Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Plaćanje plesa s mladenkom i plaćanje ružmarina

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Re: hoćete li se presvlačiti poslije ponoći???

PostPostao/la tangerina dana pon pro 01, 2008 5:37 pm

sorry, trebam pokontat tko je odakle :)
a i reveri se kod vas plaćaju? uf... mi niti toga nemamo... neznam tko je izmišljao te načine plaćanja... užas!
tangerina

Marketing:

PostPostao/la arlenna dana pon pro 01, 2008 10:17 pm

Studentica24 je napisao/la:blablačo, pa napisala sam da sam na jednoj svadbi to prvi put vidjela, Dalmošica sam, nema tog kod nas...
Kod nas se plaćaju reveri (cvitovi), ali smo mi i to izbacili... Samo sam komentirala kako mi se to ne sviđa... :D :D :D

taj običaj plaćanja plesa imaju u Zagorju... kad sam bila na svadbi u Varaždinu onda sam prvi puta vidjela to plaćanje plesa..i odmah rekla dragom-nema šanse da jednoga dana takvo što imamo :neznamkakoti: iskreno nije loše zaraditi si ali svejedno...znam da su oni i plaćali kad se došlo po mladu pa je jedna klancerica izrecitirala pjesmicu i onda su joj svi u košaricu davali novce (od 50kn pa na dalje kao i ples) i mladenci su u ta dva navrata plaćanja skupili toliko da su odmah platili muziku s tim novcem..pa si sad mislite koliko je to... a meni su ti običaji plaćanja nečega :thumbsdown:
♥ Ti si moje najljepše jutro, moj dan u tjednu, cijeli život... ♥ 10.09.2011.♥
slika slika slika
arlenna
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la tangerina dana uto pro 02, 2008 7:42 am

arlenna je napisao/la:taj običaj plaćanja plesa imaju u Zagorju... kad sam bila na svadbi u Varaždinu onda sam prvi puta vidjela to plaćanje plesa..i odmah rekla dragom-nema šanse da jednoga dana takvo što imamo :neznamkakoti: iskreno nije loše zaraditi si ali svejedno...znam da su oni i plaćali kad se došlo po mladu pa je jedna klancerica izrecitirala pjesmicu i onda su joj svi u košaricu davali novce (od 50kn pa na dalje kao i ples) i mladenci su u ta dva navrata plaćanja skupili toliko da su odmah platili muziku s tim novcem..pa si sad mislite koliko je to... a meni su ti običaji plaćanja nečega :thumbsdown:

kod nas nema toga ničega, i da neznam preko foruma kako i šta, jako bi se neugodno iznenadila kad bi došla "gore" na svadbu. Mislim da je to luda ideja... nije fer što se spremaš da dođeš lijepo sređen, kupiš malo bolji dar, ili daš lovu, a onda te još žicaju za svaku sitnicu. Ja bi se vjerojatno također toga svega odrekla jer bi mi bilo full neugodno. No, neki plaćaju na svim živim svadbama, pa zašto nebi i sami to imali, da im se to vrati... :ha:
tangerina

PostPostao/la Ness dana uto pro 02, 2008 7:59 am

Ja mislim da je do mladenaca koji zovu goste koji nisu upućeni u običaje određenog kraja da ih upute u te običaje kada ih zovu na svadbu. Moja kuma je slavonka i vjenčanje je bilo u njihovom selu, oni su nas uputili u običaje koji kod njih vrijede, konkretno u plaćanje ružmarina, tako da se nismo iznenadili i sve 5. ljudima koji žive u podravini je normalno da se ples s mladom plaća, ali koliko ja znam, taj ples nije obavezan, a ako znaš da postoji, oduzmeš malo kunica za ružmarin, pa malo kunica za ples i daš manji poklon........ vuk sit, ovce na broju :thumbsup:
slika
slika slika
Ness
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la stepford wife dana uto pro 02, 2008 8:39 am

da, mladenci bi trebali reći....
i isto tak se dogovorit za neke stvari (npr. oko bacanja buketa, koga će zvat koga neće - to smo već komentirale)
ako su se već odlučili za običaje!
:loveflag:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

