Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Crkveno vjenčanje u drugoj župi (promjena crkve)

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Crkveno vjenčanje u drugoj župi (promjena crkve)

PostPostao/la kokos dana uto stu 18, 2008 12:24 pm

ne znam spada li moj novi problem ovdje, ako ne molim da me se prebaci :kiss:
ovak, bili smo kod svećenika i nakon 10 min njegovog monologa kako bi bilo dobro da se ON firma-krizma došli smo do zaključka da je zakonski ok vjenčati se i bez tog sakramenta.
Novi problem koji je iskrsnuo je taj da se, ako se želimo vjenčati u crkvi,možemo vjnčati samo u našim krsnim župnim crkvama i ni makac dalje.
Mene sada zanima je li se netko vjenčao u crkvi koja nije bila ni njegova ni njena župna crkva te koja je procedura oko te druge župne crkve?
Da sam znala da će bit tolke peripetije....hm... :budala:
hvala
na ovom forumu sam naišla na hrpu dobrih informacija...hvala svima na trudu, komentiranju i sl.; dosta ste mi olakšali i svima vam dajem jednu veliku 5 na entu.
kokos

Marketing:

Re: Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

PostPostao/la kokos dana uto stu 18, 2008 12:48 pm

ma tak sam :visi:
sad sam zvala i tog drugog župnika (plan b crkva) i kaže isto kao i prvi :pop: (zakaj to mora biti tak :ha: )
niš mi nejde po planu :izivciran:
na ovom forumu sam naišla na hrpu dobrih informacija...hvala svima na trudu, komentiranju i sl.; dosta ste mi olakšali i svima vam dajem jednu veliku 5 na entu.
kokos

Re: Crkveno vjenčanje u drugoj župi (promjena crkve)

PostPostao/la Branči dana uto stu 18, 2008 1:38 pm

Ovak, milsim da si nešto pobrkala - u principu je pravilo takvo da bi se trebali vjenčati u svojoj župi (koja se određuje po mjestu stanovanja) a ne po krštenju.
Znači tvoja župa je ona gdje sada živiš i u njoj bi se trebala vjenčati ili ako želiš, možeš se vjenčati u župi gdje si se krstila (često to nisu ista župa). Znači to je ono što je dopušteno.

Ako se želiš vjenčati u nekoj trećoj župi, tom župniku ti moraš donijeti otpust od svog župnika. Znači ovaj iz župe po mjestu stanovanja ti treba dozvoliti da sklopiš brak u drugoj crkvi.

Eh sad, ima navodno velečasnih koji dopuštaju vjenčanje u svojoj župi bez tog otpusta, ima onih koji daju otpust bez problema, a ima i onih koji rade probleme tj. ne žele da se kod njih vjenčaju došljaci ili da se netko iz župe vjenča u drugoj župi.

Znači možeš tražiti taj otpust (petrić će reći kako se to točno zove), a ako ne dobiješ to, uvijek možeš tražiti velečasnog iz svoje župe da vas ode vjenčati u tu drugu župu (al za to bi bilo dobro da imaš neki razlog).
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la 5rich dana uto stu 18, 2008 3:37 pm

:shock1: :shock1: :shock1:
molim?
ne može ti to raditi :nene: :nene: :nene:
ako se želite vjenčati u crkvi u Dubrovniku,a iz Iloka ste..možete i to..
prema Zakoniku Kanonskog prava:
Kan. 1115 - Neka se ženidbe sklapaju u župi gdje jedna od stranaka koje sklapaju ženidbu ima prebivalište ili boravište ili jednomjesečno boravljenje ili, ako se radi o lutalicama, u župi gdje stvarno borave; mogu se sklopiti i drugdje s dozvolom vlastitog ordinarija ili vlastitog župnika.

dakle dođeš do njega,uzmeš potvrdu da si krštena i da nisi prije vjenčavana,potvrdu o završenom zaručničkom tečaju,otpusnicu iz župe,tj to se stručno zove Dozvola za sklapanje braka u nematičnoj župi..
a možda mu je to problem dati jer će mu statistika na kraju godine bit loša,i neće doit taksu za vjenčanje :raspa: :raspa: onda mu malo maši s Zakonikom Kanonskog prava

usput,nije ti matična župa gdi si krštena..matična župa ti je ona župa na čiijem području živiš duže od mjesec dana...pa ako si kršetna u Bangladešu,a živiš u Azerbeijđanu,matična župa ti je u Azerbeijšanu... :rofl: :rofl: :rofl:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la miga24 dana uto stu 18, 2008 4:00 pm

