Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Izbor prezimena

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Izbor prezimena

PostPostao/la Reina dana pet kol 08, 2008 9:18 am

okej, možda će ovo pitanje zvučati malo glupo, ali... vi, cure, koje ste svom prezimenu dodale muževo, jeste između prezimena stavile crticu? :)
slika
Reina
Senior savjetnica
Senior savjetnica

Marketing:

Re: prezime

PostPostao/la Ness dana pet kol 08, 2008 9:30 am

¸Ja sam dodala njegovo prezime i nisam stavila crticu, a spošto ja radim u banci vidjela sam poprilično dokumenata na poslu i na novim osobnim iskazincama (onim malenim bez JMBG-a) nitko nema crticu između prezimena, to su izgleda ukinuli. a kad sam ja na matičnom rekla da hoću 2 prezimena nije me ni pitala hoću crticu nego je napisala bez crtice
slika
slika slika
Ness
Senior savjetnica
Senior savjetnica

Re: Prezime

PostPostao/la Branči dana pet kol 08, 2008 9:37 am

Da, na novim osobnim kartama nema više crtice... Ali možeš birati redoslijed prezimena :cheer:
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la Reina dana pet kol 08, 2008 9:45 am

da, to sam i ja skužila...
ali obzirom da mi je hrvatski jezik profesija, malo sam previše time opterećena. :izivciran:
prema novom pravopisu višečlana prezimena mmogu se pisati s ili bez crtice. a ja bih voljela da se moja prezimena pišu s crticom. izgleda da ću to morati naglasiti... :lovestruck:

iako u principu pravopis ne određuje kako će se nečije ime i prezime pisati, ja sam se ipak s njim konzultirala... :jig:

dok u starom pravopisu piše da se očevom prezimenu, kad se dodaje muževo prezime, mora staviti i crtica. a prema novom pravopisu crtica mora ići obavezno kada se radi o povijesnim ženskim osobama.
slika
Reina
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Branči dana pet kol 08, 2008 9:49 am

Reina je napisao/la:
dok u starom pravopisu piše da se očevom prezimenu, kad se dodaje muževo prezime, mora staviti i crtica. a prema novom pravopisu crtica mora ići obavezno kada se radi o povijesnim ženskim osobama.

pa lijepo im objasni da si ti povijesna osoba (jer si ušla u povijest googla, htjela ili ne, postovima ovdje :D ) i stvar riješena :D

mislim da čak nije problem crtice, nego baš to što su rekli da se ne stavlja na osobnu iz xy razloga. znači moguće je da zakonski ti budeš gospođa sa crticom u vjenčanom listu, ali da ti ta crtica ne bude u osobnoj :ne zna:

jel ćeš prvo staviti svoje pa njegovo ili obrnuto?

kak će on?
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la Reina dana pet kol 08, 2008 9:52 am

ma neka u dokumentima bude kako oni napišu, a ja se lijepo svugdje potpisivati s crticom. na obostrano zadovoljstvo. ja ću uz svoje, staviti njegovo. :ludilo:
moje prvo, njegovo drugo.
slika
Reina
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Bridita dana pet kol 08, 2008 11:26 am

Mojoj mami pisu sa crticom, a kada smo se mi prijavljivali samo sam morala napisati kojim cu redoslijedom..
I prvo je moje a drugo njegovo tj. prvo ce biti moje a drugo njegovo :D
:cheer:
slika
Bridita

PostPostao/la Katriona dana sri kol 13, 2008 2:29 pm

ovo je baš fora tema...malo ću se odmaknuti od crtice... :D ja imam s tim problema, nikako se ne mogu odlučiti što bih..moje prezime je neobično, mađarsko i kratko, ime mi je dugo...njegovo prezime je dugo...cijelo vrijeme isprobavam kombinacije i svaki put mi se čini da je ona druga opcija bolja...nemam pojma...po kojim ste se uopće kriterijima vodili kad se odlučivale hoćete li zadržati samo svoje, uzeti oba ili samo njegovo? mislim, definitivno kod mene ne dolazi u obzir da zadržim samo svoje, dvojba je između oba ili samo njegovog...dakle dugo ime, kratko prezime, dugo prezime ili dugo ime i prezime? :D :budala:
9. 5. 2009.
slikaslika
Katriona
Udana forumašica
Udana forumašica