Re: Plaćanje plesa s mladenkom i plaćanje ružmarina

PostPostao/la Satine dana uto sij 06, 2009 4:20 pm

zeljka2905 je napisao/la:Hm....ja moram reci da je to meni tak koma kaj se tice tih placanja kitica, otkupa mlade, placanje nekih rucnika, laznih mlada, cipele, plesa i sl...To mi je nesto najgore..pogotovo kad ti odrede kolko za nesto moras dati...a znas da je to sranje za 100kn a oni zahtjevaju 400-500kn - eto za to bas cula sinoc da je bilo na jednoj svadbi u slavoniji..
.dobro da jos ne moraju platiti kaj dolaze na svadbu - ono upad u salu :rofl:

Pa to je tako kod nas u Slavoniji i ja nisam bila ni u jednim svatovima da to tako nije bilo...je malo glupo al kad sam ja već dala svima biti će tako i kod mene... a za upad u salu haha sad slušaj!! Kod nas ti se naplaćuje i ulaz u salu iz zezancije...pošto prije nije bilo konobara i kuhara nego su to sve radile susjede, one su stavljale veliku plastićnu posudu punu vode ispred ulaza u salu (kao to se zvalo Sava) i nitko nije smio uči u salu dok ne ubaci par lipa ili kuna...
Mi to nećemo imati jer nam sve rade kuhari i konobari :raspa:
slika slika
Satine
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana uto sij 06, 2009 6:22 pm

Satine je napisao/la:
zeljka2905 je napisao/la:Hm....ja moram reci da je to meni tak koma kaj se tice tih placanja kitica, otkupa mlade, placanje nekih rucnika, laznih mlada, cipele, plesa i sl...To mi je nesto najgore..pogotovo kad ti odrede kolko za nesto moras dati...a znas da je to sranje za 100kn a oni zahtjevaju 400-500kn - eto za to bas cula sinoc da je bilo na jednoj svadbi u slavoniji..
.dobro da jos ne moraju platiti kaj dolaze na svadbu - ono upad u salu :rofl:

Pa to je tako kod nas u Slavoniji i ja nisam bila ni u jednim svatovima da to tako nije bilo...je malo glupo al kad sam ja već dala svima biti će tako i kod mene... a za upad u salu haha sad slušaj!! Kod nas ti se naplaćuje i ulaz u salu iz zezancije...pošto prije nije bilo konobara i kuhara nego su to sve radile susjede, one su stavljale veliku plastićnu posudu punu vode ispred ulaza u salu (kao to se zvalo Sava) i nitko nije smio uči u salu dok ne ubaci par lipa ili kuna...
Mi to nećemo imati jer nam sve rade kuhari i konobari :raspa:

kod vas je to normalno, pa se nitko ni ne čudi... kod nas je sve đabe :ne zna:
tangerina

PostPostao/la mia_m dana čet sij 22, 2009 10:10 am

kod nas (u zadru ) je obicaj da se kitice tj ruzmarin placa ali ako netko ne plati nece nitko trcati za njim i traziti novce :) mama mi kaze da je prije bio obicaj da ti novci idu mami od mlade ali to davno prestalo biti tako..ja zadnji out kad sam kitila moram priznati da mi se gadilo jer svi oni koji stvanro nemaju novaca su nesto dali a ove face (bilo dosta nogometasa) su rekli da oni nemaju za davati. mislim nije bila poanta u davanju niti u skupljanju novaca nego u njihovom stavu.

za ples se kod nas ne placa, bar nije na nijednoj svadbi di sam ja bila.
Quand il me prend dans les bras..Il me parle tout bas..Je vois la vie en rose

