patronažna sestra nisu isto-babica je primalja, osoba koja te porađa, a patronažna sestra je osoba koja ti kasnije dođe doma (kad dođeš s bebom iz bolnice) i koj a ti pomaže bebu okupati, mjeri joj težinu i sl....
W day 2.5.2009. Bilo je čarobno....
slika slika slika
princessmo
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Happy Ivy dana pet pro 10, 2010 9:50 am

znam, ali ovdje to radi sve jedna osoba.
znači jedna žena drži pripreme, ide s tobom na porod i kasnije se brine o tebi i bebi.

u principu me zanima na što obratiti pažnju, što vam je bilo korisno od onog što ste čule, vidjele, a što baš i ne :ne zna:
slika slika

Happy Ivy
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la princessmo dana pet pro 10, 2010 9:54 am

Možda ti druge cure mogu bolje pomoći-ja sam babicu upoznala na porodu, a tada mi je bilo svejedno tko će me poroditi-iako-bila je super...davala mi je jasne upute i govorila mi je sve kaj se događa...a kaj se tiče patronažne-došla mi je ona koju su mi poslali i s njom sam isto bila prezadovoljna jer je bila istih mišljenja kao i ja u vezi dojenja, mlada i obrazovana.
Ako imaš mogućnost biranja-pokušaj sama smisliti kaj bi htjela od poroda (što prirodnije, bez medikamenata, intervencija ili obrnuto sl.) pa probaj naći osobu koja zastupa ta stajališta... :ne zna:
W day 2.5.2009. Bilo je čarobno....
slika slika slika
princessmo
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Ness dana pet pro 10, 2010 5:40 pm

Happy Ivy je napisao/la:znam, ali ovdje to radi sve jedna osoba.
znači jedna žena drži pripreme, ide s tobom na porod i kasnije se brine o tebi i bebi.

u principu me zanima na što obratiti pažnju, što vam je bilo korisno od onog što ste čule, vidjele, a što baš i ne :ne zna:

Draga, nema ti kod nas biranja babice. Kad dođeš roditi u bolnicu, koja babica se nađe u smjeni ta te dopadne. Osim ako imaš vezu pa se s nekim dogovoriš da dođe mimo svo redovnog radnog vremena u bolnicu kad tebe ulove trudovi.
Patronažna isto koja te dopadne, one pokrivaju određeni kvart i to je to. Ja sa svojom nisam uopće bila zadovoljna, samo mi je smetala po kući. Jedino dobro što je imala vagu pa sam na vrijeme saznala da mi dijete gubi na težini i počela ju dohranjivati, ne želim ni posmiliti što bi se desilo da ju nije vagala, vjerovatno bi završila na kantridi u dječjoj bolnici.

Ja sam na trudnički tečaj išla u bolnicu. Prvi dan smo imali razgled rodilišta, rađaone i soba gdje su smještene babinjače. Predavanja su bila u grupama i to mi je jako koristilo jer su ih držale osobe (doktori i babice) koje tamo rade, i koji znaju kako se konkretno postupa u tom rodilištu. Meni su najzanimljivija bila predavanja o samoj fiziologiji poroda, alternativnim načinima rađanja (stolčić, kada) i vježbe disanja koje nam je držala primalja. Na predavanje o dojenju nisam stgla jer sam bila u rađaoni dok je trajalo.
slika
slika slika
Ness
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la kabica dana ned pro 12, 2010 8:23 pm

Ness je napisao/la: Jedino dobro što je imala vagu pa sam na vrijeme saznala da mi dijete gubi na težini i počela ju dohranjivati...

upravo to. s tom razlikom da smo mi završili na hitnoj.
nama čak nije ni pokazala kako se kupa jer je vidjela da mojoj mami to sve skupa ide dobro i da mi pomaže pa ju je pitala je li zna kako se kupa beba jer da imaju strašnu gužvu... i bila mi je dosta velika pomoć kod dojenja i ona sama je njegova velika zagovornica, ali mi je isto tako rekla da moram paziti i na svoje zdravlje jer bebi treba zdrava mama i to mi je pomoglo da se ne osjećam previše krivom kad nije išlo...

