Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

zabrana fotografiranja vjenčanja bez obrtnice

Preporuke fotografa, usporedbe, linkovi i slike

zabrana fotografiranja vjenčanja bez obrtnice

PostPostao/la stepford wife dana sri stu 19, 2008 9:06 am

dakle.....

OSIJEK - Gospodarski inspektori osječke područne jedinice Državnog inspektorata prošlu su subotu tijekom inspekcijskog nadzora provedenog nad radom fotografa na području Osijeka u osam inspekcijskih nadzora zatekli pet fotografa i snimatelja bez odgovarajuće dokumentacije o upisu u obrtni ili sudski registar.

Nadzor, koji je proveden na temelju prijave građana, obuhvatio je snimanja svadbenih svečanosti kod matičara, u crkvenim i ugostiteljskim objektima te registriranim salama za svatove.

Deset tisuća kuna kazne

Prema riječima pročelnice osječke područne jedinice Vesele Jezerčić, na temelju Zakona o državnom inspektoratu, fotografima i snimateljima zatečenim u nelegalnom radu gospodarski je inspektor usmenim rješenjem u zapisniku zabranio obavljanje djelatnosti dok ne otklone utvrđene nedostatke.

Rješenja će im biti dostavljena i u pisanom obliku ako u roku od osam dana od izricanja usmene zabrane ne otklone nedostatke, odnosno ne upišu se u propisani registar. Ako, međutim, fotografi i snimatelji zatečeni u nelegalnom radu ne izvrše rješenje i nastave s nelegalnim obavljanjem djelatnosti, provest će se postupak administrativnog izvršenja rješenja izricanjem novčane kazne u iznosu od 10.000 kuna.

Novost u radu inspekcije je da se nakon otkrivenog nelegalnog rada više ne ide kod suca za prekršaje s optužnim prijedlogom za pokretanje prekršajnog postupka, nego se ide s prisilnom naplatom novčane kazne. Novčane kazne od 10.000 kuna bit će izricane na mjestu sve dok osoba ne prestane s nelegalnom djelatnošću.

To, naime, znači da će osječka inspekcija u sljedećem razdoblju ponovno izlaziti na teren tražeći nove, ali i već otkrivene osobe koje nelegalno rade. "Ako zatečena osoba izjavi da više neće obavljati nelegalnu djelatnost, a ipak je se ponovno uhvati u nekom novom nadzoru, uslijedit će odmah novčana kazna od 10.000 kuna", najavljuje pročelnica Jezerčić, dodajući da inspektori u ovakvim slučajevima imaju izuzetno težak posao jer se fotografi u takvim nadzorima najčešće izvlače na rodbinske veze s organizatorima svečanosti. No, zakon je i tu neumoljiv jer u takvim slučajevima ne poznaje rodbinsku povezanost nego isključivo uvide u obrtni ili sudski registar.

"Najčešće se kaže da su fotografi u rodbinskoj vezi s organizatorom slavlja te da rade besplatno. Ako bude pritisaka, inspektori će biti prisiljeni tražiti i dokaz o rodbinskoj vezi iako ni u tom slučaju nitko ne bi smio bez rješenja obavljati tu djelatnost", zaključuje pročelnica osječkog inspektorata.

Sve pristupačnije cijene poluprofesionalne foto i snimateljske opreme, ali i profesionalne izmamile su na tržište velik broj fotografa i snimatelja koji na taj način obrtnicima ruše cijenu. Stoga nije čudno da se upravo sada, kada počinje sezona svatovskih i crkvenih svečanosti, pojavljuju prijave u Državnom inspektoratu. Oni pak najavljuju nastavak potrage za nelegalnim fotografima, i to ne samo po svatovima i u crkvama, nego i u školama te vrtićima, gdje se također ubire značajan prihod.