Plovi plovi mala barka
mia_m
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Plavuša_90 dana ned sij 25, 2009 11:46 am

kod nas nije takav običaj,zapravo prvi put čujem za to! al čini se zanimljivim :thumbsup:
Plavuša_90
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la stepford wife dana ned sij 25, 2009 11:51 am

a mislim danas to nije kao nekad....
nekad je vjenčanje bilo u jednom području (npr slavonija) i nije dolazila rodbina sa svih strana hrvatske u toj mjeri, smatram da je to bila prava rijetkost da su na svadbi ljudi sa više podneblja!
i onda je bilo normalno da svatko poznaje običaje svojega kraja....
kak ćeš ti danas nekome tko ne njeguje običaj plaćanja dati do znanja da nešto mora platiti??
napisat će se to na pozivnicu, ili kaj? :ne zna:

pozvani ste na vjenčanje itd...
p.s. plaćate ružmarin i ples sa mladom, primamo sve valute? :rofl: :ne zna: :rofl:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Plavuša_90 dana ned sij 25, 2009 11:55 am

step imaš ti pravo! bilo bi glupo odabrati takav ples kad to ljudi u mom kraju neznaju,još bi mislili da želim izvuć svu lovu od njih :rofl: :rofl:
Plavuša_90
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la stepford wife dana ned sij 25, 2009 11:58 am

pa iskreno ja tako mislim...
osobno nemam pojma o tom običaju, prvi put sam za to čula ovdje na forumu, i sad da dođem negdje na svadbu i da mi zapjevaju neko plaćanje lagano bi pošizila :izivciran:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la theonly dana pon sij 26, 2009 11:55 am

vidis, a kod nas je najnormalnije, ljudi to jednostavno ocekuju od mene, i kak su imali svi, imat cemo i mi..
Kod nas je ofkors 30% uzvanika iz Vž-a, a mislim da oni ne znaju za taj obicaj, nit bum kome kaj govorila :nene:
Plesali budu oni koji budu htjeli, to je uvijek tak, niko se ne sili, neko plese 4x, neko ni jednom i nikome nist.
Vec sam objasnjavala da se kod nas zna za taj obicaj, pa se poklon podijeli na 3 dijela- tj, ak si mislio dati npr 200€, onda stavis u kuvertu 100 ili 150, a po 20€ npr za ruzmarin i ples.. racunica je opet ista svakome gostu :ne zna:
da recimo mi izbacimo te neke tredicije, onda bi svi s moje strane (rodbina i prijatelji) naknadno davali starcima za "trosak"-jer oni placaju pol svadbe i to se daje kao potpora. Uglavnom, nemres od toga pobjeci, ak ne "kasiram" na vjencanju, nosit ce novac poslje, bez da se to veli..to je jednostavno tak..
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la stepford wife dana pon sij 26, 2009 12:32 pm

HMMMM, ajmo zamisliti situaciju....
ja sam iz vž došla tebi na vjenčanje....i sad dam ti kuvertu unutra je 200 evra :D
i niš plešem ja tak kad odjednom vidim nekog od međimuraca kak plaća ples ili bend najavi plaćanje plesa :ne zna: meni niš jasno, kaj da delam...?
i evo ti neugodnjak :ha:
i sad, kak misliš to urediti?
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la theonly dana pon sij 26, 2009 3:00 pm

pa nis, najnormalnije kak sam rekla..prvo je torta, pa se najavi ples mladenke.. torta se jede, a mladenka plese po sred sale i ko zeli plese s njom, ko ne, ne i to je to :ne zna:
Ak je cist medjimurska svadba, onda 99,9% ljudi zna za taj obicaj, a opet ne plesu svi.. neki se i mozda isli preoblacit, neki su vani, neke bole noge, neki se napili, neki jednostavno ne plesu itd..Uopce nemas feeling da te neko tu na nest sili.
Ja bila prije 2 godine na svadbi i nisam plesala, jer je dragecu bilu lose i stalno smo skakali nutra van. Sestricna je imala 1/3 svadbe Austrijance i oni su sjedili, zagrljeni se njihali, pljeskali i smijali se, jer zna neko izvodit neki šou, kao ide plesat, pa ne napravi ni korak, vec mu neko otme mladenku, pa mu ovaj vrati..
Sve je to dosta neformalno, i ja ne mogu, a i ne zelim sam zato jer mi neki gosti ne znaju (a mozda i znaju) za taj obicaj, jednostavno ga zanemarit iz vec gore navedenih razloga.

Il kaj bi ti recimo na mom mjestu, otkazala sve ili najavila ljudima da imamo te obicaje?