meni su na tečaju dosta pomogle vježbe disanja. a sve ostalo što si nabrojila je ovdje još san...
17.05.:) don't believe me if i tell you
:cerek: *KoKa-handmade* :cerek:
kabica
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Tisa-Iskra dana ned pro 12, 2010 10:56 pm

Potpisujem sve kaj su cure gore rekle...
Ja bih ti preporučila yogu za trudnice, vježbe disanja, savjetovanje tijekom babinja, gimnastika nakon poroda, savjetovanje za dojenje, masaža za bebu od onog što si ti navela da imaš kao mogućnost...
slika Ne pitajte za kile - ja sam bootylicious :raspa:
slika
Tisa-Iskra
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la zelenooka-007 dana pon pro 13, 2010 2:43 pm

ja u srijedu krećem na trudnički tečaj... jedva čekam... :cerek: :cerek: :cerek: :cerek:
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la macy dana sri pro 15, 2010 9:15 am

i mene to muci...
na kraju ispalo da cu ja ici roditi u vinogradsku (bar se nadam), sam trebam ispitati sto tocno jos prije toga trebam napraviti - ono, koliko puta moram doci na pregled tamo i sl.

babicu u vinogradskoj vjerujem da necu moci birati, no s obzirom da zivim u selu mom malom vec sam imala kontakt s patronaznom sestrom koja ce mi doci sad u sijecnju odrzati privatni tecaj (posto se ovaj grupni odrzavao u 11. mjesecu u jutarnjim satima, pa zbog posla nisam mogla). Nadam se da ce biti dobro :mig:
slika

slika
macy
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Tisa-Iskra dana sri pro 15, 2010 9:30 am

Macy - u Vinogradsku trebaš ići najkasnije zadnji mj cijeli na preglede.. Odi se u 35 tjd naručiti za prvi pregled u trudničkoj ambulanti. To moraš osobno...
slika Ne pitajte za kile - ja sam bootylicious :raspa:
slika
Tisa-Iskra
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Happy Ivy dana sri pro 15, 2010 8:48 pm

Tisa-Iskra je napisao/la:Ja bih ti preporučila yogu za trudnice, vježbe disanja, savjetovanje tijekom babinja, gimnastika nakon poroda, savjetovanje za dojenje, masaža za bebu od onog što si ti navela da imaš kao mogućnost...

hvala! :mig:
zelenooka-007 je napisao/la:ja u srijedu krećem na trudnički tečaj... jedva čekam... :cerek: :cerek: :cerek: :cerek:

jesi bila danas? kak je bilo? kak je bilo?

mi idemo u ponedjeljak na info-večer u jednu bolnicu i drugi pon u drugu bolnicu.
Onda ćemo odlučiti di ćemo na tečaj. Svakako idemo oboje, samo kaj meni plaća zdravstveno, a dragi mora platiti.... puno :roll: ali kaj sad.
Samo kaj u jednoj bolnici nam se nudi tečaj u siječnju i veljači u ukupnom trajanju 7x2h uvijek petkom, a u drugoj nam ne paše jer je četvrtkom pa bi tam mogli jedino na tečaj jedan vikend i to onda onako crash tečaj. di bi skoro cijeli dan bili tamo i u sub i u ned. :roll:
Al bojim se da bi nam to bilo previše informacija odjednom.... ili? :ne zna:
slika slika

Happy Ivy
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la bedacha dana sri pro 15, 2010 9:05 pm

macy je napisao/la:na kraju ispalo da cu ja ici roditi u vinogradsku (bar se nadam), sam trebam ispitati sto tocno jos prije toga trebam napraviti - ono, koliko puta moram doci na pregled tamo i sl.

Od 36.og tjedna bi trebalo ići u bolnicu na preglede, možeš i prije, ali 36. tj je najkasnije i moraš imati bar 2 pregleda u bolnici da ne bi radili probleme kad dođeš rodit.

Ja nisam pojma imala da postoji mogućnost privatnog tečaja :ha:
slika
bedacha
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Dani 26 dana sri pro 15, 2010 9:11 pm

bedacha je napisao/la:
macy je napisao/la:na kraju ispalo da cu ja ici roditi u vinogradsku (bar se nadam), sam trebam ispitati sto tocno jos prije toga trebam napraviti - ono, koliko puta moram doci na pregled tamo i sl.

