Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladenaca)

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Re: Sakramenti i vjera za crkveno vjenčanje?(kumova i mladen

PostPostao/la lunna dana pon lis 24, 2011 12:37 pm

blab je napisao/la:možda se vama samo tako poklopilo, al većina, koja se ženi u trećem mjestu, nosi otpusnicu.

mozda ovde nisu trazili jer je ta crvka dosta popularna za vjencanja zbog okolisa i mjesta :ne zna:
slika
lunna
Udana forumašica
Udana forumašica

Marketing:

PostPostao/la malica dana uto lis 25, 2011 7:05 am

Ma nije nikakvo poklapanje. Razlika je samo u tome što neki župnicu otpusnicu i sve druge papire šalju u treću župu a neki daju mladencima da ih nosi. Zato ispada da neki moraju neki ne moraju. Jer svi moraju, tako stoji u kanonskom zakoniku. Jer ako ženidba nije pravovaljano sklopljena (u to ulazi i to da je sva dokumentacija pravovaljana), na crkvenom sudu ju je lako proglasit ništavnom.
malica

PostPostao/la Rally_MO dana uto lis 25, 2011 3:47 pm

Lunna, možda je bio ok svećenik pa nije tražio da vi donesete otpusnicu već je sam zvao i tražio... Takav je slučaj bio kod mene
6.8.2010. - DA po prvi put

slikaslika
slika
Rally_MO
Super forumašica
Super forumašica

Crkvena Pitanja?

PostPostao/la Tommy82 dana uto pro 06, 2011 9:11 am

Bok svima na Forumu,

ja sam novi clan i interesiraju me neke stvari u vezi crkve!
Zenit cemo se 23.06.2012 u Zagrebu.

1. Ja sam prije dvije godine istupio iz crkve. (Ako vas interesira Pitajte, objasnjenje je pre dugo)
Dali se mogu crkveno zenit iako nisam u katolickoj crkvi a imam sve sakramente?

2. Vjencani kumovi od moje strane, su bili vec u braku, nakon rastave su se oboje drugi put vjencali ali ne crkveno, mogu mi oni biti vjencani kumovi?

Sve je vec organizirano ako vas detalji zanimaju, pitajte necu razduzivat temu!

Hvala svima

Pozdrav Tommy
Zadnja izmjena: vrazichka; uto pro 06, 2011 10:14 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: prebačeno u odgovarajuću temu
Tommy82

Re: Crkvena Pitanja?

PostPostao/la Oluja dana uto pro 06, 2011 9:17 am

vec imamo takvu temu pa nek modice premjeste, al evo ti odg
ne znam zasto si istupio iz crkve i kakav je postupak za to, al ako mlada ima sve sakramente svejedno se mozete zenit u crkvi (ako to sta si ti istupio predstavlja prepreku, ne znam, nisam nikad cula za takvo nesto)
kumovi ne moraju imat sakremente nikakve, oni su samo svjedoci, za njih se ne trazi nikakav sakrament, pa nema veze sta su ranije bili u braku i sta sad nisu u ckrvenom braku
Zadnja izmjena: vrazichka; uto pro 06, 2011 10:14 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: prebačeno u odgovarajuću temu
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Rally_MO dana uto pro 06, 2011 2:19 pm

Ne znam je l to tvoje istupanje nešto službeno i jesi li prešao na drugu vjeru (tipa da imaš potvrdu da si istupio ili nešto slično), al bez obzira ne bi trebao biti problem za crkveno vjenčanje. Znam nekoliko slučajeva gdje je vjenčanje bilo u katoličkoj crkvi a jedno nije bilo katolik već protestant... Ovaj što je katolik samo je potpisao izjavu da će djecu odgajat u kršćanskom duhu. Znam i slučaj gdje su se vjenčali u crkvi katolik i musliman, al tu ne znam koja je procedura, mislim da ima još nekih osim izjave jer u muslimana nema krštenja (za razliku od pravoslavaca i protestanata) koje je inače obavezno...
Najbolje otiđite u župni ured i raspitajte se. Jer dosta toga ovisi i o svećeniku, pogotovo što se tiče kumova. Oni u pravilu nemoraju imati nijedan sakrament (jer su to u biti svjedoci čina vjenčanja a ne vjere), al svejedno neki svećenici traže potvrde i za njih
6.8.2010. - DA po prvi put

slikaslika
slika
Rally_MO
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la crosig dana pet ožu 02, 2012 12:55 pm

pozz
dali je moguće imati dvije kume i dva kuma??? svi imaju sve sakramente...
crosig