Obično se vjenčanje održava u crkvi u koju spada mladenka(bar meni tako rekoše... :ne zna: ) ali eto mi bi se ženili u crkvi mog dragog - Crkva Svetog Križa u Sigetu, s tim da i ja po mjestu stanovanja pripadam toj crkvi već godinu i pol...E sad,mene interesira da li i ja moram tražiti otpust iz svoje crkve gdje sam krštena,pričešćena i krizmana ili ne moram pošto više ne živim tamo i po mjestu stanovanja pripadam ovoj crkvi u Sigetu?
I kako sljedeći tjedan planiramo krenuti na zaručnićki tečaj(isto u Sigetu) da li se taj otpust mora tražiti prije njega ili to za zaručnićki nije bitno...?
27.06.2009. -The day I married my best friend!
miga24

PostPostao/la 5rich dana uto stu 18, 2008 4:02 pm

ne trebaš tražit otpust...samo potvrdu da si krštena :mig: :mig:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Branči dana uto stu 18, 2008 4:07 pm

Miga, evo kak ti je gore rečeno:

- možeš se udati u crkvi koja je tvoja matična župa (gleda se po mjestu prebivališta)
-možeš se udati u crkvi koja je župa tvog zaručnika (gleda se po njegovom mjestu prebivališta)
-možeš se udati u župi gdje je jedno od vas dvoje kršteno (makar ne živiš tamo)

za sve drugo trebate tražiti otpust - i dovoljan je samo jedan otpust tj za jednoga.

Običaj je da se vjenčanje održava u crkvi mladenke, al to je narodni običaj, nije nigdje propisano.

A ti se možeš bez ikakvih komplikacija udati u Sigetu, kad je to sada tvoja matična župa! :mig:
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la 5rich dana uto stu 18, 2008 4:15 pm

mali ispravak branči- u nekim župama(opet ovisi od župnika do župnika) treba otpust i za zaručnika i zaručnicu...kod nekoga je dosta da na krsnom listu piše da nije vjančavan, a kod nekoga ne... :neznamkakoti: :neznamkakoti:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Branči dana uto stu 18, 2008 4:20 pm

Eh vidiš kolegice petrić, logika nalaže budući da se vjenčanje održava jednokratno i samo u jednoj župi, da onda trebaš otpust od te jedne župe u kojoj bi se održalo vjenčanje. ALI ne, zašto bi bilo jednostavno kada može da oboje mladenaca trebaju tražiti otpust iz svoje obje župe, kao da bi se u obje župe vjenčali :neznamkakoti:

Sve me zanima što će biti kada ja dođem na red, em bez svete potvrde, em tražim otpust, em bi se udala u nekoj tamo drugoj crkvi :rofl:
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la 5rich dana uto stu 18, 2008 4:31 pm

srećom,u današnjem svijetu nema logike :rofl: :rofl:

btw branči, iako u kanoniku piše da bi trebala imati potvrdu, nije to nužno...a i ak ćeš imati kakvih probljema sa svećenicima, bumo natjerali gnjidicu da ti nađe nekog svećenika koji neće stvarati probleme :rofl: :rofl: po mogućnosti zgodnoga..da dobro ispadne na videu :rofl: :rofl:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Reina dana uto stu 18, 2008 4:51 pm

dragi i ja smo oboje iz sopota. tu smo i kršteni i firmani, a vjenčali smo se u crkvi u dugavama.
nitko nam nije previo probleme. samo smo otišli našem svećeniku u sopot i tražili krsne listove. na dnu krsnog lista oboje je pisalo da smo "slobodnog statusa". i to je to. :jig:
slika
Reina
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la midva dana uto stu 18, 2008 6:22 pm

uf, kad se samo sjetim..... :budala:
ja sam se vjenčala u krsnoj župi, ali ne u župnoj crkvi. prvo smo 3 puta išli župniku "žicat" da nas vjenča u kapelici, svaki put sa sve boljim argumentima, kad je pristao krenuli smo župniku župe kojoj pripadamo, ali na misu idemo jako rijetko iz nekih razloga.....
da ne duljim, otpusnicu sam dobila uz riječi "kaj mislite ak se budete vjenčali u šumi, da vam budu kroz cijeli brak pjevale ptičice" itd. da dalje ne nabrajam i da se ne prisjećam....
srećom, ipak ju je napisao.... ali mene više tamo neće vidjet ( kad sam bila firmena kuma, morali smo doć na upoznavanje, odmjerio me od glave do pete i rekao "danas stvarno svatko može bit kum"....)
i dalje se pitate zašto ne idem u tu crkvu.....
nemam potpis
midva
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la kokos dana uto stu 18, 2008 7:23 pm

