Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

zabrana fotografiranja vjenčanja bez obrtnice

Preporuke fotografa, usporedbe, linkovi i slike

Re: zabrana fotografiranja vjenčanja bez obrtnice

PostPostao/la Dani 26 dana čet stu 20, 2008 2:00 pm

Ja mislim da to lijepo sve dogovoris prije nego kaparis fotografa. Puno ljudi uzimaju na crno da bi prosli jeftinije i onda se bas takvi kasnije zale! Dakle, prilikom dogovora, lijepo naglasis da tebi treba racun i da nezelis rad na crno i to je to! A ako on tebi kasnije izda neku krivotvorinu, neka ga naganjaju ljudi koji su za to placeni. I tocka!
03.05.2008...
slika
slika
slika
Dani 26
Senior savjetnica
Senior savjetnica

Marketing:

PostPostao/la stepford wife dana čet stu 20, 2008 3:08 pm

naravno, to je riješeno!
samo postoji nejasnoća oko toga mogu li se kazniti tvoji prijatelji koji tamo fotografiraju?
meni dolazi frend sa profi fotićem, bratić će me snimati sa kamerom....i kaj sad?
po nekim tumačenjima inspektori imaju pravo njima zabraniti snimanje i podnesti prijavu!

to je problem koji je nejasan i koji želim da se razjasni :kava:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la mp1978 dana čet stu 20, 2008 5:02 pm

Koliko mene sjećanje služi, kada je je ovaj lov na vještice bio aktualan na novoj je bila reportaža gdje se mladoženja žalio da mu je prijatelj koji je inače novinar fotografirao i inspektori mu to nisu uvažili, dakle olakšali su ga bez obzira za 10 somića pa bi se vjerujem to dogodilo i tvom prijatelju. Ostaje ti da angažiraš fotografa koji će ti izdati valjani račun. Zapravo ni to nije rješenje jer račun se izdaje tek po obavljenom poslu pa dolazi u obzir jedino nekakav ugovor, a ugovor ne vrijedi ako nije ovjeren... jer ako uhvate fotografa koji i ima obrtnicu to im nije garancija da je on namjeravao legalnim putem naplatiti svoj posao jednako kao što im ni izjava tvog prijatelja nije garancija da on svoj posao nije namjeravao naplatiti...

Da se na zadržavamo na fotografima, možda si cipele kupila u Konščinjskoj kod švercera pa što ako te zatraže račun... zahvalnice ti je možda frend isprintao pa što ako i za to traže račun... a salvete? Tko zna da li je na njih plaćen PDV... Ironiju na stranu, postoji realna mogućnost da inspektor dođe u restoran i nađe da sva hrana koja je poslužena nije nigdje uvedena i napravi havariju na svadbi...

Oprostite mi na ironiji ali njome sam samo htio dočarati apsurd cijele situacije. Nisam doma imao majstora, dimnjačara, servisera za bojler ili instalatera klima uređaja koji mi je izdao račun i ja sam im na tome zahvalan jer nisam platio PDV.

Poanta svega je da su ovakve medijske hajke uspješne jer su većini vas utjerale strah u kosti. A vjerovatnost da će nekakav inspektor doći baš vama na vjenčanje jednaka je mogućnosti da dobijete jack pot na lotu tri puta za redom. Ako vas je i dalje strah, predlažem da počnete ispunjavati loto listiće, jer, nikad se ne zna ;)
mp1978

PostPostao/la Dani 26 dana čet stu 20, 2008 6:25 pm

Problem je u tome sto u nasoj drzavi zakoni nisu doreceni... Odnosno, nisu napravljeni do kraja! Nije to samo u pojedinim stvarima, tako je u svemu... A kada se i idete informirati u vezi necega, salju vas od vrata do vrata, od jednog telefona do drugog i nitko vam nezna reci nesto konkretno. Samo govore kako to nije njihovo podrucje i upute Vas na nekog drugog. Prestrasno!
03.05.2008...
slika
slika
slika
Dani 26
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la princessmo dana sri stu 26, 2008 4:46 pm

mp1978 je napisao/la:...A vjerovatnost da će nekakav inspektor doći baš vama na vjenčanje jednaka je mogućnosti da dobijete jack pot na lotu tri puta za redom. Ako vas je i dalje strah, predlažem da počnete ispunjavati loto listiće, jer, nikad se ne zna ;)