PostPostao/la Oluja dana pet ožu 02, 2012 12:57 pm

crosig je napisao/la:pozz
dali je moguće imati dvije kume i dva kuma??? svi imaju sve sakramente...

mozes ih imat i 10 al samo se dvoje mogu potpisat kao kumovi (jedan za mladenku jedan za mladozenju ) :kava: sakramenti nisu bitni jer su kumovi na vjencanju samo svjedoci
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la lilica dana čet stu 22, 2012 3:17 pm

jooooooj cure sad sam jos vise zbunjena nakon sta sam procitala ovu temu od pocetka do kraja. dakle, neke od vas tvrde da se bez krizme moze bez problema vjencati a neke da ako si krsten i pricescen (kao ja) da moras i krizmu obaviti. pretpostavljam da to ovisi i o :pop: ali moram priznati da sam se izgubila u svemu tome. cak sam i u glas koncila pisala i evo sta su mi odgovorili: Poštovani,
ako Vi ne biste željeli primiti sakrament potvrde, onda nije razumljivo zašto želite skarement žendibe u crkvi. Ako pak želite primiti taj sakrament (u zagrebačkoj katedrali je to nakon pripreme u svojoj župi moguće svake prve subote u mjesecu u 9 sati). Budući da je sakrament potvrde zaključni sakrament kršćanske inicijacije logično je da ga primite prije vjenčanja, no ako to zbog nekih razloga nije moguće, možete ga primiti i poslije vjenčanja, ako se tako dogovorite sa svojim župnikom. Svakako se što prije obratite svom župniku prema mjestu Vašeg stanovanja i on će vas uputiti u sve. On je i taj koji Vam može dati otpusnicu za vjenčanje u crkvi sv. Katarine, nakon što kod njega prođete svu propisanu pripremu za vjenčanje u crkvi.
i sta da ja sad radim? strah me ici sveceniku da me ne uzme na zub ako ga pitam jel mogu bez krizme se vjencat i onda ni ne zelim da me vjenca netko ko misli lose o meni. ne znam jel me kuzite al tak je :neznamkakoti: a zanima me jel vi znate bas za nekog svecenika u centru zagreba da je normalan i da nece inzistirati na toj krizmi? meni bi zbog slikanja odgovarala crkva sv katarine na gornjem gradu ali i na jarun bi mogla u crkvu sv mati slobode pa me zanima jel imate konkretna iskustva s nekom od njih ili mozda znate neku u blizini a da se mogu izvuc od predavanja i svega toga sta ide uz krizmu? pomozite mi molim vas jer ja vise nista ne znam :ne zna:
slika

slika
lilica
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la slatkica:) dana čet stu 22, 2012 3:22 pm

moj muž nije ni pričeščen ni krizman pa smo se normalno vjenčali u crkvi :D
mislim da samo jedno od vas mora imat sve sakramente.
to su ti friške info za sv. marka :D
slika
slatkica:)
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la blab dana čet stu 22, 2012 3:28 pm

hmmm :misli: mislim da je bila neka fora ako imaš dva sakramenta da moraš imati i sve, dakle, završiti taj "krug", a ako nemaš ništa, onda bitno da drugi partner ima :thumbsup:
no, svašta oni izmjenjuju i kompliciraju :zubo: tako da nemam pojma što ni napisati više
slika
blab
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la lilica dana čet stu 22, 2012 3:45 pm

slatkica:) je napisao/la:moj muž nije ni pričeščen ni krizman pa smo se normalno vjenčali u crkvi :D

a jel krsten? ja sam bas sv marka zvala i rekla da nemam krizmu i :pop: mi je poceo objasnjavati di i kom da se obratim za krizmanje, nije mi ni ponudio mogucnost vjencanja bez toga :neznamkakoti:
blab je napisao/la:hmmm :misli: mislim da je bila neka fora ako imaš dva sakramenta da moraš imati i sve, dakle, završiti taj "krug", a ako nemaš ništa, onda bitno da drugi partner ima :thumbsup:
no, svašta oni izmjenjuju i kompliciraju :zubo: tako da nemam pojma što ni napisati više

da, to sam isto cesto znala cuti po cemu ispada da se zbog krstenja ne mogu nazvati nevjernicom a opet mi ne dozvoljavaju vjencanje u crkvi jer nisam dovoljan vjernik posto nemam sve sakramente. mislim pa ko je tu lud? :jesilud:
slika

slika
lilica
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la sunqueen dana čet stu 22, 2012 3:52 pm