Uskoro ponovni nadzor inspekcije
Osječka inspekcija u sljedećem će razdoblju ponovno izlaziti na teren tražeći nove, ali i već otkrivene osobe koje nelegalno rade. 'Ako zatečena osoba izjavi da više neće obavljati nelegalnu djelatnost, a ipak je se ponovno uhvati u nekom novom nadzoru, uslijedit će odmah novčana kazna od 10.000 kuna', najavljuje pročelnica Jezerčić, dodajući da inspektori u ovakvim slučajevima imaju izuzetno težak posao jer se fotografi u takvim nadzorima najčešće izvlače na rodbinske veze s organizatorima svečanosti. 'Najčešće tvrde i da, upravo zbog rodbinske veze, rade besplatno. Ako bude pritisaka, o tome ćemo tražiti dokaz', kaže pročelnica Jezerčić.

znači da treba provjeravat fotografe, inače....avaj! :izivciran:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

Marketing:

Re: zabrana fotografiranja vjenčanja bez obrtnice

PostPostao/la theonly dana sri stu 19, 2008 9:27 am

jep, tak sam si nest i mislila :roll:
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la mp1978 dana sri stu 19, 2008 10:03 am

Uzmite u obzir nekoliko stvari:

1. Inspektorat izlazi samo na prijavu.
2. Inspektorat ne radi u subotu i nedjelju.
3. Obrtnicu imaju ljudi koji su završili 3 godine srednje obrtničke škole koju su uglavnom upisali jer se nisu mogli upisati nigdje drugdje, dakle obrtnica je rijetko garancija kvalitete i sve skupa je apsurd lošeg sistema.
4. Fotograf može normalno funkcionirati kao samostalni umjetnik ili u sklopu trgovačkog društva.
5. Tu hajku su digli ljudi koji se nisu i ne mogu prilagoditi novom digitalnom dobu i modernom načinu razmišljanja pa bi rado na lak, ilegalan način eliminirali konkurenciju.
mp1978

PostPostao/la stepford wife dana sri stu 19, 2008 10:32 am

mene zanima izvor koji ovo regulira...ako netko zna molim da mi napiše, hvala! :kava:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la stepford wife dana sri stu 19, 2008 10:50 am

mp1978 je napisao/la:Inspektorat izlazi samo na prijavu.

Neposredni inspekcijski nadzor nad zaštitom prava intelektualnog vlasništva provode gospodarski inspektori Državnog inspektorata RH i to po službenoj dužnosti (u sklopu programa rada svakog pojedinog inspektora ili u sklopu organizirane akcije) i po prijavama nositelja prava i prijavama potrošača.

mp1978 je napisao/la:Obrtnicu imaju ljudi koji su završili 3 godine srednje obrtničke škole koju su uglavnom upisali jer se nisu mogli upisati nigdje drugdje, dakle obrtnica je rijetko garancija kvalitete i sve skupa je apsurd lošeg sistema

obrtnicu dobivaš otvaranjem obrta koliko ja znam....
obrt može otvoriti svaka fizička osoba koja zadovoljava uvjete iz zakona o obrtu
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la mp1978 dana sri stu 19, 2008 11:01 am

Samo kažem da je medijska hajka ilegalna i kršenje ljudskih prava. Treba se odtrgnuti od srednjevekovnog načina razmišljanja i javnog spaljivanja vještica.

Poznam inježenjere i magistre koji rade izvanrednu fotografiju pa neka mi netko kaže po kojoj to normalnoj i logičnoj osnovi oni ne smiju uzeti aparat u ruke i fotografirati? Jer nemaju trogodišnju obrtničku školu? :huh:

To što se dogodilo u Osijeku trebalo je završiti na međunarodnom sudu za ljudska prava. Dosta je represije i zastrašivanja ljudi. Nedavni nemili događaji svjedoče što se događa kada se takvima dopusti da rade što žele.
mp1978

PostPostao/la stepford wife dana sri stu 19, 2008 11:06 am

mp1978 je napisao/la: Jer nemaju trogodišnju obrtničku školu? :huh:

pa ne, nego zato jer nemaju obrt kolko sam ja shvatila....
na netu ne mogu naći zakon koji regulira ovo, možda budem danas nazvala inspektorat pa da riješimo ove nedoumice.
uzimam sve to sa rezervom jer novinari često pretjeruju i iznose netočne informacije.