:rofl: :rofl: :rofl: ne namjeravam se uzrujavati oko toga! super mi je ideja s jednokratnim fotićima i neka nas slika tko želi...nadam se samo da inspektori nisu na forumu...
W day 2.5.2009. Bilo je čarobno....
slika slika slika
princessmo
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la mia_m dana uto pro 02, 2008 5:19 pm

moram samo dodati da se slazem da su zakoni nedoreceni, naime oni jos nisu bas definirali kako ce to provjeravati. u isto vrijeme je izasao i zakon o posjetiteljima u firmi koji dolaze drzati neku obuku ili slicno i sad bi to trebalo prijaviti da se dobije dozvola, medjutim to nemate kome prijaviti jer nitko u biti nije siguran sto se radi. tako i za ove provjere, jer sto ako ja hodam gradom i nesto se desi i ja to odlucim fotkati i podijeliti slike? dok ja to fotkam, da li ce mene netko doci i pitati da li ja to mislim naplatiti? isto tako za svadbu, ako dodje provjeravati, da li on uopce zna da li ja tom forografu placam ili ne? sto ce me pratiti da vidi da mu dajem novce? ili ce ici provjeravati tko se ozenio pa traziti racune? ma to je sve glupost. i sto ce sjediti cijelu svadbu i zapisivati tko je sve fotkao nesto? ma to je sve glupo.
Quand il me prend dans les bras..Il me parle tout bas..Je vois la vie en rose

Plovi plovi mala barka
mia_m
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la mp1978 dana uto pro 02, 2008 6:42 pm

Fotografija je vid umjetnosti i postoje samo dvije vrste: dobra i loša.

Umjetnički izričaj ne može biti uvjetovan trogodišnjom obrtničkom školom pa je jasno da je takav zakon, ako i postoji, potpuno apsurdan. Prethodno ulasku u EU takvi će se srednjevjekovni zakoni morati promijeniti.

Za one koji će to ponovno dovesti u pitanje - nije problem plaćanja PDVa već nemogućnosti registriranja djelatnosti fotografiranja bez gore spomenute školske spreme. Dakle figurativno da ste spremni državi platiti i četverostruki PDV ona Vam neće to dozvoliti jer nemate trogodišnju obrtničku školu.

Ali stavimo i struku na stranu, fotografija i video su danas dio folklora jer nema kućanstva bez barem jednog uređaja koji zapisuje sliku na neki način pa se postavlja pitanje, da oprostite na izrazu, tko tu koga je** sa takvim zakonima i propisima?
mp1978

PostPostao/la Branči dana sri pro 03, 2008 12:26 am

mp, to što se tiče potrebnog obrta i obrtnice smo već riješili u prijašnjim postovima...
ako otvaranje obrta zahtijeva određenu stručnu spremu, u tom slučaju se otvara firma, odnosno d.o.o.
nitko ovdje umjetnički izričaj ne spominje niti uspoređuje sa tri razreda srednje škole. znači ako ne možeš otvoriti obrt, otvara se d.o.o. koji, citiram: "Prednost d.o.o.-a je ta što uvjet za osnivanje d.o.o.-a nije stručna sprema, niti bilo kakvi ispiti osposobljenosti, pa se za otvaranje d.o.o.-a često odlučuju osobe koje nemaju zadovoljavajuću stručnu spremu za otvaranje obrta." (izvor tvrtka.biz)

znači moguće je registrirati djelatnost fotografiranja preko firme, tj preko d.o.o. ako ništa drugo pod "93.05 Ostale uslužne djelatnosti" NKD.