Od 36.og tjedna bi trebalo ići u bolnicu na preglede, možeš i prije, ali 36. tj je najkasnije i moraš imati bar 2 pregleda u bolnici da ne bi radili probleme kad dođeš rodit.

Ja nisam pojma imala da postoji mogućnost privatnog tečaja :ha:

Koliko ja vidim, to ovis od bolnice do bolnice! Ja npr. nisam isla u bolnicu na pregled sve do termina! Prvi pregled je obavljen u bolnici na sam dan termina 24.08. i onda sam isla svaki dan na preglede jer sam kao "prenesla". Da sam se pocela otvarati ranije, poslao bi me ginic tamo na pregled al s obzirom da sam i na zadnjem pregledu bila zbetonirana, rekao je da nema potrebe da se dronckam po bolnici i odmah mi dao uputnicu da idem na dan termina (naravno, ako nesto ne krene ranije) :ne zna:
03.05.2008...
slika
slika
slika
Dani 26
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la zelenooka-007 dana sri pro 15, 2010 9:23 pm

Happy Ivy je napisao/la:jesi bila danas? kak je bilo? kak je bilo?

jesammm.... :cheer: :cheer: :cheer:

imali smo uvodno predavanje... prvi dio nije bio ništa posebno... pričala je o trudnoći, o razvoju bebe, o problemima u trudnoći i tako...
a drugi dio predavanja održala je nutricionistkinja... pričala je o prehrani za trudnice i dojilje... svidilo mi se predavanje, makar sam većinu tih stvari već znala...

uglavnom, trajalo je od 10 do 12... sutra imamo opet, od 16 do 18, tema je porod i dolaze i naši mužeki...

e da, dobili smo i poklon paketić od bebivite... unutra je bnjižica sa receptima za nadohranu (kašice i sokići), fascikl za dokumente, zdjelica i žlica...
simpatičan poklončić... :cerek:
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Happy Ivy dana sri pro 15, 2010 10:58 pm

zelenooka-007 je napisao/la:
uglavnom, trajalo je od 10 do 12... sutra imamo opet, od 16 do 18, tema je porod i dolaze i naši mužeki...

koliko dugo to traje onda? mislim, koliko dana.

:cheer: :cheer: :cheer: za paketić!
slika slika

Happy Ivy
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la macy dana čet pro 16, 2010 7:48 am

bedacha je napisao/la:Ja nisam pojma imala da postoji mogućnost privatnog tečaja :ha:

privatni - mozda sam upotrijebila krivi izraz, bolje bi bilo individualni :)

i hvala na odgovoru za bolnicu. Jucer sam pitala i ja svog doktora dal on zna kak to ide- pa mi je rekao isto to...znaci negdje između 34-36 tjedna pocinjem hodati kod njih na pregled.

sam me jos jedna stvar zanima, dal se u vinogradsku na pregled treba naruciti? zna netko :ne zna:
slika

slika
macy
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la zelenooka-007 dana čet pro 16, 2010 9:53 am

Happy Ivy je napisao/la:koliko dugo to traje onda? mislim, koliko dana.

:cheer: :cheer: :cheer: za paketić!

traje 4 puta po 2 sata... dakle, prvi dan odradili jučer, danas drugi, treći će bit sljedeći utorak, a četvrti sljedeći četvrtak...
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la zelenooka-007 dana čet pro 16, 2010 10:03 pm

eto, prošao i drugi dan tečaja...

danas imali predavanje o porodu i babinju... bili i mužeki sa nama... interesantno predavanje... sad barem znam kako treba disat kad me trudovi uhvate, a dal ću se onda toga sjetit, pitanje je... hehehheh...

i najbitnija stvar u svemu tome... kad je predavanje završilo i mi krenuli za doma, mm je rekao da ide na porod samnom... :cerek: :cerek: :cerek: :cerek:
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana čet pro 16, 2010 10:08 pm

kao što sam ti rekla, bez brige, ako i zaboraviš, podsjetit će te tete u rodilištu kako se diše :thumbsup: :thumbsup:
i drago mi za mužeka :cerek:
tangerina

