Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Krštenje i krsna imena

Kutak za razgovor i probleme udanih gospođa, trudnica i mladih mama

Krštenje i krsna imena

PostPostao/la mary dana pet kol 13, 2010 12:32 pm

Evo, sjetih se još jedne teme u vezi bebača...kad ste krstili dijete? kada namjeravate krstiti? da li ste već pronašli kumove? šta je sve potrebno za krštenje...i tako to... :D
Zadnja izmjena: Anonymous; sub kol 21, 2010 2:48 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: korigiran naslov
16.08.2008. Uplovila u bračnu luku..
23.07.2011. Stigla princezica...
03.04.2013. Stigla druga princezica...
mary
Junior savjetnica
Junior savjetnica

Marketing:

Re: Krštenje

PostPostao/la dabrica dana pet kol 13, 2010 3:33 pm

nas mis se rodio taman izmedju Bozica i NG, pa je dosla Korizma, tako da smo ga mi krstili iza Uskrsa, imao je par dana manje od 4 mj...buduci da sam jos "friska" evo informacija:

potrebno je:
- obleka za bebicu (mi nasli neku kombinaciju u iani na snizenju, nije striktno za krstenje, jer nismo htjeli davati u beba centru za hlacice, kosulju i puloveric za krstenje (ali sve kasnije nosivo, nama je to bio uvjet) 800 kn, nego sve iskompletirali za 300 kn, a ima fora bas malih odijela za bebace, to smo kasno vidjeli i to dodje cca 250 kn)
- svijeca (ako se kupuje u beba centrima oko 100 kn, mi kupili u Verbum katolickoj knjizari za 40 kn prekrasnu i u cvjetarni su nam je ukrasili za jos 20 kn)
- krsna kosuljica (cca 60-80 kn)
- kum/a/ovi :D
- roditelji :D

od papirologije nama je trebala obiteljska knjizica i kumu potvrda da moze biti kum i to je to...dosli jednom na dogovor, jos jednom par dana prije dostavili papirologiju i prosli obred i to je to...

mi smo jos narcuivali i konfete jer nam je to bilo bas fora, narucili smo 10 komada i doslo nas je oko 280 kn, i bilo je bas fora :cerek:
slika

slika
dabrica
Udana forumašica
Udana forumašica

Re: Krštenje

PostPostao/la tangerina dana sub kol 14, 2010 8:09 am

meni je to fensi, skoro ko vjenčanje, pogotovo jer se kod nas uvijek fešta na veliko za takve stvari :cerek: :cerek: pa sam ja još na vjenčanju, usputno gledala po salonima, tu i tamo, bombonjerice za krštenje :cerek: :cerek:

u principu, čula sam da se kao treba krstiti 40 dana nakon rođenja, no, s obzirom da imam zimsku bebu, nemam baš na pameti da bi nakon nove godine odmah krstila, nije da je neka sila trčat s bebom u ledenu crkvu, pa ovo, pa ono. tako da je trenutni plan da ćemo vjerojatno tamo negdje, 3,4 mjesec iduće godine, kad koliko toliko zagrije, održati krštenje.
zahvaljujem dabrici na potrebnoj papirologiji :zubo: to nisam znala što treba :D za to ipak imamo vremena da se raspitamo, a i krštenje mislimo održati u crkvi ovdje gdje živimo, tako da nam nije daleko da bilo tko priupita svećenika :D doduše, ja bi možda rađe išla gdje drugdje, gdje je i neki "normalniji" svećenik, al eto, nekako će jednog dana biti praktičnije i tom djetetu i svima, kad se bude tražio krsni list (a ne ko ja, koja sam krštena u jednom, pričešćena u drugom, a krizmana u trećem mjestu, a uvijek na istom prebivala :lol: ) :thumbsup: tako da, za sada je plan takav kakav je :D

za robicu još neznamo, prerano nam je o tome mozgati, no vjerojatno budemo kupili nešto što se može i kasnije koristiti, s obzirom da sve ovo što imamo doma je za manje bebe, jer smo i mi, a i bliža rodbina, kršteni puno ranije, pa će to biti malo :ne zna: a i ne vidim loše da se beba NE krsti u bijelome :ne zna: uostalom, kao što rekoh, nije da je neka problematična stavka (moš si mislit) :D

s obzirom da krštenje nećemo raditi samo mi, roditelji i kumovi, ipak su tu i none, pa tete s kojima inače slavimo i roćkase, a kamo nećemo krštenje, pa neki frendovi s kojima smo si super i stalno, a plus toga, neki i nas zvali na krštenje svoje djece, onda "bi bio red" :zubo: da se zove i njih, bude se skupila ekipica od sigurno 40ak komada ljudi :dani: al dobro, da si to ne možemo priuštiti, vjerojatno nebismo tako ni radili :ne zna: bilo bi u nas par i doviđenja hvala :D