Ne razumijem zašto se i dalje to vrti u krug kada smo to riješili i zaključili na prvoj stranici.

Što se tiče ostaloga, slažem se, uopće nema smisla pokušavati kontrolirati umjetnost i bilo koji vid toga, pa niti ako se iskazuje kroz vjenčanu fotografiju.
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la stepford wife dana sri pro 03, 2008 8:37 am

ne radi se ovdje samo o fotografiji već o npr. kolačima na svadbi, za koje je također potreban papir, pa ono kolinje po dvorištima koje se više neće tako moći sprovoditi, jer će ljudi morati nekome platiti da to naprave, pa ne znam sad....ako mi krepa žarulja morala budem zvati profi električara kojem budem to morala platiti.... itd!
ili kad ćemo zidat kuću nedajbože da si kupim superkrečko pa pozovem bratića da mi pomalja zidove! :shock1: za to mora imati obrtnicu!
još malo pa ne budemo smjele kuhati doma "da se netko ne bi otrovao" .......... to u stvari ni nije tak loša ideja.... :idea:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Plavuša_90 dana sub vel 07, 2009 5:01 pm

miga24 je napisao/la:Uuuu koja je tu rasprava...
Branči pravo zbori!Uskoro ti ni prijatelji ne bu mogli učiniti nikakvu uslugu...
A kaj se tiće fotića za na stol - sigurno nitko ne bu nikog kaznio za uporabu jednokratnih fotića na svadbi...

naravno da nebude...to su čiste gluposti! koliko fotografa radi bez te obrtnice i nitko ih dosada nije kaznio! unajmite koda god hočete bez obzira jer ima taj dokument il nema!
Plavuša_90
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Branči dana ned vel 08, 2009 1:20 am

Plavuša_90 je napisao/la:
miga24 je napisao/la:Uuuu koja je tu rasprava...
Branči pravo zbori!Uskoro ti ni prijatelji ne bu mogli učiniti nikakvu uslugu...
A kaj se tiće fotića za na stol - sigurno nitko ne bu nikog kaznio za uporabu jednokratnih fotića na svadbi...

naravno da nebude...to su čiste gluposti! koliko fotografa radi bez te obrtnice i nitko ih dosada nije kaznio! unajmite koda god hočete bez obzira jer ima taj dokument il nema!

što se tiče boldanog, nisi u toku... nije ova tema za bez veze: http://www.24sata.hr/news/clanak/inspek ... dbi/57977/
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la Plavuša_90 dana ned vel 08, 2009 12:42 pm

uf,onda zaista neznam gdje su ti inspektori kad taj netko svadbe slika bez obrtnice svaku subotu :rofl: :rofl:
Plavuša_90
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la vrazichka dana pon stu 09, 2009 1:15 pm

mp ti tupis po svome a nisi u pravu.. za otvaranje obrta ne moras imati strucnu spremu
* Majstorskom ispitu mogu pristupiti osobe koje su stekle odgovarajuću srednju stručnu spremu i imaju dvije godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit.
* Majstorskom ispitu mogu pristupiti osobe s neodgovarajućom srednjom stručnom ili srednjom školskom spremom ako na dan pristupanja ispitu imaju najmanje tri godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit.
* Majstorskom ispitu mogu pristupiti osobe s neodgovarajućom srednjom stručnom ili srednjom školskom spremom i završenim obrazovanjem u majstorskoj školi u trajanju od godine dana, za zanimanje za koje žele polagati majstorski ispit.
* Majstorskom ispitu mogu pristupiti osobe koje imaju završenu nižu stručnu spremu u istom strukovnom području ako na dan pristupanja ispitu imaju najmanje deset godina radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit.

