Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

PostPostao/la kokos dana sri ruj 03, 2008 8:17 am

prije nego što nazovem da se raspitam ovdje. stvar je u tome da sam ja prošla sve sakramente ali on nema firmu-krizmu. Treba li on za crkveno vjenčanje biti firman ili je dovoljno da ja imam sve obavljeno ili opet sve ovisi o župi i njihovim lokalnim propisima?
Hvala
na ovom forumu sam naišla na hrpu dobrih informacija...hvala svima na trudu, komentiranju i sl.; dosta ste mi olakšali i svima vam dajem jednu veliku 5 na entu.
kokos

Marketing:

Re: sakramenti za crkveno vjenčanje?

PostPostao/la Branči dana sri ruj 03, 2008 9:47 am

Kokos, odgovor je i jedno, i drugo.
Ovako:
Po kanonskom pravu svaki svećenik vas može vjenčati bez obzira što on nema sve sakramente (čak i da je druge vjere), ali onda mora ima jedan dodatak u samom tijeku obreda, a to je da mora potvrditi da će djecu odgajati u duhu vjere, te da tebi neće braniti vjeru. Znači to ide bez problema, određeno prema kanonu 1125: »Katolička stranka neka izjavi da je spremna ukloniti pogibelji otpada od vjere i neka iskreno obeća da će učiniti sve što je u njezinoj moći da se sva djeca krste i odgoje u Katoličkoj Crkvi; o tim obećanjima koja treba dati katolička stranka neka se pravodobno obavijesti druga stranka tako da bude sigurno da je ova svjesna obećanja i obveze katoličke stranke; obje stranke neka se pouče u svrhama i bitnim svojstvima ženidbe, koje ni jedna ni druga stranka ne smije isključiti.« Ponekad se događa da svećenici ne vole provoditi ovo pravilo, no to se bez problema rješava pismom biskupiji.

Druga opcija je da nađete svećenika koji će dopustiti vjenčanje i bez tih sakramenata, i bez dodatnih pitanja. Vidjela sam da se i to događalo, znači sve ovisi o vašoj snalažljivosti i volji svećenika.

Treća opcija je da dragi obavi vjeronauk (mislim da traje 3-4 mjeseca) i onda dobiva oba sakramenta i bez problema može sklopiti brak.

Nadam se da ti je ovo pomoglo.
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la kokos dana čet ruj 04, 2008 8:17 am

hvala branchi :bravo: ...izgleda da manje više sve ovisi o mom župniku. sad treba držat fige i vjerovat u njegovu fleksibilnost :roll:
na ovom forumu sam naišla na hrpu dobrih informacija...hvala svima na trudu, komentiranju i sl.; dosta ste mi olakšali i svima vam dajem jednu veliku 5 na entu.
kokos

PostPostao/la mare dana pet ruj 05, 2008 8:18 pm

Cure, da li netko zna - trebaju li kumovi imati sakramente i, ako da, koje? :pop:
25.10.2008.
slika
slika
mare
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Branči dana pet ruj 05, 2008 9:27 pm

mare je napisao/la:Cure, da li netko zna - trebaju li kumovi imati sakramente i, ako da, koje? :pop:

Ne, nikakve, za vjenčanje su kumovi samo svjedoci, tako i u crkvi. Provjereno 100%
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la mare dana sub ruj 06, 2008 8:06 am

Fala, fala :grli1: :kiss:
25.10.2008.
slika
slika
mare
Junior savjetnica
Junior savjetnica

KUMA DRUGE VJERE

PostPostao/la niriana dana ned ruj 14, 2008 3:43 pm

Drage moje, mene muči jedan problemčić...
Naime, dragi i ja još nismo odabrali kumove, ali htjeli bismo pitati prijatelje.
Međutim problem je u tome što je moja "kuma" pravoslavne vjere.. Jel mi može biti kuma? Kakve su procedure u crkvi zbog toga? Ako itko zna.... :ne zna:
slika
niriana
Junior savjetnica
Junior savjetnica