evo da pojasnim situaciju jer smatram da nisam ništa krivo shvatila a zašto nama nejde sve po planu smatram jednom velikom teorijom zavjere ako ne i urotom :uvreda: :tuzni: :pljuc:
ja sam iz jedne župe u velikoj gorici (u tu glavnu crkvu spadam jer tu živim i u njoj sam obavila i sve sakramente - znači da mi je to i matična župa/župna crkva i župa/ž.c. po krštenju);zaručnikje iz zg.
Plan je bio vjenčati se u drvenoj kapelici iz 18. st. na Plesu (blizu aerodroma) koja , nažalost, spada pod drugu-susjednu župu u velikoj gorici.
Svom župniku sam rekla gdje bi se htjeli vjenčati i on je rekao NO WAY :nene: te da se možemo vjenčati jedino u toj mojoj župnoj glavnoj crkvi ili u zg crkvi (u kojoj je kršten, a i tam živi) mog zaručnika te da ne postoje druge opcije.
Danas sam zvala župnika te drvene kapelice i objasnila mu situaciju. On je reagirao kao prvi svećenik i rekao da nas ne može vjenčati jer nismo iz njegove župe te objasnio isto što i onaj prvi svećenik (da se možemo vjenčati jedino u toj mojoj župnoj glavnoj-matičnoj crkvi ili u zg crkvi (u kojoj je kršten, a i tam živi) mog zaručnika te da ne postoje druge opcije..
i da dobijemo otpusnicu od mog župnika drugi župnik je neće uvažiti, znači double trouble :thumbsdown:
a to znači 2:0 za njih.

sad stvarno nemamo druge opcije osim da se ili dobro posvađamo ( to mi se ne da)mašući kanonikom ili da podvinemo rep i jednostavno se vjenčamo u mojoj glavnoj župnoj crkvi, zar ne?

inače, hvala što vas je toliko odgovorilo na moj problem
:kiss: svima
kokos

PostPostao/la midva dana uto stu 18, 2008 7:32 pm

e onda ti je tu problem: u kapelici!
jer su ovo ljeto svi dobili dekrete da "se vjenčanja i krštenja smiju obavljati samo u župnim crkvama"
zato je mojoj sestri propalo krštenje djeteta u jednoj prekrasnoj kapelici uz more (prošlo dijete je tamo krstila), a i mi smo bili u strahu da nas zadnji čas ne prebaci u župnu crkvu....
znači, nije problem župa nego kapelica, probaj pitat ovog da vas vjenča u njegovoj župnoj ili vam je to svejedno....
kapelicu čisto sumnjam da će dozvolit.....
nemam potpis
midva
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la 5rich dana uto stu 18, 2008 7:38 pm

ahaaa....
da je to filijala,tj da se i tamo služe mise redovito, itd još bi ti i dao...ali ovak :nene: :nene:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la kokos dana uto stu 18, 2008 7:43 pm

da, očito nas je taj dekret zeznuo...koji šugavi tajming - ovo ljeto... :budala:
sad bu najdraži dobil po nosu, kaj me nije zaprosil prije... :uvreda:

šalim se naravno..
ma bitno da se mi ženimo i da smo si dobri, sve ostalo bu došlo na svoje :vjencanje1:

..iako..je moj župnik rekao da ovaj drugi tamo uredno ima mise nedjeljom i da, iako je to kapelica, se može tamo vjenčavat...hm...idući tjedan idem s kanonikom tamo i napravit ću reda :idea:
kokos

PostPostao/la miga24 dana uto stu 18, 2008 10:21 pm

Ajd kokos sretno!!Držimo fige da i to sve zbavite na kraju! :thumbsup:
27.06.2009. -The day I married my best friend!
miga24

PostPostao/la Ness dana sri stu 19, 2008 2:58 pm

a to sve skupa puno ovisi od popa do popa, ali ako vas ovaj iz župe u koju ne pripadate ne želi primiti onda je to bojim se mission imposible.
mi smo se vjenčali u crkvi na trsatu u koju ne pripadamo ni ja ni dragi. prvo smo išli tamo pitati svećenika da li bi nas primio, on je rekao da bi i uputio nas dalje da idemo u jednu od naših župa po otpusnicu. čak je bio toliko drag i poslao nas u župu kod dragoga jer nam je rekao da moj župnik neće da daje otpusnice. onda smo išli u župu kod dragoga i tamo molili i kumili da nas pusti, a on je dozvolio da idemo na trsat tek kad je bilo par puta na ručku kod dragoga u restoranu (besplatnom naravno)... da bi na kraju ispalo da on 02.08.08. ide na vjenčanje od nekog svog rođaka negdje u dalmaciju i da nas ni ne bi mogao vjenčati na taj datum ali eto, samo nam je htio zagorčati život i besplatno se najesti :pop: :neznamkakoti:

a što se tiče vjenčanja u crkvi/kapelici/oko crkve, na starom forumu je bila rasprava da se sakrametn može dijeliti isključivo unutar crkve, te da crkveno vjenčanje na otvorenom (tipa dvorište crkve/kapelice) ne dolazi u obzir, a ja sam ovog ljeta bila na krizmi koja se održala u dvorištu crkve i pingulinka sa starog foruma se udala u dvorištu ispred jedne male kapelice na marjanu...... tako da pravila postoje, ali se nažalost baš ne primjenjuju u potpunosti :thumbsdown:
slika
slika slika
Ness
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la ivancica dana ned stu 23, 2008 6:35 pm