dakle nikakva skola ne mora biti uvjet za otvaranje obrta jer se, ukoliko otvara obrt, polaze majstorski ispit
a sto se tice davanja usluga, izricito naglasavam davanja. za to vam nitko ne moze naplatiti kaznu. ti si fotograf i zelis nekom pokloniti za svadbu fotografiranje svadbe ja mislim da ti ne moze nitko naplatiti kaznu jer ako je tako(da ti to poklanjas) sto se moze dokazati ne moze ti nitko niti naplatiti porez. da fotograf poslije prodaje te slike to je druga prica. dakle placaju se kazne ako ima i novcane transakcije, ako je nema ne moze se niti naplatiti porez. zapravo je to vrlo jednostavna stvar samo je lose uređena u RH.
slika slika slika
slika
vrazichka
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la mp1978 dana pon stu 09, 2009 1:28 pm

vrazichka je napisao/la:mp ti tupis po svome a nisi u pravu.. za otvaranje obrta ne moras imati strucnu spremu

Otvori obrt pa se javi...
mp1978

PostPostao/la Tasha dana pon stu 09, 2009 1:50 pm

Moraju imati spremu..ali ne visoku...znaci moraju imati najmanje srednju strucnu spremu...po ovome sto pise u dijelu kojeg si, Vrazicka citirala
Tasha
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Branči dana pon stu 09, 2009 1:57 pm

vrazichka je napisao/la:a sto se tice davanja usluga, izricito naglasavam davanja. za to vam nitko ne moze naplatiti kaznu. ti si fotograf i zelis nekom pokloniti za svadbu fotografiranje svadbe ja mislim da ti ne moze nitko naplatiti kaznu jer ako je tako(da ti to poklanjas) sto se moze dokazati ne moze ti nitko niti naplatiti porez.

ne radi se u ovim slučajevima o plaćanju poreza nego kažnjavanju novčanom kaznom po prekršaju.
dakle konkretno na primjeru iz Osijeka, svadbu je fotografirao fotograf koji radi u nekim novinama, prijatelj od mladoženje i pravdao se time da on to čini iz usluge, tj. da on nije tu kao unajmljeni fotograf već da slika kao dar mladencima. svejedno su ga kaznili jer je imao profi opremu, nije imao obrtnicu te su na temelju toga inspektori zaključili da se radi o radu na crno, bez obzira na opravdanje koje su mladoženja i fotograf rekli.

e sad, to glupo zvuči, ali to zaista tako je.

krajnja usporedba bi bila da otvoriš butik u svom praznom prostoru u centru grada. možeš se kad inspekcija dođe pravdati da poklanjaš robu, ne prodaješ (i to zaista može biti tako), no po stanju koje su zatekli pretpostaviti će da se radi o radu na crno. isto tako kako je vjenčanom fotografu radno mjesto svadba, oni su na temelju toga zaključili da čovjek radi na crno (iako se možda zaista radilo o besplatnoj usluzi), čovjek je imao profi opremu, slikao kao profesionalac i dali su mu kaznu jer nema obrt kao profesionalac. simple as that.
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la vrazichka dana pon stu 09, 2009 2:17 pm

Mischa je napisao/la:Moraju imati spremu..ali ne visoku...znaci moraju imati najmanje srednju strucnu spremu...po ovome sto pise u dijelu kojeg si, Vrazicka citirala

pa trebaju imati strucnu spremu ali ne odgovarajucu..odnosno ne moras ti zavrsit primjenjenu da ides na majstorski ispit za fotografa. on tvrdi da ti moras imati skolu za to da otvoris obrt sto nije tocno.
slika slika slika
slika
vrazichka
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la vrazichka dana pon stu 09, 2009 2:21 pm

Branči je napisao/la:
vrazichka je napisao/la:a sto se tice davanja usluga, izricito naglasavam davanja. za to vam nitko ne moze naplatiti kaznu. ti si fotograf i zelis nekom pokloniti za svadbu fotografiranje svadbe ja mislim da ti ne moze nitko naplatiti kaznu jer ako je tako(da ti to poklanjas) sto se moze dokazati ne moze ti nitko niti naplatiti porez.