za smještaj slavlja krštenja nemamo pojma, no kako stvari stoje, imat ćemo doma prostoriju u kojoj ćemo moći feštati, tako da mislimo da ćemo to moć ugurat na način da ne trčimo u restoran, no uostalom, o tome više iduće godine :thumbsup: bombonjerice, kao što rekoh, mislimo imati, ipak sam ih i ja imala za sve moguće prigode, kao i svi u mojoj rodbini, meni je to divna uspomenica na takvo nešto, pa kad volim, zašto ne :D .
obred planiram da će biti sniman, doduše, imamo svoju kameru, pa to nije problem, jedino bi si voljela napraviti par profi fotkica bebe, no vidjet ćemo kako ćemo po tom pitanju. s obzirom da imamo profi aparat, a i jednu frendicu koja slika profi, možda budemo to nekako "spojili" da baš ne plaćamo malo bogatstvo za sve to. :D luda mama, što se može :D

i na kraju kumovi :ne zna: razmišljamo o tome :thumbsup: jedino što se meni osobno ne sviđa kad su kumovi moji/njegovi braća/sestre. nekako je teta teta, a ne kuma.

auf, raspisala sam se :budala: al kad se volim potruditi oko takvih nekih stvarčica :D :D
tangerina

Re: Imena

PostPostao/la zelenooka-007 dana sub kol 21, 2010 2:43 pm

možđe mi netko objasnit kako ide to sa krsnim imenom? jel to mora imat svako dijete koje nema neko katoličko ime, ili? jer recimo, moje ime nije katoličko, a nikad nitko nije spominjao da imam neko krsno?? :misli:
Zadnja izmjena: Anonymous; sub kol 21, 2010 2:48 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: premješteno u odgovarajuću temu
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana sub kol 21, 2010 2:46 pm

neznam točno, al svatko ga ima. moje postoji kao katoličko (u muškom izdanju), no treba izabrati djetetovo krsno ime pri krštenju :ne zna:
priupitaj si mamu koje je tvoje :ne zna:
al znam da kad se moja sestra krizmala, da su na samom činu krizme čitali normalno i krsno ime (što piše na onom papiriću), tako da je nekima malo i smješno izgledalo :zubo: prekrasno ime, a ona kiks na krsnome :D
tangerina

PostPostao/la zelenooka-007 dana sub kol 21, 2010 2:48 pm

a jel piše i to krsno na dokumentima, tipa krsni ili rodni list, izvadak iz matične knjige rođenih??
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

Re: Krštenje i krsna imena

PostPostao/la tangerina dana sub kol 21, 2010 2:53 pm

ako i ostane, onda ostane na krsnom listu :ne zna:
zapravo, ne, ja ga na svom krsnom listu nemam, baš gledam kopiju :ne zna:

a ovo sam našla na netu
Vid krsnog obreda u kojem krštenik dobiva kršćansko ime.
Tradicija usvajanja kršćanskog imena umjesto vlastitog (ili kao što je danas čest slučaj uz vlastito), postoji među vjernicima od najranijih stoljeća postojanja Crkve.
To je trenutak kada odrasli krštenik kao novi član kršćanske zajednice mijenja svoje ime u ono nekoga apostola ili lika iz Novog zavjeta.
U kasnijim stoljećima, kada su se počela krštavati mala djeca kršćanskih roditelja, postalo je uobičajeno da roditelji daju svojoj djeci imena svetaca, mučenika ili kršćanskih vrlina.
Iako je kanonsko pravo tražilo, većim dijelom tijekom ovog stoljeća, da ime koje se nekoj osobi daje pri krštenju bude kršćansko (obično nekog sveca), sadašnji kodeks određuje samo "neka se roditelji, kumovi i župnik brinu da se ne dade ime strano kršćanskom osjećaju" (kan. 855).
tangerina

PostPostao/la zelenooka-007 dana sub kol 21, 2010 2:55 pm

mah... ja o tome stvarno nemam pojma... nikad se nije spominjalo nikakvo krsno ime kod mene... a moje ime definitivno nije kršćansko... ime mog brata je, tako da on sigurno nema krsno... a nikad nitko moje spomenuo nije...

i imam snimku svog krštenja... ni tamo se ne spominje... krštena sam sa svojim imenom... :ne zna: :ne zna:
ili sam ja luda... odoh nazvat mamu... :D
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la osma putnica dana sub kol 21, 2010 2:57 pm

mi jos svoga malisa nismo krstili..to tek namjeravamo obaviti...kumu znamo..sad je samo pitanje oce li nam dopustit da ona bude jer ona nije krizmana..nadamo se da budu jer bi bas htjeli dabude ona..
ja sammislila sasi uzet odjelce ali samodustala od toga..neisplati mi se davat 400kn za nesto sta ce prerast za misec-dva i nosit jedanput :D
slikaslika
slika
osma putnica
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana sub kol 21, 2010 3:00 pm

osma, ako mene pamćenje dobro služi, kumovi moraju imati sve sakramente, čak ako su oženjeni, onda moraju bit oženjeni u crkvi.
dakle, moja kuma nije udana u crkvi i nije joj bilo dozvoljeno da potpiše.