nisam sigurna, ali moguće da možeš, i to samo ako tvoj budući muž ima sve sakramente - mislim da to ide slično kao da recimo tvoj muž je katolik i da ima sve sakramente, al ti si druge vjere - morate dobiti dopuštenje crkve, uz obećanje tvog muža da će djecu odgajati ili truditi se da odgaja vašu djecu u duhu svoje vjere....
e sad, tko ti daje to dopuštenje - nemam pojma da li to može "običan" svećenik, jedino on mora pristati da vas vjenča, nemrem se sjetiti šta nam je rekao župnik na zaručničkom, da li možda dozvola mora ići od kaptola, ili čak moguće od pape...oko takvih stvari obično cjepidlače...
najbolje da odeš kod svog lokalnog svećenika i tu se sve raspitaš... mišljenja im se dosta razlikuju od svećenika do svećenika, svaki svoju politiku vodi... :ne zna:
slika

"Voljeti nekog, znači pristati da ostariš sa njim!"
Albert Camus
sunqueen

PostPostao/la slatkica:) dana čet stu 22, 2012 4:01 pm

lilica je napisao/la:
slatkica:) je napisao/la:moj muž nije ni pričeščen ni krizman pa smo se normalno vjenčali u crkvi :D

a jel krsten? ja sam bas sv marka zvala i rekla da nemam krizmu i :pop: mi je poceo objasnjavati di i kom da se obratim za krizmanje, nije mi ni ponudio mogucnost vjencanja bez toga :neznamkakoti:

kod nas je bilo ovako: muž je nazvao i rekao da bi se mi tamo ženili i pitao je svećenik kak stojimo sa sakramentima i dragi je rekao da ja imam sve a da je on samo kršten. svećenik je rekao da nema problema i to je bilo to. nikad nas poslije nije ništa pitao,ni kad smo donjeli papire iz svojih matičnih crkvi. :D
jedino što se u tom slučaju u obred vjenčanja ubaci pitanje-obećajete li da ćete djecu odgajati u katoličkoj vjeri ili tak nekak i to je sve :thumbsup:

dakle,ja imam sve sakramente a muž je samo kršten. nitko nije tražio da se pričesti ili krizma :nene:
slika
slatkica:)
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la lilica dana čet stu 22, 2012 4:16 pm

hmmm mozda sam ja naisla na nekog drugog :pop: al i dalje sam sva zbunjena. ne znam ni kojoj zupi pripadam, cini mi se da je on bas reko da spadam u sv marka al opet kad smo se pricescivali to je bilo u sv blaza. i sad ne znam koga sta treba pitati, sta ako jedan kaze jedno a drugi drugo, kod kojeg sto treba obaviti s tim potvrdama i pripremama. moram priznati, crkva mi je dosta velika nepoznanica i zato me svi ti obicaji i pravila podosta zbunjuju :ne zna: a najgore je sto ni moji bliznji ne znaju sve te informacije, dragi mi puno radi a ja sama nikako da se natjeram u obilazak crkvica zato kaj imam osjecaj da ako sama dodem kod svecenika da cu prolupati od svih tih informacija i sta ti ja znam cega i na kraju se vjencati u obliznjem vrtu :lol:
slika

slika
lilica
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la InLove dana čet stu 22, 2012 10:33 pm

Ovako, ako ti je sv. Mati Slobode i dalje opcija, tamo radi svecenik koji je mene vjencao i koji je jako drag i simpatican i pomoci ce ti oko dvojbi, i k tome te nece gledati poprijeko ako ga pitas doslovno "Jel se ja moram krizmati?".
Ako nista drugo, mozes otici k njemu i cuti sto ce ti reci vezano uz bilo sto sto ima veze s crkvom i vjencanjem u crkvi, s obzirom da je on vrlo fokusiran na rad sa mladima.
Generalan je stav crkve, i to sam 100% sigurna, da jedan partner mora imati sve sakramente.
Ako ti treba kontakt svecenika, javi se na pp. :bok:
slika
InLove
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la lilica dana sri stu 28, 2012 6:04 pm

samo da se zahvalim svim curama koje su mi pomagale sa savjetima i da javim situaciju: nakon dugog raspitivanja saznala sam da mozes biti vjencan bez krizme ali ako ti neki sakrament fali, ne mozes primiti sakrament vjencanja nego si na vlastitom vjencanju samo svjedok :shock1: to nije nikako dolazilo u obzir pa sam iznazivala neke crkvice, na kraju dogovorila sa svecenikom iz sv. mati slobode (hvala InLove jos jednom :grli: ) i rekao je da ce me ubaciti u predavanja tako da danas krecem. i dragi mi moze praviti drustvo na predavanjima makar on ima sve sakramente :cerek: ja sam presretna i prezadovoljna. bolje je rijesiti se toga i mirne duse uc u crkvu na dan vjencanja :o
slika