po svemu što sam pročitala ne smije se uopće nositi fotoaparat na svadbe...no to je tako laički rečeno!
:ne zna:

treba pogledati taj zakon...kad saznam koji je :D
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la mp1978 dana sri stu 19, 2008 11:13 am

Vjerovatno ni nečeš nači ništa konkretno. Cijela ta stvar je izvedena na inicijativu nekog močnog sa vezama u inspektoratu, a samo sa ciljem zastrašivanja konkurencije. Nije istina da se fotografirati može isključivo sa obrtnicom jer onda ne bi bilo ni fotoreportera ni umjetničkih fotografa, zapravo se ni aparat više ne bi smio nositi po cesti što je naravno apsurd i netočna informacija. Umjetnik ili d.o.o. može to normalno legalno raditi i izdati račun za to. Obrtnica NIJE uvjet.
mp1978

PostPostao/la stepford wife dana sri stu 19, 2008 11:33 am

mp1978 je napisao/la: Vjerovatno ni nečeš nači ništa konkretno. Cijela ta stvar je izvedena na inicijativu nekog močnog sa vezama u inspektoratu, a samo sa ciljem zastrašivanja konkurencije.

:shock1:
teorija zavjere, a? aj dobro ako ti tako kažeš....

Nije istina da se fotografirati može isključivo sa obrtnicom jer onda .....Umjetnik ili d.o.o. može to normalno legalno raditi i izdati račun za to. Obrtnica NIJE uvjet.

ajoj....da te sad moj profesor iz prava društava čuje...jao jao!
nemam vremena sad pisati o tome napisat ću kad se vratim.. :bok:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la mp1978 dana sri stu 19, 2008 12:13 pm

Nemoj se truditi, nebitno je... ionako živimo u društvu gdje se zabranjuje darivanje za Božić tako da je ovo sitnica... na sve to dobivam ospice i proljev tako da se službeno isključujem iz rasprave.
mp1978

PostPostao/la miss-djurdja dana sri stu 19, 2008 12:14 pm

Mislim da je ovdje neko jako zaglibio sa svojim neznanjem...
Izjavom da obrtnicu imaju ljudi koji nisu mogli upisati ništa drugo i koji imaju 3 godišnje školovanje, si uvrijedila jako puno ljudi...
Naime ima jako puno ljudi koji imaju i fakultete pa su otišli u privatni ili obiteljski biznis za koji im treba OBRTNICA.
Obrtnica se plaća i ne stječe se školovanjem...znači ako se hoćeš nečim baviti kao npr.fotografiranjem,ugostiteljstvom, frizerajom, prodajom bilo čega moraš imati registriran obrt ili nekakvu firmu.

Ne može ti netko slikati i snimati svadbu i još pri tom naplatiti a da nema obrt, toj mimo svih zakona to se zove rad na crno!!!!
miss-djurdja

PostPostao/la theonly dana sri stu 19, 2008 12:36 pm

da, te rasprave smo vec citali..
uglavnom, jel sad to znaci i da se ne moze stavit gostima na stol jednokratni fotic da naslikavaju po svadbi, il se to samo odnosi na onog nekog fotografa kojem ti placas da ti napravi taj posao? Nesmije niko fotkat bez obrta il ne smije niko ko taj isti posao naplacuje fotkat bez obrta?
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la midva dana sri stu 19, 2008 12:47 pm

ma mogu se stavit ti fotići na stolove, imaš za njih račune....
problem je u "slobodnim umjetnicima" koji ne izdaju račune, a samim tim ne plaćaju niti državi porez.....
meni se redovito svaki mjesec od plaće skida porez.........
to je samo zbog toga
nemam potpis
midva
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la mp1978 dana sri stu 19, 2008 12:50 pm

Vrijeđam samo one koji pritisnuti uza zid daleko kvalitetnijom konkurencijom iniciraju izvlačenje iz naftalina zakona s početka prošlog stoljeća kako bi zaštitili svoju guzicu pritom gazeći kvalitetne ljude.