Ja pak imam drugi problem. Mi se želimo oženiti u mojoj župnoj crkvi al ne želimo svećenika koji je trenutno tamo na župi nego onog koji je prije bio. Problem je to što je ovaj novi ljubomoran jer svi vole tog starog i svi su bili tužni kad je morao ić. A ja sam stvarno vezana za tog starog. On me je praktički proveo kroz cijelo mladenaštvo. Čak ga i dragi poznaje i volio bi da nas on vjenčanja. Htjela bih to riješiti bez svađa, al mislim da to neće ić tako lako.

Zanima me, također, da li uopće ima zakonske osnove da mi to ne dopusti? Ima li u kanoniku išta o tome? :ne zna:
Divno je biti nekome nešto, divno je biti tebi sve...
slikaslika
slika
ivancica
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la 5rich dana ned stu 23, 2008 6:55 pm

mislim da nema..mislim da je to stvar dogovora :ne zna: :ne zna:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la ivancica dana ned stu 23, 2008 7:01 pm

Da se još s njim i može dogovorit bilo bi dobro....

5rich, a jel ti poznat ijedan ovakav slučaj? Jel se netko uspio to dogovorit sa svećenikom?
Divno je biti nekome nešto, divno je biti tebi sve...
slikaslika
slika
ivancica
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Reina dana ned stu 23, 2008 7:45 pm

nisam dodala da smo i mi naišli na jedan problem kada smo birali crkvu. naš prvi izbor je bila crkva svetog jeronima u maksimiru. tamo su naša braća imala svoja vjenčanja, obojica su krstila svoje curice tamo, pa smo i mi željeli nastaviti tu "tradiciju". :lovestruck:
Tri smo puta dolazili na dogovor sa svećenikom jer je uvijek imao nekakve obaveze. uglavnom, nije nas htio primiti jer niti dragi niti ja nismo u njegovoj župi, a ako će nas primiti, onda mora poslati nekog pripadnika svoje župe negdje drugdje. :izivciran:

ovaj mi dio nije bio baš jasan, ali svećenik je bio neljubazan, pa nisam željela ulaziti u neke rasprave. :thumbsdown:
po tome što je on rekao ispada da njegova župa ima ograničen borj mjesta i u nju možeš upasti samo ako se netko oženi/uda u nekoj drugoj župi ili nedajbože, umre. :neznamkakoti: :budala:
znači, broj mjesta je 12874. niti čovjek više ili manje.
:neznamkakoti: :izivciran: :roll:
slika
Reina
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la 5rich dana ned stu 23, 2008 8:46 pm

ivancica je napisao/la:Da se još s njim i može dogovorit bilo bi dobro....

5rich, a jel ti poznat ijedan ovakav slučaj? Jel se netko uspio to dogovorit sa svećenikom?

da, ja....
nas nije vjenčao moj župnik,nego kolega od dragoga iz bogoslovskih dana..
ali moji su si dobri s tim župnikom našim,tak da nije bilo problema,jer je i on bio na vjenčanju :raspa: :raspa:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la theonly dana pon stu 24, 2008 12:19 pm

5rich je napisao/la:srećom,u današnjem svijetu nema logike :rofl: :rofl:

btw branči, iako u kanoniku piše da bi trebala imati potvrdu, nije to nužno...a i ak ćeš imati kakvih probljema sa svećenicima, bumo natjerali gnjidicu da ti nađe nekog svećenika koji neće stvarati probleme :rofl: :rofl: po mogućnosti zgodnoga..da dobro ispadne na videu :rofl: :rofl:

meni moze isto ko i za Branci, samo za Vz molit cu lijepo :raspa:
:rofl: :rofl:
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la 5rich dana pon stu 24, 2008 12:26 pm

sad se u varaždinu zaredilo dost mlađahnih i zgodničkih bogoslova,tak da to neće biti problem :rofl: :rofl: :rofl:

ivančica, a zakaj ne zamoliš svećenika da vas vjenča i jedan i drugi :ne zna: :ne zna: :ne zna:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

Marketing:

Sljedeća

Natrag na Obred sklapanja braka i običaji na vjenčanjima

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.