što se tiče imena, imam ja snimano sestričnino krštenje i jasno se čuje "roditelji, koje ste ime odabrali svojoj kćeri?", a sad, neznam kako to ide, al čini mi se da je moja mama za nas jednostavno rekla "marija", a pošto sestrična ima kršć. ime, onda su odgovorili njezinim imenom.
tangerina

PostPostao/la zelenooka-007 dana sub kol 21, 2010 3:02 pm

ovako... ja nemam nikakvo krsno ime... krštena sam svojim imenom, i to je to... :D
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana sub kol 21, 2010 3:10 pm

bo, vidiš vidiš :ne zna:

za osmu
crkva želi kumove koji su punoljetni, koji imaju sakramente Krštenja i Krizme. Ako žive u paru tada obavezno moraju biti crkveno vjenčani. Neki svećenici koji zdaju potvrdu kumovima će biti rigorozniji, a neki liberalniji prema njihovom vjerničkom životu.

dakle, moli si boga da te pita samo krsni list, ne i da li je krizmana :zubo: i onda ti kumstvo pali :D

u principu, čitam sad po forumima, negdje traže samo krštenje, negdje sve :ne zna: dakle, sve ti ovisi od crkve do crkve :ne zna:
tangerina

PostPostao/la tigerin dana sub kol 21, 2010 3:12 pm

i ja isto :huh:

mi cemo uskoro biti krsni kumovi pa mi je bas dobro doslo da vidim sta sve treba :thumbsup:
slika slika
07.05.2010.tiha noc je, moje zlato spava...13.02.2010. mnogo znacis za moj zivot

slika
tigerin
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana sub kol 21, 2010 3:30 pm

vi si svakako provjerite, pogotovo jer si ti udavana u crkvi, onda kasnije opet, al samo u matičnom, pa da nebiste imali kakvih problema :roll: a praktički još si udana u crkvi za onog prvog :ne zna:
tangerina

PostPostao/la zelenooka-007 dana sub kol 21, 2010 4:06 pm

blablaca je napisao/la:bo, vidiš vidiš :ne zna:

možda je to i od svećenika do svećenika... makar, eto, od kad znam za sebe, bila sam na dosta krštenja i tako dalje, nikad nitko nije imao krsno ime... moja mama kaže da je to prije bilo obavezno, a sada da se to baš više i ne gleda... al vjerovatno je razlika od kraja do kraja, čak i od obitelji do obitelji...

jer recimo, moja je baka krštena sa imenom miranda, a trebala se zvat ofelija... onda moja prabaka nije dala da se komplicira pa je ostalo samo miranda... a moja mama je krštena sa svojim imenom, koje nije kršćansko... isto tako i ja... :ne zna:
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana sub kol 21, 2010 4:08 pm

zapravo, čak i našim frendovima, koji su krstili prije godinu dana, svećenik postavio pitanje za krsno ime, a i ja sam svirala na mali milion takvih svečanosti, pa je naš uvijek to pitao.
bit će da je od kraja do kraja
tangerina

PostPostao/la osma putnica dana sub kol 21, 2010 4:11 pm

mi budemo isli kod jednog svecenikakoji slovi kajo najpristupacniji i najbolji u st-u tako da nam to nebude valjda problem..ja se nadam..
al prije svega se ja i dragi mormao dogovorit kada..a to budemo tek kad njemu zavrsi sezona i malo odmori :D

edit:prijateljica mi se udala u toj crkvi i muz joj nije krizman svejedno ih je vjencao...
slikaslika
slika
osma putnica
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la zelenooka-007 dana sub kol 21, 2010 4:14 pm

ja stvarno neznam... al eto, mama mi rekla da apsolutno nitko u našoj obitelji nema krsno ime... ni moji roditelji, ja ni brat, tete i stičevi, bratići i sestrićne... nitko... :ne zna:

a znam da mi ni nećaci nemaju... ni susjedi... ni neznam ja tko sve ne... al uglavnom... nema!
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana sub kol 21, 2010 4:23 pm

ja bi rađe da me nitko s time ne gnjavi, baš me zanima zašto je nama mama morala birati posebno ime, budem ju pitala :ne zna:
ovako jednostavno krstiš, nađeš adekvatne kumove, za koje zaista misliš da su najbolji za tvoje dijete i mislim da je sve to bolje od posebnog imena :ne zna:
tangerina

