Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Re: Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

PostPostao/la Studentica24 dana čet vel 18, 2010 11:58 pm

Ovako, koliko ja znam, a znam jer sam se raspitivala i imam u svojoj blizini ljude koji su sklapali takve brakove:

nitko od njih (radilo se o osobi koja nema niti jedan sakrament ili samo krštenje) nije pisao nikakvo pismo biskupu, samo je potpisao papir na kojem je stajalo da će djecu odgajati u katoličkoj vjeri... Radi se o tri različite crkve (primjeri o kojim pričam, dva bračna druga samo s krštenjem, jedan bez ičeg) tako da to smatram pravilom!
Naravno da tada taj bračni drug ne može primiti hostiju na obredu vjenčanja, ali who cares! :roll: :roll:
slika
[/url]
Studentica24
Junior savjetnica
Junior savjetnica

Marketing:

PostPostao/la Oluja dana pet vel 19, 2010 9:48 am

nama je zupnik na zarucnickom reka da se trazi posebno odobrenje od biskupa za sklapanje braka izmedju osobe koja ima sve sakramente i osobe koja nema niti jedan :ne zna:
dali se taj papir potpisuje prije ili na vjencanju??? (o odgajanju diteta u vjeri)
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Studentica24 dana pet vel 19, 2010 6:09 pm

Draga, koliko ja znam, svi su potpisali ranije - kad su išli kod svećenika na finalni dogovor!
Radi se o crkvama koje su u Dalmaciji, zato sam ti i napisala... Za Zagreb ne znam, ali valjda je isto tako!
Možda onda svećenik taj papir šalje u biskupiju kao "pravdanje" braka! :ne zna: :ne zna:
Uglavnom, nitko od njih nije morao ići na vjeronauk i krizmati se - da je bilo tako, ne bi se vjenčali u crkvi jer se radi o ljudima koji nisu vjernici, a kršeni su davno...
Eto, nadam se da sam pomogla! :grli:
slika
[/url]
Studentica24
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Oluja dana pet vel 19, 2010 10:55 pm

hvala studentice :grli: sad kad budem isla upisat sat vjencanja pitat cu fratra. :pop:
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

Re: Isprave potrebne za sklapanje braka + vrijeme prijave i dr.

PostPostao/la Lia dana čet ožu 18, 2010 10:45 am

lunna je napisao/la:nije nama problem krsi list,to cemo uzeti u crkvi,ali problem je krizmani list jer je dragi krizman i pricescen u njemackoj...a iz pouzdanih izvora znam da je dovoljno da jedan supruznik ima sve dokumente,samo to ne dozvoljavaju sve zupe... :ne zna: cim ovih dana rezerviramo salu,prelazim na taj problem sa crkvom...
Ovo je ipak prikladnije za ovu temu pa ću nastaviti ovdje. Svaka crkva ti traži da i jedno i drugo imate sve dokumente ukoliko imate sve sakramente. To možeš vidjeti i po ostalim postovima ovdje. Takve su odredbe. Jedino šta možeš naletit na dobrog svećenika koji će imati razumjevanja. Za crkvu sv. Ante i crkvu Gospe od Pojišana znam da trebaju svi dokumenti.
slika
Ne znamo što se krije u osobi do nas, zašto se tako ponaša, zašto je takva, ali znamo da ni nama nije lako kad nas drugi ne razumije...
Neke stvari je teško staviti u riječi, ali ako ljubiš i prihvaćaš drugoga, riječi su suvišne, srce samo govori.
Lia
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana čet ožu 18, 2010 10:50 am

.a iz pouzdanih izvora znam da je dovoljno da jedan supruznik ima sve dokumente,samo to ne dozvoljavaju sve zupe... :ne zna: cim ovih dana rezerviramo salu,prelazim na taj problem sa crkvom...
sve župe ti to dozvoljavaju, ali se više ne vodite kao katolički brak (ili tako nešto), dakle, ti se vodiš kao katolik, a on .... hm :misli:
znam da je bila neka fora da je problem ako on ima samo krštenje,a ostalo ništa. lakše se rješi da on pak nema nijedan sakrament :ne zna:
pisala je branči o tome nedavno na ovoj temi, evo:
Pitala sam te dal je kršten jer po nekim iskustvima veći je problem kada jedno ima već sakrament kršenja, ali ne i krizmu i pričest. Tada neki svećenici znaju inzistirati da se sakramenti moraju nastaviti tj. obaviti do kraja.
tangerina

Re: Isprave potrebne za sklapanje braka + vrijeme prijave i dr.