Re: KUMA DRUGE VJERE

PostPostao/la Studentica24 dana ned ruj 14, 2008 8:35 pm

niriana je napisao/la:Drage moje, mene muči jedan problemčić...
Naime, dragi i ja još nismo odabrali kumove, ali htjeli bismo pitati prijatelje.
Međutim problem je u tome što je moja "kuma" pravoslavne vjere.. Jel mi može biti kuma? Kakve su procedure u crkvi zbog toga? Ako itko zna.... :ne zna:

Budući da se kumovi, gledište crkve, smatraju svjedocima, ne moraju imati sakramente, tj. mogu biti druge vjere...
Dakle, nemaš briga!!
slika
[/url]
Studentica24
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Branči dana pon ruj 15, 2008 7:25 am

Točno tako kako je Studentica rekla, i u crkvi su kumovi samo svjedoci, već sam na nekoj temi to spominjala pa ću prebaciti tamo.
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la niriana dana pon ruj 15, 2008 9:58 am

jooooj cure, nemate pojma koliko mi je sada lakše.... :grli1: :grli1:
slika
niriana
Junior savjetnica
Junior savjetnica

Re: Sakramenti za crkveno vjenčanje? (kumova i mladenaca)

PostPostao/la mama1984 dana uto ruj 16, 2008 5:04 pm

ja isto nisam krizmana a dragi je i zvala sam crkvu da pitam i ovdje im je potreban samo krsni list i nista vise za vjencanje,a za kumove samo je pitao jesu li katolici i to je sve
Sretan je onaj ko malo treba!
mama1984

Re: Sakramenti za crkveno vjenčanje? (kumova i mladenaca)

PostPostao/la stepford wife dana uto ruj 16, 2008 5:08 pm

nema veze i ako nisu..... :kava:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

Re: Planiranje vjencanja iz inozemstva

PostPostao/la Dani 26 dana pon stu 17, 2008 3:47 pm

ivana28 je napisao/la:Hvala Mischa.... Joj to mi se cini nekako puno :ha:

Jos jedno pitanje..... moj dragi nije katolik ali se slozio vjencati samnom u Crkvi ali po tom da se vjencanje provede kao mjesani brak, tj. predali bi samo jedan krscani list..... Dal ko zna ako to moze biti problem kod svecenika u HR ili ne?
Mi zivimo u Australiji i to je tu sasvim normalno.... Joj bilo bi puno lakse ovo vjencanje organizirati u Australiji, ali eto odlucili smo na HR....pa sada polako!

Velika hvala

Ja nisam sigurna al koliko znam, ukoliko se vi zelite vjencati u katolickoj crkvi on mora prihvatiti tvoju vjeru... I da ce te djecu odgajati u katolickoj vjeri. Tak je bilo a dali se kaj mjenjalo :ne zna: Iako, ja osobno nisam nikada cula da je brak moze pisati kao mjesani brak :ne zna:
03.05.2008...
slika
slika
slika
Dani 26
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la 5rich dana pon stu 17, 2008 4:10 pm

evo ti članak iz Zakonika kanonskog prava :loveflag:

POGLAVLJE VI.
MJEŠOVITE ŽENIDBE
Kan. 1124 - Ženidba između dviju krštenih osoba od kojih je jedna krštena u Katoličkoj crkvi ili je u nju primljena poslije krštenja i koja nije od nje formalnim činom otpala, a druga pripada Crkvi, ili crkvenoj zajednici koja nema potpunog zajedništva s Katoličkom crkvom, zabranjena je bez izričite dozvole mjerodavne vlasti.