PostPostao/la osma putnica dana sub kol 21, 2010 4:35 pm

blablaca je napisao/la:ja bi rađe da me nitko s time ne gnjavi, baš me zanima zašto je nama mama morala birati posebno ime, budem ju pitala :ne zna:
ovako jednostavno krstiš, nađeš adekvatne kumove, za koje zaista misliš da su najbolji za tvoje dijete i mislim da je sve to bolje od posebnog imena :ne zna:

:pop: :pop: :pop: :pop:
slikaslika
slika
osma putnica
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tigerin dana sub kol 21, 2010 5:30 pm

e, da, isla sam ja pitat za potvrdu i nema problema, poslat ce mi je postom ne nemam opet 3 dana jahanja, jer ta teta sto radi na tim potvrdama je na GO :thumbsup:
slika slika
07.05.2010.tiha noc je, moje zlato spava...13.02.2010. mnogo znacis za moj zivot

slika
tigerin
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la niriana dana sub kol 21, 2010 6:05 pm

ja imam krsno ime, ali moje nećaci koji imaju 3 i 5 godina nemaju... :ne zna:
slika
niriana
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Lia dana sub kol 21, 2010 7:18 pm

Ja sam nedavno bila kuma na krštenju.
Morala sam donjeti potvrdu iz svoje župe da sam praktični vjernik što bi značilo da sam nedjeljom na misi ( da vas ne zabrine, ja uopće nisam išla na misu u svojoj župi) i da imam sve sakramente. Ako je kuma udana, mora biti crkveno vjenčana.
Kum/kuma na krštenju definitivno mora imati sve sakramente.
Kod nas je običaj da košuljicu i svijeću za krštenje kupe kum/kuma. Ja svijeću nisam morala jer je to bio poklon od Crkve. Tako da prije nego kupite svijeću provjerite treba li. Košuljica je bila 60kn. Ima je uzet u trgovinama s djecijom robom.
Dijete ne mora biti obućene u bijelo, barem moje kumce nije trebalo, a ni drugo dvoje djece šta se krstilo u isto vrijeme nije bilo u bijelo.
slika
Ne znamo što se krije u osobi do nas, zašto se tako ponaša, zašto je takva, ali znamo da ni nama nije lako kad nas drugi ne razumije...
Neke stvari je teško staviti u riječi, ali ako ljubiš i prihvaćaš drugoga, riječi su suvišne, srce samo govori.
Lia
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Ness dana sub kol 21, 2010 7:39 pm

http://www.kastav-crkva.com/ob_krstenje_n.html

Na stranicama župe u Kastvu piše da se djetetu daje isključivo ime koje piše na izvatku iz knjige rođenih.
Ja i brat nemamo krsna imena, a nema nas u kalendaru (Ines i Nino), muž je kršteno Josip po didu, moja mama je kršetno Marija, a tata Vjekoslav, s time da jedino tatu pop nije htio krstiti imenom koje nije bilo u kalendaru, al to je bilo na selu pred 50 godina, mama je krštena Marija jer je rođena na Velu Gospu.
Mi se nismo dogovarali oko krštenog imena, ustvari, ne znam uopće kako na to gleda naš župnik jer ga nisam jošš ni upoznala (a živimo već 2 godine tu :pop: ), ali ja bi eventualno dala krsno Marija, jer sam se u rodilištu molila Gospi da bude sve u redu s bebom, al mi je malo glupo jer se svekrva zove Marija, pa da ne ispadne da je po njoj, al ako gledam da je i mami to krsno, onda i nije bezveze. Ili Gabriela, to ima u kalendaru, a jako mi se sviđa, i super paše Rea Gabriela :dani:
I da, definitivno kum mora imati sve sakramente da bi bio kum na krštenju, oba supružnika ne moraju imati sve sakramente da bi se crkveno vjenčali, kumovi na vjenčanju ne moraju uopće biti katolici, ali na krštenju i krizmi kum mora imati sve obavljeno u crkvi.
slika
slika slika
Ness
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la mala zaggy dana sub kol 21, 2010 8:27 pm

seka i ja smo irena i sandra, krsna su nam dora i janja, ali rekla je mama da smo bez problema mogle biti krstene i nasim imenima...ne gleda se vec dosta dugo na to da mora biti katolicko ime...
11.06.11.......when love takes over

slika
mala zaggy
Super forumašica
Super forumašica

Marketing:

Sljedeća

Natrag na Udane forumašice, trudnice i mlade mame

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.