ne radi se u ovim slučajevima o plaćanju poreza nego kažnjavanju novčanom kaznom po prekršaju.
dakle konkretno na primjeru iz Osijeka, svadbu je fotografirao fotograf koji radi u nekim novinama, prijatelj od mladoženje i pravdao se time da on to čini iz usluge, tj. da on nije tu kao unajmljeni fotograf već da slika kao dar mladencima. svejedno su ga kaznili jer je imao profi opremu, nije imao obrtnicu te su na temelju toga inspektori zaključili da se radi o radu na crno, bez obzira na opravdanje koje su mladoženja i fotograf rekli.

e sad, to glupo zvuči, ali to zaista tako je.

krajnja usporedba bi bila da otvoriš butik u svom praznom prostoru u centru grada. možeš se kad inspekcija dođe pravdati da poklanjaš robu, ne prodaješ (i to zaista može biti tako), no po stanju koje su zatekli pretpostaviti će da se radi o radu na crno. isto tako kako je vjenčanom fotografu radno mjesto svadba, oni su na temelju toga zaključili da čovjek radi na crno (iako se možda zaista radilo o besplatnoj usluzi), čovjek je imao profi opremu, slikao kao profesionalac i dali su mu kaznu jer nema obrt kao profesionalac. simple as that.

zateceno stanje ne mora odgovarati stvarnom stanju a taj koji je platio kaznu mogao se zalit na sudu. to bi znacilo da ako je nekom hobi fotografija da ce mu inspekcija naplatit kaznu zato jer se slikao na trgu..a sto se tice butika..to se drugacije regulira..cini mi se da to cak moras prijaviti nadleznom uredu jer svima to bude sumnjivo a za fotkanje na svadbi...hmm ne znam.. dalo bi se to sve saznati ali posto mi za sada ne treba necu se zamarati sa time :mig:
slika slika slika
slika
vrazichka
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la mp1978 dana pon stu 09, 2009 2:21 pm

vrazichka je napisao/la:
Mischa je napisao/la:Moraju imati spremu..ali ne visoku...znaci moraju imati najmanje srednju strucnu spremu...po ovome sto pise u dijelu kojeg si, Vrazicka citirala

pa trebaju imati strucnu spremu ali ne odgovarajucu..odnosno ne moras ti zavrsit primjenjenu da ides na majstorski ispit za fotografa. on tvrdi da ti moras imati skolu za to da otvoris obrt sto nije tocno.

Jesi probala otvoriti fotografski obrt?
mp1978

PostPostao/la vrazichka dana pon stu 09, 2009 2:26 pm

mp1978 je napisao/la:
vrazichka je napisao/la:

Jesi probala otvoriti fotografski obrt?

ne ali sam probala otvorit za nesto drugo.. a uvjeti su za sve isti, a ako nisu isti trebali bi biti. a ako tebi to ne odgovara žali se na zakon. :belj:
slika slika slika
slika
vrazichka
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la mp1978 dana pon stu 09, 2009 2:32 pm

vrazichka je napisao/la:ne ali sam probala otvorit za nesto drugo.. a uvjeti su za sve isti, a ako nisu isti trebali bi biti. a ako tebi to ne odgovara žali se na zakon. :belj:

Bravo tebi... ajde se lijepo vrati, probaj otvoriti fotografski obrt pa ćemo nastaviti ovaj razgovor... do tada :loveflag:
mp1978