Kan. 1125 - Tu dozvolu može dati mjesni ordinarij ako postoji opravdan i razborit razlog; neka je ne dade, osim pošto se ispune sljedeći uvjeti:
1. katolička stranka treba izjaviti da je spremna otkloniti pogibelji otpada od vjere i dati iskreno obećanje da će učiniti sve što je u njezinoj moći kako bi sva djeca bila krštena i odgojena u Katoličkoj crkvi;
2. o tim obećanjima koja treba da dade katolička stranka neka se pravodobno obavijesti druga stranka tako da bude sigurno da je ova svjesna obećanja i obveze katoličke stranke;
3. obje stranke treba da se pouče o svrhama i bitnim svojstvima ženidbe, koje ni jedna ni druga stranka ne smiju isključiti.

Kan. 1126 - Zadaća je biskupske konferencije i da utvrdi oblik u kojem treba da se dadu te izjave i obećanja, koja se uvijek traže, i da odredi način na koji će se to i utvrditi na izvanjskom području i obavijestiti nekatolička stranka.

Kan. 1127 - § 1. Što se tiče oblika koji treba da se primijeni u mješovitoj ženidbi, neka se obd-žavaju propisi kan. 1108; ako pak katolička stranka sklapa ženidbu s nekatoličkom strankom istočnog obreda, kanonski oblik sklapanja treba da se obdržava samo za dopuštenost; za valjanost pak traži se sudjelovanje posvećenog službenika, uz obdržavanje ostaloga što po pravu treba obdržavati.
§ 2. Ako obdržavanju kanonskog oblika stoje na putu velike poteškoće, mjesni ordinarij katoličke stranke ima pravo u pojedinačnim slučajevima dati oprost od njega, posavjetovavši se ipak s ordinarijem mjesta gdje se sklapa ženidba i poštujući za valjanost neki javni oblik sklapanja; biskupska konferencija treba da donese odredbe prema kojima će se spomenuti oprost ujednačeno davati.
§ 3. Zabranjuje se, prije ili poslije kanonskog sklapanja prema odredbi § 1, drugo vjersko sklapanje ste ženidbe radi davanja ili obnavljanja ženidbene privole; isto tako neka ne bude vjerskog sklapanja u kojemu bi katolički i nekatolički služitelj istodobno, obavljajući svaki svoj obred, tražili privolu stranaka.

Kan. 1128 - Neka se mjesni ordinariji i drugi pastiri duša brinu da katoličkom ženidbenom drugu i djeci rođenoj iz mješovite ženidbe ne uzmanjka duhovne pomoći za izvršavanje njihovih obveza i neka pomažu ženidbenim drugovima u unapređivanju jedinstva ženidbenog i obiteljskog života.

Kan. 1129 - Propisi kann. 1127 i 1128 treba da se primjenjuju i na ženidbe kojima stoji na putu smetnja različitosti vjere, o kojoj se govori u kan. 1086, § 1.

ima još pitanja..gnjidica će rado odgovoriti ako zna :grli:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la stepford wife dana pon stu 17, 2008 4:37 pm

Dani 26 je napisao/la:....ukoliko se vi zelite vjencati u katolickoj crkvi on mora prihvatiti tvoju vjeru...

ne mora

I da ce te djecu odgajati u katolickoj vjeri.

da, istina

ja osobno nisam nikada cula da je brak moze pisati kao mjesani brak :ne zna:

može se...frendica se vjenčala prije mjesec dana, samo su trebali obećati da će djecu odgajati u katoličkom duhu....
nikakvih problema nije imala

:kava:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la 5rich dana pon stu 17, 2008 4:58 pm

uglavnom..procedura je: morate ići na par razgovora kod svećenika, donijet 101 papir, pa u biskupiju, k ordinariju( biskupu ili nekom njegovom pomoćniku),na razgovor,pa opet potpišete 101 dokument(piše ti u prijašenjm postu koje sve),i voila..udaš se :cheer: :raspa:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la stepford wife dana pon stu 17, 2008 5:22 pm

a mislim da se može sa svećenikom dogovorit da se procedura pojednostavni...u stvari ovisi od svećenika do svećenika, možda najpametnije da nazovete onoga kod kojeg se namjeravate vjenčati pa će vam on sve reći :bok:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la 5rich dana pon stu 17, 2008 5:31 pm

