Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Krštenje i krsna imena

Kutak za razgovor i probleme udanih gospođa, trudnica i mladih mama

Re: Krštenje i krsna imena

PostPostao/la tigerin dana čet ruj 06, 2012 10:23 pm

blab je napisao/la:ja nekako držim mišljenje da bi kumovi trebali bili jedni (dakle ili muško ili žensko), ili bračni par. i to je sve. ovo da budu dva različita mi je malo :thumbsdown: , kao da čekaš da dobiješ dva različita poklona.
to je samo moje mišljenje, ofkorz :mig: :D

ziviJo govornik
slika slika
07.05.2010.tiha noc je, moje zlato spava...13.02.2010. mnogo znacis za moj zivot

slika
tigerin
Super forumašica
Super forumašica

Marketing:

PostPostao/la blab dana pet ruj 07, 2012 6:38 am

u takvoj situaciji držim se vaše strane :zubo:
ima ih svakakvih "vjernika" :roll:
slika
blab
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la Rally_MO dana pet ruj 07, 2012 7:08 am

moj muž je imao 4 kuma na krštenju :upitnik: :upitnik: :upitnik: :jesilud: :jesilud: :jesilud:
U njih je to normalno, malo tko ima samo jednog kuma :ne zna: I Filip je trebao imati dva kuma, al svećenik nije dao da se drugi upiše kao kum jer na kraju nije mogao doć na krštenje (a uglavnom nitko ne brani da djete na krštenju drži druga osoba a ne onaj tko je upisan kao kum. Moja prijateljica je trebala biti krsna kuma sestrinoj maloj u Francuskoj al nije mogla ići radi rizične trudnoće... Ona je upisana kao kuma, a mama joj je držala kumče na krštenju).
Doduše, kad gledam imam i ja i kuma i kumu, al zato što smo ja i braća skupa kršteni pa je žena trebala meni biti kuma a muž braći, al svećenik nam je svima upisao oboje za krštene kumove. A trebali su nam biti kumovi drugi bračni par al nisu mogli biti oni zato što nisu crkveno vjenčani...
6.8.2010. - DA po prvi put

slikaslika
slika
Rally_MO
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la princessmo dana pet ruj 07, 2012 9:03 am

blab je napisao/la:ja nekako držim mišljenje da bi kumovi trebali bili jedni (dakle ili muško ili žensko), ili bračni par. i to je sve. ovo da budu dva različita mi je malo :thumbsdown: , kao da čekaš da dobiješ dva različita poklona.

kumstvo traje cijeli život, ne samo na dan krštenja, tako da to s poklonima uopće neću komentirati... :neznamkakoti:
a kumovi su ti koji se "obvezuju" da će biti "drugi" roditelji i mi kad smo birali kuma za naše dijete mislili smo tko bi mogao voljeti i brinuti se o M da nas nedajbože ne bude. meni su moji kumovi (i kum i kuma) sto puta u ovih 30ak godina značili jako puno, pomogli u nekim životnim situacijama i znala sam kome se mogu obratiti. i zato smo i mi odlučili da će naša djeca imati i kuma i kumu, ne nužno bračni par. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
W day 2.5.2009. Bilo je čarobno....
slika slika slika
princessmo
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la blab dana pet ruj 07, 2012 9:06 am

slažem se, no teško je danas pronaći nekoga tko će ti bit toliko "dobar" da pritom neće ogovarati te i raditi kontra vas čim okreneš leđa :mig:
iz svoje okoline imam jako puno takvih primjera :raspa:

danas bi te najrađe odbili za kumstvo jer nemaju novaca :ne zna:
slika
blab
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la princessmo dana pet ruj 07, 2012 9:08 am

ja sam sigurna u naš uski krug prijatelja i opet ću ponoviti kako novci i pokloni nemaju veze s tim. :pop:
slika slika slika
princessmo
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la blab dana pet ruj 07, 2012 9:09 am

lijepo je čut takve stvari :thumbsup: i ja bih da se ovdje ne živi u kamenom dobu :zubo: :rofl:
slika
blab
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la Lia dana pet ruj 07, 2012 9:49 am

Princes je sve lijepo napisala. I ja na kumove gledam kao na osobe koje bi uskočile da se mami ili tati nešto dogodi. Sve drugo en dolazi u obzir za kumstva. Samo eto što se nažalost i životne prilike promjene pa ljudi krenu drugim putem, ali nadam se da ćemo imati priliku birat za naše dijete i da se neće dogodit da mu izaberemo nekoga koga neće čut ni vidjet u životu.
slika
Ne znamo što se krije u osobi do nas, zašto se tako ponaša, zašto je takva, ali znamo da ni nama nije lako kad nas drugi ne razumije...
Neke stvari je teško staviti u riječi, ali ako ljubiš i prihvaćaš drugoga, riječi su suvišne, srce samo govori.
Lia
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Polesana dana pet ruj 07, 2012 4:30 pm