A školovanje sam povukao samo zato što primjerice inženjer elektrotehnike koji želi fotografirati NE MOŽE za to dobiti obrtnicu jer mu treba trogodišnje obrazovanje... halo? Očito je čovjek glup pa ne može savladati fotoaparat jer ipak je to kompleksnije od pisanja binarnog koda...

I nisam pričao o radu na crno nego baš suprotno o nemogućnosti legalizacije fotografiranja iako smo svi priznat ćeš, više nego skloni gdje god možemo izbjeći PDV ;)

theonlyfuse ne brini, to su gluposti i ne obaziri se na to... još malo na stolu niti hranu nećeš moči imati...
mp1978

PostPostao/la midva dana sri stu 19, 2008 12:57 pm

mp1978 je napisao/la:Samo kažem da je medijska hajka ilegalna i kršenje ljudskih prava. Treba se odtrgnuti od srednjevekovnog načina razmišljanja i javnog spaljivanja vještica.

Poznam inježenjere i magistre koji rade izvanrednu fotografiju pa neka mi netko kaže po kojoj to normalnoj i logičnoj osnovi oni ne smiju uzeti aparat u ruke i fotografirati? Jer nemaju trogodišnju obrtničku školu? :huh:

To što se dogodilo u Osijeku trebalo je završiti na međunarodnom sudu za ljudska prava. Dosta je represije i zastrašivanja ljudi. Nedavni nemili događaji svjedoče što se događa kada se takvima dopusti da rade što žele.

ma ko veli da ne smiju fotografirati?
ne smiju to naplatiti, ko im brani da slikaju.....
nemam potpis
midva
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la midva dana sri stu 19, 2008 1:01 pm

mp1978 je napisao/la:Vrijeđam samo one koji pritisnuti uza zid daleko kvalitetnijom konkurencijom iniciraju izvlačenje iz naftalina zakona s početka prošlog stoljeća kako bi zaštitili svoju guzicu pritom gazeći kvalitetne ljude.

A školovanje sam povukao samo zato što primjerice inženjer elektrotehnike koji želi fotografirati NE MOŽE za to dobiti obrtnicu jer mu treba trogodišnje obrazovanje... halo? Očito je čovjek glup pa ne može savladati fotoaparat jer ipak je to kompleksnije od pisanja binarnog koda...

I nisam pričao o radu na crno nego baš suprotno o nemogućnosti legalizacije fotografiranja iako smo svi priznat ćeš, više nego skloni gdje god možemo izbjeći PDV ;)

theonlyfuse ne brini, to su gluposti i ne obaziri se na to... još malo na stolu niti hranu nećeš moči imati...

postoje večernje škole, koje zapisuju zanimanje u radnu knjižicu.... lijepo se to plati i završi, radi 5 godina u struci i polaže majstorski ispit, koji se isto plati i tada imaš obrtnicu i možeš otvorit svoj obrt.... ili nađeš nekoga ko zadovoljava te uvjete, a nema love, pa ga otvoriš na njegovo ime.....

zato nam je država u k.... jer svi od nje nešto traže, imaju pravo itd. a izbjegli bi na sve moguće načine nešto toj državi i dat.....
eh, di nam je švedska..... tam to nikome ne bi niti palo na pamet :pop:
nemam potpis
midva
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la mp1978 dana sri stu 19, 2008 1:08 pm

Da nam je švedski standard ne bi ni razmišljali o izbjegavanju bilo čega...
mp1978

PostPostao/la midva dana sri stu 19, 2008 1:11 pm

uz sve prirodne i intelektualne resurse- čini se da nam je ipak mentalitet malo drugačiji.....
al ovo je već neka druga tema.....
nemam potpis
midva
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Branči dana sri stu 19, 2008 2:23 pm

Ovak, ovo je tema s kojom sam već imala prilike razgovarati sa par fotografa.

Znači ovak, definitivno nije stvar u obrtnici. Da se prvo to raščisti. Stvar je u tome da li netko radi na crno ili ne.