PostPostao/la lunna dana čet ožu 18, 2010 10:51 am

Lorelai je napisao/la:
lunna je napisao/la:nije nama problem krsi list,to cemo uzeti u crkvi,ali problem je krizmani list jer je dragi krizman i pricescen u njemackoj...a iz pouzdanih izvora znam da je dovoljno da jedan supruznik ima sve dokumente,samo to ne dozvoljavaju sve zupe... :ne zna: cim ovih dana rezerviramo salu,prelazim na taj problem sa crkvom...
Ovo je ipak prikladnije za ovu temu pa ću nastaviti ovdje. Svaka crkva ti traži da i jedno i drugo imate sve dokumente ukoliko imate sve sakramente. To možeš vidjeti i po ostalim postovima ovdje. Takve su odredbe. Jedino šta možeš naletit na dobrog svećenika koji će imati razumjevanja. Za crkvu sv. Ante i crkvu Gospe od Pojišana znam da trebaju svi dokumenti.

a vjerojatno je to do svecenika,jer recimo moja teta ce se sada vjencati u crkvi (prije 9god.su se vjencali samo u maticara) i muz joj nije ni pricescen ni krizman,ali ce ih svecenik svejedno vjencati..
ma i ako nam budu potrebni svi papiri jos bolje dragi ce me morat povest malo u Munich :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
pa da spojimo ugodno sa korisnim :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rofl: :rofl:
slika
lunna
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la lunna dana čet ožu 18, 2010 10:53 am

blablaca je napisao/la:
.a iz pouzdanih izvora znam da je dovoljno da jedan supruznik ima sve dokumente,samo to ne dozvoljavaju sve zupe... :ne zna: cim ovih dana rezerviramo salu,prelazim na taj problem sa crkvom...
sve župe ti to dozvoljavaju, ali se više ne vodite kao katolički brak (ili tako nešto), dakle, ti se vodiš kao katolik, a on .... hm :misli:
znam da je bila neka fora da je problem ako on ima samo krštenje,a ostalo ništa. lakše se rješi da on pak nema nijedan sakrament :ne zna:
pisala je branči o tome nedavno na ovoj temi, evo:
Pitala sam te dal je kršten jer po nekim iskustvima veći je problem kada jedno ima već sakrament kršenja, ali ne i krizmu i pričest. Tada neki svećenici znaju inzistirati da se sakramenti moraju nastaviti tj. obaviti do kraja.

kao sto vec napisah...lako cu to rijesit..idemo malo u razgledavanje Muenchena i usput po papire :rofl: :rofl: :rofl:
ionako u njemackoj do sad nisam bila :)
slika
lunna
Udana forumašica
Udana forumašica

Re: Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladen

PostPostao/la Oluja dana čet svi 06, 2010 8:33 pm

rijesila svoje probleme sa svecenikom napokon, naravno nije odusevljen sta debeli nema sakramente :kava: pita me je zasto se onda uopce zelimo vjencat u crkvi :pop: uglavnom, drza se je ko da prvi put cuje za to da crkva to dopusta, a nije neki stari zatucani pop, vec dapace mlad i zgodan (tako kaze moja udana seka :o ) reka mi je da je to onda mijesani brak izmedju vjernika i ateista, i da mu se javim odmah iza velike gospe, da poprica s nama i ako debeli zeli uzet sakramente, to se moze rijesit u misec dana, a ako ne zeli onda mora potpisat onaj papir da mi nece branit prakticiranje vjere i odgajanje dice u katolickoj vjeri. taj papir ima pravni karakter i mogu trazit ponistenje braka ako mi muz zabrani nesto od toga. :kava:
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Sue0204 dana uto svi 18, 2010 9:42 pm