Prvo dijete krsteno na dan Bozica, drugo vjerojatno na Uskrs :)
Kumstvo- nismo birali po prijateljstvu (jer nazalost to moze nestati), vec zaista po osobi koja moze biti uzor djetetu i brinuti se o njemu ako sto bude.
A sto se tice rastavljenih, nije problem ako je netko rastavljen, vec ako zivi u vanbracnoj zajednici.
A meni je srednji vijek kada netko zeli krstenje u katolickoj crkvi, a ne postuje niti prihvaca odredbe/zakone/propise te institucije :ne zna: barem danas nije silna potreba krstiti djecu, a, s druge strane, postoje razno razne druge crkve, religije, sekte, sljedbenicke druzbine koje ce se prilagoditi razno raznim prohtjevima.
Mislim da je tu stvar stava: nikako ne bih krstila dijete iz tradicije ili presinga drugih, vec samo i iskljucivo iz svojeg uvjerenja i svjetonazora.
Polesana
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Dani 26 dana pet ruj 07, 2012 4:40 pm

princessmo je napisao/la:

kumstvo traje cijeli život, ne samo na dan krštenja, tako da to s poklonima uopće neću komentirati... :neznamkakoti:
a kumovi su ti koji se "obvezuju" da će biti "drugi" roditelji i mi kad smo birali kuma za naše dijete mislili smo tko bi mogao voljeti i brinuti se o M da nas nedajbože ne bude. meni su moji kumovi (i kum i kuma) sto puta u ovih 30ak godina značili jako puno, pomogli u nekim životnim situacijama i znala sam kome se mogu obratiti. i zato smo i mi odlučili da će naša djeca imati i kuma i kumu, ne nužno bračni par. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

I kako bi onda njih dvoje bili drugi roditelji da se vama nedaj boze nesto dogodi? :misli: Meni je logicnije da to bude bracni par (ako vec idu dvoje) :ne zna:
03.05.2008...
slika
slika
slika
Dani 26
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Lia dana pet ruj 07, 2012 8:33 pm

Ne moraju biti bračni par da bi bili drugi roditelji. Moja sestra ima 2 kume i obe su sada udane. I s te strane gledano ima podršku dvije druge obitelji koje je mogu jako volit i podržavat u uskočit i sl. Ja imam za kumove bračni par i imam podršku jedne obitelji. Tako da ne mora nužno bolji izbor biti bračni par :ne zna:
slika
Ne znamo što se krije u osobi do nas, zašto se tako ponaša, zašto je takva, ali znamo da ni nama nije lako kad nas drugi ne razumije...
Neke stvari je teško staviti u riječi, ali ako ljubiš i prihvaćaš drugoga, riječi su suvišne, srce samo govori.
Lia
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Oluja dana pet ruj 07, 2012 8:58 pm

ja nikad kod nas nisam vidila dva kuma na krstenju,za to sam prvi put cula na forumu. Bas me M pita nekidan moze li mali imat dva kuma.
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Ness dana ned ruj 09, 2012 12:58 pm

Ni ja nisam nikad čula da netko ima dva kuma ili bračni par dok nisam došla na forum. Očito u mom kraju to nije običaj.
Reina kuma je naša susjeda, ona je u braku, ali je samo ona upisana kao kuma. Nisam ni znala da se može drugačije, a ni svećenik nije ponudio da ih se upiše oboje.
slika
slika slika
Ness
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la mia_m dana čet ruj 13, 2012 7:38 am

r ima dvije kume, dvije jako drugacije osobe koje se nadam da ce biti uz nju i super mi je da su toliko razlicite i svaka ima ono nesto svoje.
ja imam kuma i kumu, ne bracni par i kod nas je to cesto. ja sam krsna kuma mom necaku a od druge tete muz mu kum. meni je cudno kad ljudi racunaju da curica mora imat kumu decko kuma,sto sam isto negdje cula/vidila.
ja svoje kumove ful malo vidim, nismo nesto povezani, zivotne okolnosti nas tako nekako udaljile, a za r se nadam da ce se druzit s svojim kumama.
Quand il me prend dans les bras..Il me parle tout bas..Je vois la vie en rose

Plovi plovi mala barka
mia_m
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Rally_MO dana čet ruj 13, 2012 8:18 am

Stvar je u tome da nam je nešto neobično zato što u našem kraju nije takav običaj... Al sve je normalno...
Ja ću dodati još samo jednu stvar što se tiče kumstva, krsni kumovi bi trebali biti oni koji će zamijeniti roditelje ako im se ndB nešto dogodi... Al ruku na srce, to je scenarij koji mislim neće nitko doživjeti, čisto sumnjam da će socijalne službe gledati tko mi je krsni kum djetetu i dat mu ga na skrb :ne zna: :ne zna: :ne zna: Ja znam tko bi sigurno preuzeo brigu o mojoj djeci ako nam se ndB nešto desi, i što se toga tiče mogla bih mirna srca umrijet jer znam da bi mi djeca bila u sigurnim rukama i okružena ljubavi, al ipak nisam niti bih te osobe izabrala za kumove :ne zna:
6.8.2010. - DA po prvi put

slikaslika
slika
Rally_MO
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la princessmo dana čet ruj 13, 2012 11:36 am