Iz tog razloga se traži "odgovarajuća dokumentacija o upisu u obrtni ili sudski registar". Znači možeš biti obrtnik, i ne moraš. Možeš imati firmu (d.o.o.) i ne moraš. Na kraju krajeva možeš biti i trgovačko društvo d.d.... bitno je da radiš legalno i da si upisan u obrtni (za obrtnike) ili sudski (za sve druge pravne osobe) registar. XY koji će na kraju doći fotografirati svadbu ne mora biti niti fotograf po struci. Bitno je da radi u obrtu ili firmi koji je registriran za tu djelatnost.

U principu je slično to kao što kad ideš ujutro po kruh u pekaru da očekuješ da ta pekara posluje legalno, tj. da to nije samo neka Štefica spekla kruh kod sebe doma pa prodaje u svom stanu bez ikakve kontrole.

Ono što je ovdje problematično jest što je sa ljudima koji ne rade na crno nego zaista iz usluge fotografiraju nečije vjenčanje (npr. prijatelj se bavi amaterski fotografijom i poslika vam cijelu svadbu besplatno, iz čiste želje da vama olakša a sebi popuni portfolio).
Gdje je tu granica?
Hoće li i nečija susjeda koja savršeno radi frizure, a nije frizerka, a napravi mladenki frizuru, morati odgovarati?
Hoće li moja prijateljica morati platiti kaznu jer mi je uredila nokte za vjenčanje, a nije profesionalna manikerka/kozmetičarka sa obrtom?

Meni je u tome najveći apsurd cijele priče...
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la stepford wife dana sri stu 19, 2008 2:28 pm

theonlyfuse je napisao/la:da, te rasprave smo vec citali..
uglavnom, jel sad to znaci i da se ne moze stavit gostima na stol jednokratni fotic da naslikavaju po svadbi, il se to samo odnosi na onog nekog fotografa kojem ti placas da ti napravi taj posao? Nesmije niko fotkat bez obrta il ne smije niko ko taj isti posao naplacuje fotkat bez obrta?

mene ovo zanima....frend koji dolazi na svadbu ima profi fotić...i kaj sad s njim?? oće ga kaznit netko jer ima dobar fotoaparat i fotka nas?
rado bi da se to razjasni....

ostalo smo vjerujem objasnili, obrtnica, obrtnik, obrt, registar, porez---to je raspravljeno pa da ne ponavljam... :kava:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Branči dana sri stu 19, 2008 2:43 pm

E pa to ti ja pričam step, o tim ljudima koji zaista dolaze ili kao gosti ili ne zarađuju time što će te pofotkati - u svakom slučaju ako dođe inspekcija, biti će problema i gužve nizašto. :ne zna:

Jer nema razlike u zakonu između gosta koji fotografira i fotografa koji slika na crno.
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la stepford wife dana sri stu 19, 2008 2:59 pm

još uvijek ne znam o kojem se zakonu radi, pa ako netko sazna molim da napiše....
nekako mi se to čini pretjerano da oni na licu mjesta opale kaznetinu od 10000 kn.... :ne zna:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Branči dana sri stu 19, 2008 3:37 pm

stepford wife je napisao/la:još uvijek ne znam o kojem se zakonu radi, pa ako netko sazna molim da napiše....
nekako mi se to čini pretjerano da oni na licu mjesta opale kaznetinu od 10000 kn.... :ne zna:

pa ako je istina što piše u ovom isječku koji si stavila, na temelju Zakona o državnom inspektoratu
vjerojatno su bile neke izmjene i dopune :ne zna:
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la stepford wife dana sri stu 19, 2008 3:42 pm

je, tako piše...ne da mi ga se čitati sad, kad ga pregledam budem ostavila komentar...
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la miga24 dana sri stu 19, 2008 9:51 pm

Uuuu koja je tu rasprava...
Branči pravo zbori!Uskoro ti ni prijatelji ne bu mogli učiniti nikakvu uslugu...
A kaj se tiće fotića za na stol - sigurno nitko ne bu nikog kaznio za uporabu jednokratnih fotića na svadbi...
27.06.2009. -The day I married my best friend!
miga24

Marketing:

Sljedeća

Natrag na Foto i video

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.