slika
lilica
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la InLove dana pon pro 03, 2012 12:15 pm

lilice drago mi je da si sve rijesila :grli: :thumbsup: :thumbsup:
slika
InLove
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la lilica dana pon pro 03, 2012 4:41 pm

joj draga, i meni je isto heheh. hvala ti puno! :grli: :kiss:
slika

slika
lilica
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la Helena25 dana ned svi 26, 2013 6:34 pm

Pozdrav,

da li mi možete reći da li je imao netko od vas problema sa kumovima koji nisu vjernici? Jel čula sam već više puta da ne moraju biti jer su oni tamo samo svejdoci, a vidim da se tako pisalo i po ovoj temi, ali opet me strah kako će svečenik reagirati na to jer sam iz manjeg mjesta.

Isto ako mi možete reći koliko ste unaprijed rezervirali crkvu? Jel mi imamo sad još godinu dana do vjenčanja, pa mislim da je možda prerano, da ne vode knjige toliko unaprijed.
Helena25

PostPostao/la lilica dana ned svi 26, 2013 9:57 pm

tako je, kumovi su samo svjedoci i ne moraju imati sakramente. a sad, ovisi o sveceniku, vjerujem da u malom mjestu moze biti takvih bisera koji ne bi dozvolili, ali uvijek mozete promijeniti crkvu ili se zaliti onima na visem polozaju i tada to mora biti odobreno. no kazem ti, cisto sumnjam da ce do toga doci.. rezerviranje crkve isto ovisi od crkve do crkve, godinu dana unaprijed nije potrebno ali ako si ziheras ko ja, onda je bolje to sto prije srediti pa da ste mirni :mig: mi smo isto tako nekih 10-11 mjeseci prije rezervirali iako nam datum nije medu atraktivnima. eto, nadam se da sam ti pomogla. ako imas jos kakvih pitanja samo reci :o
slika

slika
lilica
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la Helena25 dana pon svi 27, 2013 5:09 pm

lilica hvala na odgovoru :) budem to onda kroz 2 mj išla rješavati, sigurno je sigurno ;)
Helena25

PostPostao/la teidchy dana čet srp 25, 2013 12:05 am

heej mene zanima dali vjenčana kuma mora bas imat 18 godina?
ja imam 17 i mene i mog dečka pitali su da budemo kumovi a vjencanje je sad u 11 mjesecu pa me zanima dali ja mogu da budem kuma:)
teidchy

PostPostao/la lilica dana čet srp 25, 2013 9:12 am

Na VJENČANJU nema kumova nego samo SVJEDOCI. Za njih crkva jedino traži da budu punoljetni (18 godina). Tako kršćanskoj ženidbi može svjedočiti svatko: rastavljen, Musliman, Pravoslavac, ateist, agnostik… Svjedok prema mladencima nema nikakvih obaveza, što kod kumstva nije slučaj.
Tako kaže Crkveni Zakonik i to moramo uvažiti.

eto tako pise na portalu hrvatskih katolickih zajednica. e sad, da li svecenik moze napraviti iznimku ako zeli, to ne znam, to treba pitati svecenika crkve koju su izabrali, posto ce vas nekoliko mjeseci dijeliti od 18, mozda moze progledati kroz prste. ali posto je to crkveni zakon bojim se da ipak nista od toga :ne zna:
slika

slika
lilica
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la Helena25 dana pon ruj 23, 2013 10:47 pm

Evo mi smo riješili crkvu :), pa ako ima još nekoga sa sličnim brigama da podijelim s vama kako je prošlo.

Velečasni je bio divan i imali smo vrlo ugodan razgovor s njim.
Nikakvih problema ni oko toga što kumovi nemaju sakramente, ni oko toga što već živimo zajedno.
Malo je jedino problematično što je dragi kršten u Munchenu tako da tamo mora ići (ili ako će htjeti poslati poštom) po krsni list i još nešto što mislim da se zove slobodni list kojim se potvrđuje da nisi ranije bio vijenčan (izdaje se samo jednom isključivo u crkvi u kojoj si kršten i vrijedi 6 mjeseci).
Helena25

Marketing:

Prethodna

Natrag na Obred sklapanja braka i običaji na vjenčanjima

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.