Rally sve stoji, ali nisam ja mislila doslovno-kao skrbnici, ali da se na njih uvijek može "računati"... :thumbsup:
slika slika slika
princessmo
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la lunna dana čet ruj 13, 2012 12:35 pm

meni je bracni par kumovi na krstenju,kuma mi je bila i krizmana kuma-duplo kumstvo :D
ona mi puno znaci u zivotu i puuuno mi je pomogla oko vjencanja i kad god mi nesto treba tu je..tako zelim da i S bude..

a recimo moj brat ima 3 kuma,teta,tetak i tatin rodak :D
slika
lunna
Udana forumašica
Udana forumašica

krštenje

PostPostao/la sreća dana ned srp 28, 2013 12:11 pm

zanima me dal se može krstit dijete ako ste vjenčani samo kod matičara?
Zadnja izmjena: blab; ned srp 28, 2013 10:23 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: spojeno s postojećom temom
sreća

Re: krštenje

PostPostao/la tigerin dana ned srp 28, 2013 9:20 pm

svecenik ne smije odbiti krstenje
slika slika
07.05.2010.tiha noc je, moje zlato spava...13.02.2010. mnogo znacis za moj zivot

slika
tigerin
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la lunna dana ned srp 28, 2013 10:31 pm

tigerin je napisao/la:svecenik ne smije odbiti krstenje

tako im je Papa naredio ali jos uvijek ima onih koji ne zele krstiti dijete ako roditelji nisu vjencani u crkvi :mig:
slika
lunna
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la mare dana pon srp 29, 2013 9:44 am

sreća je napisao/la:zanima me dal se može krstit dijete ako ste vjenčani samo kod matičara?

Pa nazoveš u crkvu i pitaš :ne zna: :mig: Vjerovatno će znati bolje tamo nego na forumu...
25.10.2008.
slika
slika
mare
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la ivy.poison25 dana pon srp 29, 2013 11:21 am

mi nismo vjencani u Crkvi,al smo krstili dijete! ne zbog dobre volje il poznanstva svecenika,nego zato sto ne smije odbit krstenje. kanonik 88 kaze da se dijete moze krstite sve dok svjedok (kum) ili jedan od roditelja imaju sakrament krstenja i time obecaju da ce dijete odgajati u krscanskom duhu!
ja nikad nisam cula da je svecenik odbil krstit dijete!
druga stvar je ta da se vi ne mozete ispovijediti i pricestiti pa bi vam zbog toga mogli prigovorit... al odbit krstenje ne smije!
ivy.poison25
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Tisa-Iskra dana pon srp 29, 2013 11:47 am

Evo me - meni su odbili krstiti dijete. Zato što ja i mm nismo vjenčani u crkvi i zato što osobe koje smo htjeli za kumove isto nisu vjenčani u crkvi. (svi smo kršteni, prijateljica isto kao mm i ja ima sve do vjenčanja, prijatelj je samo kršten). Ali i laknulo nam je,jer smo namjeravali krstiti više radi pritiska familije. A kad su nam odbili, sad imamo "izgovor". Ja sam naime mišljenja da se svatko treba krstiti kad na to može sam svjesno pristati zajedno sa obvezama koje isto nose.
slika Ne pitajte za kile - ja sam bootylicious :raspa:
slika
Tisa-Iskra
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la princessmo dana pon srp 29, 2013 1:15 pm

naši prijatelji nisu vjenčani - uopće, krstili su im dijete bez problema, ali kum kojeg su odabrali je vjenčan samo kod matičara i nije mogao biti kum bez obzira kaj je kršten i ima sakramente prve pričesti i krizme. vjerujem da to ovisi o župniku i da je najbolje pitati u župi u kojoj bi krstili dijete.
slika slika slika
princessmo
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Tisa-Iskra dana pon srp 29, 2013 1:46 pm

Ma velim, mi na kraju ni ne želimo krstiti dijete. Ako će to Paula sama htjeti kad bude starija, podržati ću je, ali meni osobno je krštenje male djece nešto što se radi bez njihove privole, to mi je siljenje i nametanje i protiv sam toga. (i kad sam aktivno sudjelovala u KC sam isto smatrala).
slika Ne pitajte za kile - ja sam bootylicious :raspa:
slika
Tisa-Iskra
Super forumašica
Super forumašica

Marketing:

PrethodnaSljedeća

Natrag na Udane forumašice, trudnice i mlade mame

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.