Ja mislim da je ovak najbolje, ko zeli moze plesat-cisto da ponosni mame i tateki, strine, tete, kume itd "obave" svoj dio, i svi sretni zadovoljni..a ostalima je zabavno gledat kak se mladenka vrti po sali..
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la stepford wife dana pon sij 26, 2009 3:21 pm

čuj, ne znam ni sama, teško mi je reći jer nisam na tvojem mjestu...
ako ti misliš da bu to sve tak leđero prošlo, onda ok!

velim, ja sam generalno protiv tih svih plaćanja, pa možda nisam mjerodavna :ne zna:
uglavnom da je moje vjenčanje i da dolaze ljudi iz raznih podneblja vjerojatno bih zanemarila te običaje, pa ko se sjeti nek da, a ko ne ništa! :bok:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Studentica24 dana pon sij 26, 2009 5:32 pm

stepford wife je napisao/la:čuj, ne znam ni sama, teško mi je reći jer nisam na tvojem mjestu...
ako ti misliš da bu to sve tak leđero prošlo, onda ok!

velim, ja sam generalno protiv tih svih plaćanja, pa možda nisam mjerodavna :ne zna:
uglavnom da je moje vjenčanje i da dolaze ljudi iz raznih podneblja vjerojatno bih zanemarila te običaje, pa ko se sjeti nek da, a ko ne ništa! :bok:

Sad ja tebe potpisujem!!! :D :D :D :D :D

Govorim iz vlastitog iskustva, bila sam na takvoj svadbi i nismo imali pojma da takvi običaji postoje - nije baš bilo ugodno!
Po meni je bolje upozoriti ljude koji ne znaju!
I kod mene je običaj plaćanje pa smo ga izbacili... :ne zna: :ne zna: :ne zna: :ne zna: :ne zna:
slika
[/url]
Studentica24
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la theonly dana uto sij 27, 2009 9:06 am

pa normalno da bude proslo ležerno, nisam ni prvi ni zadnji put to dozivjela, uopce se ne sikiram..
Jedini koji kod mene mozda ne znaju za taj obicaj su od dragog prijatelji-i to samo neki (3 su ozenjeni Medjimurkama pa znaju, jer su i sami imali taj obicaj), a njih 5,6 mozda zna, mozda ne..al to je tak manje bitno, jer na tom plesu kod nas vecinom rodbina i kumovi plesu, npr tete da, al ne i njihova djeca, sestricne i bratici, osim ako bas hoce :ne zna:
Nije sad da se ide po redu, da svako mora, jednostavno neki plesu, neki ne. ak je nekome ful neugodno da ne plese, moze stavit 20kn, koje sigurno ima kod sebe, jer je dosao u drugi grad i vjerojatno ima za benzin il cigarete il zvake il whatever, i eto-plesao je..al nikome nije neugodno, jer ne dobijes feeling da moras. Mozda je taj obicaj negdje drukciji, da starjesina govori na mikrofon, il da snimaju, komentiraju, da ne znam kaj..al kod nas nije i sigurno necu izbacit taj obicaj, jer necu da mi poslje doma dolaze nosit novce, i da zakaj nismo, a znali smo da treba..
Ima kod nas jos ohoho obicaja koje sam ja izbacila, nekad se placalo i za juhu (ne znam dal u rucku il veceri), pa kad se mlada kupovala, necu ni da bude onog zavlacenja pod haljinu radi podvezice itd. Dakle, nece biti dosta toga, al opet zelim gostima tu malu zabavicu prirediti. a osim toga moji roditelji placaju pol svadbe-pa bi voljeli neke obicaje, a i kod nas je to jednostavno mali show, i to svi jedva cekaju..mozes pitati koga zelis, al svima je to najljepsi dio..gledas kak se striceki otimaju, kak se mladenka vrti i to nikako nije pitanje novca! jer poslje stavljaju i kravate, cvijece, prazne novcanike il nakit u kosaru-cisto radi showa (a to se naravno poslje vrati vlasnicima). Djeca na to krepavaju od smijeha i svi se malo zabave..
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la stepford wife dana uto sij 27, 2009 9:10 am