e to mislim da se baš ne može jer ipak svećenik mora svu papirologiju slat u biskupiju,tj nadbiskupiju,..tak da ne vjerujem da bi svećenici tak enkaj radil na svoju ruku :ne zna: :ne zna: :ne zna:
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la stepford wife dana pon stu 17, 2008 5:34 pm

kažem ti, frendica nije imala nikakvih peripetija...najbolje je nazvati :telefon:
a možda bi curi išli ekstra na ruku s obzirom da nije u HR
:D

edit: evo sad sam se čula sa frendicom, kaže da je sve riješila kod svog župnika...tamo je potpisala neki papirić i to je to :jig:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

Re: Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

PostPostao/la theonly dana uto stu 18, 2008 2:39 pm

hej Step, u kojoj se Zupi frendica vjencala?
Ovaj dio da se potpise da ce se djeca odgajat u katolickom duhu vrijedi i kad samo ON-zarucnik ima sve sakramente, a ona ne? Jer stalno citam da je ona katolkinja, a on ne il nema sve sakramente, al nisam jos cula da on ima sve sakramente, a ona ne, pa da i tada moze vjencanje u crkvi..
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la theonly dana uto stu 18, 2008 2:43 pm

u biti, ako se pise o "strankama", vrijedi za oboje..zakoni su ipak zakoni, a s zakonima imam posla tu i tam :rofl:
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la stepford wife dana sri stu 19, 2008 8:04 am

theonlyfuse je napisao/la:hej Step, u kojoj se Zupi frendica vjencala?
Ovaj dio da se potpise da ce se djeca odgajat u katolickom duhu vrijedi i kad samo ON-zarucnik ima sve sakramente, a ona ne? Jer stalno citam da je ona katolkinja, a on ne il nema sve sakramente, al nisam jos cula da on ima sve sakramente, a ona ne, pa da i tada moze vjencanje u crkvi..

vjenčala se u crkvi sv. nikole u varaždinu i da, ona je ta koja nema sve sakramente, u svari nema ni jedan jer je druge vjere.... :D

theonlyfuse je napisao/la:u biti, ako se pise o "strankama", vrijedi za oboje...

baš tak.... :thumbsup:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la theonly dana sri stu 19, 2008 8:44 am

thanx bejb :kiss: puno si pomogla :raspa:
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la diplomantica dana sub pro 20, 2008 10:53 am

znači može mi bit vjenčana kuma frendica iako nije krizmana (čini mi se da nije). Super :mig: Inače meni je važno da djetetu krsni/a kum/a bude najbliži rod, al za svoju kumu želim :ljubav2: svoju frendicu od djetinjstva jer smo zajedno išle i u vrtić, osnovnu i srednju školu, puno smo razgovarale uvijek o svemu i svačemu i mislim da me dobro poznaje :mig:
diplomantica

PostPostao/la tangerina dana sub pro 20, 2008 11:02 am

diplomantica je napisao/la:znači može mi bit vjenčana kuma frendica iako nije krizmana (čini mi se da nije). Super :mig: Inače meni je važno da djetetu krsni/a kum/a bude najbliži rod, al za svoju kumu želim :ljubav2: svoju frendicu od djetinjstva jer smo zajedno išle i u vrtić, osnovnu i srednju školu, puno smo razgovarale uvijek o svemu i svačemu i mislim da me dobro poznaje :mig:

pa vjenčana kuma nije kuma, nego je svjedok (po crkvenom zakonu), a svjedok ne mora ni bit kršćanin! dakle, tvoja frendica ti može bit kuma u svakom pogledu!
meni nije važno da je krsni kum najbliži rod, jer mi se sve čini da današnji dan ljudi to nikako ne shvaćaju ozbiljno, to je sve preraslo u natezanje da kum donese najviše darova... nažalost... tako je...
tangerina

Marketing:

Sljedeća

Natrag na Obred sklapanja braka i običaji na vjenčanjima

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.