PostPostao/la macy dana pet pro 17, 2010 8:33 am

zelenooka super :thumbsup:

bas mi drago :cheer: ja sam ispocetka razmisljala da nema sanse da ide mm samnom, da ce biti vise posla s njime unutra nego samnom...no sad, cim smo blize (iako jos imaaaaamo vremena) sve si vise mislim da ce ici samnom.
slika

slika
macy
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la kabica dana pet pro 17, 2010 10:50 am

macy je napisao/la:sam me jos jedna stvar zanima, dal se u vinogradsku na pregled treba naruciti? zna netko :ne zna:

Tisa ti je nekoliko postova gore odg :mig: trebaš se obavezno naručiti. Bilo bi dobro doći osobno, ali znam da su se i cure telefonski naručivale samo što ti je lutrija dobiti ih na tel. Ali ima neka fora da moraš faksirati uputnicu. Na stranicama Sestara Milosrdnica imaš broj pa probaj nazvati. I da, prije 36.tj nemoraš dolaziti. Mene je ginićka slala s 32 tj. zbog te posteljice pa su se iščuđavali koji sam kuki već došla :izivciran:
17.05.:) don't believe me if i tell you
:cerek: *KoKa-handmade* :cerek:
kabica
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Happy Ivy dana ned pro 19, 2010 7:53 pm

zelenooka-007 je napisao/la:eto, prošao i drugi dan tečaja...

danas imali predavanje o porodu i babinju... bili i mužeki sa nama... interesantno predavanje... sad barem znam kako treba disat kad me trudovi uhvate, a dal ću se onda toga sjetit, pitanje je... hehehheh...

i najbitnija stvar u svemu tome... kad je predavanje završilo i mi krenuli za doma, mm je rekao da ide na porod samnom... :cerek: :cerek: :cerek: :cerek:

bravo za muža :cheer: :cheer:
a podsjetit će te onda on na pravilno disanje kad krene! :thumbsup:
Zato i idu i mužeki na tečajeve, pretpostavljam. da se upoznaju sa situacijom :D
slika slika

Happy Ivy
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la tangerina dana ned pro 19, 2010 8:56 pm

Happy Ivy je napisao/la:a podsjetit će te onda on na pravilno disanje kad krene! :thumbsup:
Zato i idu i mužeki na tečajeve, pretpostavljam. da se upoznaju sa situacijom :D
tješi se :lol:
mm je bio samnom tek na kraju poroda, a do tada sam se ja već i naučila kako disati :D tako da je zelena bez brige, spomenu to u rodilištu mali milion puta, pogotovo ako krivo radiš :D
tangerina

PostPostao/la Happy Ivy dana uto pro 21, 2010 8:11 am

Daklem, mi jučer bili vidjet rodilište :dani:
i kako smo ostali oduševljeni (i to je tek blago rečeno) tak smo odmah odlučili da k njima idemo i na trudnički tečaj, jer si nekak mislimo, bolje da upoznamo još kojeg doktora kad već i oni sudjeluju na tečaju. Nek oni znaju mene, ja njih :zubo: Jedino kaj je meni problem to da nam ne pašu termini u tjednu, pa ćemo na intenzivni tečaj jedan vikend. 15/16.1.Subota 10-17h i nedjelja 10-17h. :dani: potošit ćemo i manje benzina, kaže mm :lol:
Sve ostale stvari (ostali tečajevi) se plaćaju, tak da smo od toga odustali :roll: Po tome kaj su nam rekli kaj se radi na tečaju, mislim da je obuhvaćeno sve što je bitno. Znali budemo za manje od mjesec dana :cerek: Već jedva čekam
slika slika

Happy Ivy
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la zelenooka-007 dana uto pro 21, 2010 2:08 pm

evo ja danas bila po treći put na tečaju... opet od 10 do 12...

danas smo imali predavanje i prehrani djeteta... dakle, kompletno sve, od majčinog mlijeka, do adaptiranog, i sve do dohrane... super predavanje, dobro objašnjeno i sve...

najviše me se dojmilo to što nam je detaljno prikazala kako bi trebalo dojiti... dakle, položaj djeteta i sve...
nadam se da će mi što od svega toga ostat u glavi i da neću imat problema sa dojenjem... :cerek:
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

Marketing:

Sljedeća

Natrag na Udane forumašice, trudnice i mlade mame

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.