Što se tiče potrebnih dokumenata za sklapanje ženidbe potreban je krsni i krizmani list (kao i slobodni list koji se rijetko traži jer je krsni list dokaz o ''slobodi'' osobe za sklapanje ženidbe. Postoji još potrebnih papira, u smrtnom slučaju ili isprave o razrješenju prethodne ženidbe). To se sve naravno odnosi na one koji imaju sve sakramente. Oni koji su samo kršteni trebali bi primiti i ostale sakramente, ali ako netko nije npr. krizman može sklopiti valjani crkveni brak.
U slučaju da jedna osoba nema niti jedan sakrament za sklapanje ženidbe je potrebno dopuštenje mjesnog ordinarija, a da bi se dobilo dopuštenje potrebno je ono što ste već napisale (da se neće branit odgoj u vjeri...).
Skroz mi je čudno, ovo što su neke cure napisale da sve ovisi od svećenika, jer on to ne može radit na svoju ruku, jer postoje odredbe kanonskog prava kojih se moraju pridržavat! :neznamkakoti:
Nadam se da sam bar nešto pomogla!
slika
slika
Sue0204
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana uto svi 18, 2010 9:45 pm

ne treba ti krizmani, nego ti na krsnom listu postoji par linija u koje svećenik napiše kad i gdje si krizman :thumbsup:
to ti je ista stvar. a i napiše da si slobodan za ženidbu :thumbsup:
tangerina

PostPostao/la Sue0204 dana uto svi 18, 2010 9:48 pm

Istina, ali ti treba ako u matici krštenih nema podataka o potvrdi!
slika
slika
Sue0204
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la thinkblue dana uto svi 18, 2010 9:50 pm

Da, ali isto tako vrijedi i da je "zupnik vladar u svojo zupi" (objasnjavala mi seka koja je teologiju zavrsila), i ak te on nece zeniti ak nemas krizmu - ima pravo na to. Pa sad sve ovisi o tebi da li se zelis natezati s tim, zaliti se Kaptolu, pa da mu oni narede.. blabla..
10.10.2009. Nitko kao ti...

29.7.2010. Stigla i moja druga sreca... Mihaela

slika

12.2.2013. Stigle jos dvije srecice... Bibonjceki

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Sue0204 dana uto svi 18, 2010 9:55 pm

Možeš se ti žalit, a ako ne želi popustit, tražiš dopuštenje da se vjenčate u drugoj crkvi!
Znam da ima takvih župnika, ali isto tako ne mogu oni svoju volju provodit, jer točno se zna što se može a što ne!
slika
slika
Sue0204
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana sri svi 19, 2010 6:43 am

Sue0204 je napisao/la:ali ti treba ako u matici krštenih nema podataka o potvrdi!

ne treba, ja nisam imala podatke u knjizi (jer sam krštena i krizmana u različitim župama), ali svećenik koji nas je ženio, je svećenik koji je "vladao" za vrijeme moje krizme.
tako da je valjda svjestan da me krizmao :zubo: (doduše, biskup, al razumijemo se)

makar, vjerojatno, da je to neki drugi svećenik, tražili bismo drugdje potvrde, al ovako nije bilo potrebno
tangerina

PostPostao/la vrazichka dana sri svi 19, 2010 7:05 am

a sta ako ne znam di sam krizmana :budala: :budala: tj. ako ne znam kak se zove župa :ne zna: :ne zna:
slika slika slika
slika
vrazichka
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la Sue0204 dana sri svi 19, 2010 8:04 am

blablaca je napisao/la:
Sue0204 je napisao/la:ali ti treba ako u matici krštenih nema podataka o potvrdi!

ne treba, ja nisam imala podatke u knjizi (jer sam krštena i krizmana u različitim župama), ali svećenik koji nas je ženio, je svećenik koji je "vladao" za vrijeme moje krizme.
tako da je valjda svjestan da me krizmao :zubo: (doduše, biskup, al razumijemo se)

makar, vjerojatno, da je to neki drugi svećenik, tražili bismo drugdje potvrde, al ovako nije bilo potrebno

Ok ako on zna! :D
Da onda se traži potvrda u župi gdje si kršten ili krizman!
slika
slika
Sue0204
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Sue0204 dana sri svi 19, 2010 8:06 am

vrazichka je napisao/la:a sta ako ne znam di sam krizmana :budala: :budala: tj. ako ne znam kak se zove župa :ne zna: :ne zna:

Znaš valjda u kojem mjestu si krizmana pa se to lako sazna!
slika
slika
Sue0204
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la zelenooka-007 dana sri svi 19, 2010 8:06 am

hmmmm... mi sa time nismo imali nikakvih problema... ja sam krštena,pričešćena i krizmana u istoj župi,sad se i udajem u njoj... a i on je u svojoj sve odradio... i kad smo odlazili po njegov krsni list, svećenik je dole na kraju papira napomenuo krizman tad i tad, slobodnog je bračnog stanja.
slikaslikaslika
zelenooka-007
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la thinkblue dana sri svi 19, 2010 10:26 am

vrazichka je napisao/la:a sta ako ne znam di sam krizmana :budala: :budala: tj. ako ne znam kak se zove župa :ne zna: :ne zna:

Trebalo bi sve biti u onoj zupi gdje si krstena. I sad, kad ces se udati, ce svecenik iz te zupe slati papire u onu zupu gdje ste ti i dragi krsteni, i onda vam se u knjizi krstenih dodaje opaska da niste vise slobodnog statusa.
10.10.2009. Nitko kao ti...

29.7.2010. Stigla i moja druga sreca... Mihaela

slika

12.2.2013. Stigle jos dvije srecice... Bibonjceki

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la ninachh dana ned kol 29, 2010 10:29 am

mene zanima jedna druga stvar, da bezveze ne otvaram novu temu..

ja i moj dragi smo različite vjere.. i mi smo bili razmisljali o dva svecenika na vjenčanju, odnosno moj svećenik i njegov pravoslavni pop.. dali itko zna dali je to moguće??
s obzirom da se niti ja niti on, ne zeli odrec svoje vjere.. druga opcija je maticar.. sto zbilja nebih htjela, jer sanjam o crkvenom vjenčanju.. pliiiz heelp :huh:
ninachh

PostPostao/la tangerina dana ned kol 29, 2010 10:31 am

hmmm ja mislim da to nije moguće, al nek me isprave ako griješim. :ne zna: jedan od vas bi trebao prihvatiti vjeru, kao i kasnije za odgoj djeteta :ne zna:
a možda i ne, neznam jel postoji kakva mogućnost.
tangerina

PostPostao/la osma putnica dana ned kol 29, 2010 11:28 am

a da pitate popa gdje se mislite vjencati dali moze injegov pop vas vjencati papralelno.... :ne zna:
slikaslika
slika
osma putnica
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Lia dana ned kol 29, 2010 12:15 pm

Evo nedavni članak u slobodnoj dalmaciji... Nije neka velika pomoć, ali cini mi se da ovo šta bi ti htjela nije baš moguće s obzirom da se ni jedno ne želi odreci svoje vjere.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Mozaik/ ... fault.aspx
U svakom slučaju, najbolje otići do svećenika i raspitat se.
slika
Ne znamo što se krije u osobi do nas, zašto se tako ponaša, zašto je takva, ali znamo da ni nama nije lako kad nas drugi ne razumije...
Neke stvari je teško staviti u riječi, ali ako ljubiš i prihvaćaš drugoga, riječi su suvišne, srce samo govori.
Lia
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Sue0204 dana ned kol 29, 2010 5:43 pm

Dobro su cure rekle nema toga kod nas, morate se odlučiti u kojoj biste se crkvi vjenčali!
ne znam kak funkcionira u pravoslavnoj crkvi, u katoličkoj se kod sklapanja ženidbe između katoličke i nekatoličke stranke, katolička izjavljuje da je spremna ukloniti pogibelji otpada od vjere i treba obećati da će učiniti sve što je u njezinoj moći da se djeca krste i odgoje u KC i naravno o tim obećanjima se treba obavijestiti druga strana!
A prije svega ovoga trebate tražiti od mjesnog ordinarija dopuštenje za sklapanje mješovite ženidbe!
Iako postoji mogućnost da ti dobiješ oprost od kanonskog oblika ženidbe, ako na putu kanonskog oblika stoje velike teškoće!
slika
slika
Sue0204
Super forumašica
Super forumašica

Marketing:

PrethodnaSljedeća

Natrag na Obred sklapanja braka i običaji na vjenčanjima

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.