PostPostao/la Branči dana pon stu 09, 2009 2:48 pm

vrazichka je napisao/la:
zateceno stanje ne mora odgovarati stvarnom stanju a taj koji je platio kaznu mogao se zalit na sudu. to bi znacilo da ako je nekom hobi fotografija da ce mu inspekcija naplatit kaznu zato jer se slikao na trgu..a sto se tice butika..to se drugacije regulira..cini mi se da to cak moras prijaviti nadleznom uredu jer svima to bude sumnjivo a za fotkanje na svadbi...hmm ne znam.. dalo bi se to sve saznati ali posto mi za sada ne treba necu se zamarati sa time :mig:

malo mi je glupo ovo sad ovako komentirati, ali u pravu se gleda činjenično stanje, ne postoji zatečeno stanje ili stvarno stanje.
znači činjenično stanje se sastojalo od činjenica koje sam gore navela, i nije postojala niti jedna koja bi išla u prilog fotografu (i ne, njegova riječ u kojoj tvrdi suprotno nije činjenica).
svakako se on mogao žaliti prekršajnom sudu, isto kao što se svatko može žaliti za bilo koji prekršaj, to je jedini pravni lijek u tom slučaju, no je li se žalio i što je bilo sa istom, možemo samo nagađati.

naravno da je to sve skupa glupo, jer nitko nije provjerio bend ili orguljašicu ili slično, ali eto, dogodilo se i događati će se.
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la mala zaggy dana pon stu 09, 2009 8:36 pm

sve to stoji, ali u ovom slucaju je to posebno glupo...ja znam recimo najmanje dvoje ljudi koji se fotografijom uopce ne bave profesionalno, nego iz hobija i imaju jako skupe, profesionalne aparate i fotkaju iskljucivo sebi za gust...i po tome sad oni ne smiju te fotice nositi na vjencanje..
a da ne spominjem glupost da ce sad neki financijski inspektor sebi uzeti za pravo procjenjivati koji je fotic gostiju profesionalan, a koji ne...
11.06.11.......when love takes over

slika
mala zaggy
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Branči dana pon stu 09, 2009 10:32 pm

da, zaista je, jedno vrijeme se čak vodila polemika oko toga da li će se uopće moći fotografirati na svadbi običnim fotićima a da se ne zaradi kazna. :jesilud:
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la LIGHT dana pon vel 22, 2010 8:20 am

Ajd kako sam u procesu registriranja fotografskog obrta na području grada Osijeka, da pojasnim neke stvari oko ove sada već stare teme.
Prvo, za otvorenje fotografskog obrta moraš imati sss fotograf ili zaposlenog te struke dakle uz struku ti ne treba majstorski ispit.
Ukoliko nemaš sss fotograf, možeš otvoriti d.o.o. i opet nastaviti s radom. Ukoliko ipak želiš otvoriti obrt a nemaš sss onda možeš uplatiti prekvalifikaciju od par tisuća kuna i nako toga otvoriti obrt. Ukoliko radiš na crno, a to će već procijeniti inspektorat jer već imaju popise takvih fotografa i ako te zateknu više puta onda ti slijedi kazna od 2000-20000 kuna plus moguća plijenidba opreme po zakonu o obrtu. Dakle neće vas niko gnjaviti ako vam na svadbi slika prijatelj ali ako taj vaš prijatelj ima mnogo "prijatelja" kojima slika na svadbama, moglo bi biti problema. Naravno ima i toga da konkurencija šalje inspektorat da bi oni imali više posla (slučaj Osijek) iako ni oni sami ne prijavljuju veći dio poslova. Ima i toga da stariji fotografi ne znaju raditi s moderni tehnologijama. Na kraju, ako je dotični s početka ove teme visokoobrazovana osoba s nadprosiječnim IQ ljuta što ne može otvoriti obrt i za njega ima riješenje. Par tisuća kuna i dobija diplomu fotografa a obzirom na pamet mu nebi trebao predstavljati problem par ispita. Sa druge strane radom na crno vjerojatno ni novas nije u pitanju. Nadam se da sam Vam pomogao, lijep pozdrav!
LIGHT

Marketing:

PrethodnaSljedeća

Natrag na Foto i video

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.