ajd super onda :cheer:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la theonly dana uto sij 27, 2009 9:39 am

budem vam stavila dok dobim dvd isjecak da vidite, da nije tak strasno, da ljudi gledaju i uzivaju, pljescu i smiju se :cheer:
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la niriana dana sri sij 28, 2009 9:24 pm

arlenna je napisao/la:
Studentica24 je napisao/la:blablačo, pa napisala sam da sam na jednoj svadbi to prvi put vidjela, Dalmošica sam, nema tog kod nas...
Kod nas se plaćaju reveri (cvitovi), ali smo mi i to izbacili... Samo sam komentirala kako mi se to ne sviđa... :D :D :D

taj običaj plaćanja plesa imaju u Zagorju... kad sam bila na svadbi u Varaždinu onda sam prvi puta vidjela to plaćanje plesa..i odmah rekla dragom-nema šanse da jednoga dana takvo što imamo :neznamkakoti: iskreno nije loše zaraditi si ali svejedno...znam da su oni i plaćali kad se došlo po mladu pa je jedna klancerica izrecitirala pjesmicu i onda su joj svi u košaricu davali novce (od 50kn pa na dalje kao i ples) i mladenci su u ta dva navrata plaćanja skupili toliko da su odmah platili muziku s tim novcem..pa si sad mislite koliko je to... a meni su ti običaji plaćanja nečega :thumbsdown:

samo sam se htjela osvrnuti na ovo, mislim da nije svugdje u Zagorju takav običaj, jer ovdje gdje je moj dragi nisu nikad ni čuli za to... :ne zna:

on: ja sam iz Like i kod nas postoji običaj plaćanja ružmarina, ali kod dragoga ne, mi smo se dogovorili da ćemo mojim gostima, kad budemo dijelili pozivnice, reći da nema plaćanja ružmarina, jer mi je bezveze da neki plaćaju a neki ne...
slika
niriana
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Branči dana čet sij 29, 2009 10:15 am

U Zagorju definitivno nema plaćanja plesa sa mladenkom, niti plaćanja ružmarina, u biti niš se ne plaća na taj način, samo se da poklon.
Moji su svi Zagorci i ja sam djetinjstvo provela tamo i sigurno toga nema, pa ne bih se čudila ko pura glisti tom plaćanju u Slavoniji, jer sam to tada prvi put vidjela (nisam imala pojma da tako nešto uopće postoji).
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la theonly dana čet sij 29, 2009 10:30 am

je, ocito ne vrijedi generalno za Zagorje, jer sam ja bila na svadbi di se placao ruzmarin, tj platio je ko je htio, cure su nosile korpice s ruzmarinima, uzmes ruzmarin i stavis 50kn, ak hoces :ne zna:
to je bilo N.Marofu..
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Branči dana čet sij 29, 2009 11:56 am

Čuj ja govorim za Zagorje - Zagorje unutar Krapinsko-Zagorske županije, znači, gdje je Oroslavje, Stubica, Zabok, Stubaki... to je Zagorje i tamo definitivno nema tih običaja.
Novi Marof je u Varaždinskoj županiji, i iako se to cijelo područje krpa Zagorju, meni se nekako više čini da su oni pod Varaždinskim i sjevernjačkim utjecajem što se tiče običaja.

Al dobro, to ja samo kažem svoje mišljenje - uostalom uvijek postoji mogućnost da netko negdje vidi takav običaj pa ga primijeni kod sebe iako to možda nije običaj u tom kraju, ili mladenac ili mladenka budu iz drugog kraja pa to primijene radi svojih gostiju... ima barem desetak scenarija.
Al izvorno među "pravim" :D Zagorcima nema tih običaja.
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la arlenna dana čet sij 29, 2009 12:49 pm

Da područje Novog marofa...Podrute... i taj cijeli dio ima to plaćanje plesa :roll:
♥ Ti si moje najljepše jutro, moj dan u tjednu, cijeli život... ♥ 10.09.2011.♥
slika slika slika
arlenna
Senior savjetnica
Senior savjetnica

Marketing:

PrethodnaSljedeća

Natrag na Obred sklapanja braka i običaji na vjenčanjima

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.