Re: prezime

PostPostao/la Likrija dana sri kol 13, 2008 5:50 pm

Ness je napisao/la:¸Ja sam dodala njegovo prezime i nisam stavila crticu, a spošto ja radim u banci vidjela sam poprilično dokumenata na poslu i na novim osobnim iskazincama (onim malenim bez JMBG-a) nitko nema crticu između prezimena, to su izgleda ukinuli. a kad sam ja na matičnom rekla da hoću 2 prezimena nije me ni pitala hoću crticu nego je napisala bez crtice

joj super...bankarica kao i ja :cheer:

i ja isto mislim bez crtice...i ljepše je!
Likrija

PostPostao/la Dani 26 dana čet kol 14, 2008 10:17 am

Katriona je napisao/la:ovo je baš fora tema...malo ću se odmaknuti od crtice... :D ja imam s tim problema, nikako se ne mogu odlučiti što bih..moje prezime je neobično, mađarsko i kratko, ime mi je dugo...njegovo prezime je dugo...cijelo vrijeme isprobavam kombinacije i svaki put mi se čini da je ona druga opcija bolja...nemam pojma...po kojim ste se uopće kriterijima vodili kad se odlučivale hoćete li zadržati samo svoje, uzeti oba ili samo njegovo? mislim, definitivno kod mene ne dolazi u obzir da zadržim samo svoje, dvojba je između oba ili samo njegovog...dakle dugo ime, kratko prezime, dugo prezime ili dugo ime i prezime? :D :budala:

Ja imam dugo ime a djevojacko (kako ovo zvuci smjesno! :rofl: :rofl: :rofl: ) prezime mi je kratko (moje ime 8 slova a prezime 4 slova). Vjencanjem sam uzela njegovo prezime koje se sastoji od 9 slova... Dok se ja potpisem, prodje baba s kolacima :rofl: :rofl: :rofl:
Nije mi nikada bila opcija ostavljanja svog prezimena, ja imam brata koje ce nastaviti lozu :rofl: pa nisam uopce osjecala potrebu da ostavim svoje prezime iako je moje djevojacko prezime poprilicno poznato a i na poslu mi dobro dodje :D
03.05.2008...
slika
slika
slika
Dani 26
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Katriona dana čet kol 14, 2008 12:18 pm

viš, zanimljivo, tenks Dani...ja recimo cijeli život proživljavam situaciju da svaki put kad me netko traži ime i prezime uvijek ali baš uvijek moram ponavljati prezime jer je kratko i neobično i to me već stvarno živcira...ako ga još uguram između dugačkog imena i dugačkog prezimena, ajme, kako bi pak to izgledalo...mislim, ime mi ima 9 slova, staro prezime 3 a buduće 8... :neznamkakoti: što se tiče nastavljanja loze, ja sam zadnja...ali opet ništa ne znači jer mi ne bi djeca imala 2 prezimena, to pak nema smisla...uh, ne znam...
9. 5. 2009.
slikaslika
Katriona
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Branči dana čet kol 14, 2008 12:27 pm

Kad smo kod brojanja slova, moje ime ima 6 slova, prezime isto 6, a njegovo koje ću nadodat isto 6! :shock1:

Ajme gospe, nečastivog :pop:
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la Katriona dana čet kol 14, 2008 12:29 pm

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: sad ono "Branči, sva si vražja" dobiva sasvim novo značenje! :rofl:
9. 5. 2009.
slikaslika
Katriona
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Reina dana čet kol 14, 2008 1:06 pm

kad smo već kod brojeva u imenima i prezimenima. ime 5, moje prezime 6, njegovo prezime 7.
mislim, meni je svejedno. i imena i prezimena su tu negdje količinski :rofl: , pa ću ja njegovo samo dodati mojem i bok.
slika
Reina
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la ivancica dana čet kol 14, 2008 2:56 pm

Ja ne želim zadržat svoje prezime. To sve skupa mi je predugo. A i sviđa mi se kak njegovo paše uz moje ime :lovestruck:
Divno je biti nekome nešto, divno je biti tebi sve...
slikaslika
slika
ivancica
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la bedacha dana čet kol 21, 2008 1:20 pm

Ja ću uzeti njegovo prezime.... zato kaj je kraće (njegovo 3 slova, moje sadašnje 9) i neobično.... bar će me svi moći zajebavat, evo, dečki na poslu su već počeli i tak su sretni zbog toga..... :rofl: :rofl:
slika
bedacha
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la ATE13 dana ned kol 24, 2008 11:08 am

Ja sam uzela njegovo...
Da me nitko nemoze pronaci od bivsih :belj: ili budala od brata (onog zlocestog) :rofl:
Jer kad god me netko nazivo s prezimenom odmah su me pitali jeli poznajem Bernarda (brata),znala sam da nevalja ako kazem da, pa sam uvijek rekla ne :D

Mada je moje djevojacko prezime poznato, cak i onaj sto je s seve snimio film :D se preziva tako ...
A ovdje u svabiji tak i tak nitko moje nije znao izgovorit kako treba, u skoli su me zvali Lutcher ( lizalo ) deckima bilo jako smjesno :roll: ...
Mada i sadasnje izgovaraju pogresno ...
Sto se tice slova isto je i moje je imalo 5 i njegovo ima 5 ... a ime mi ima 8 ...( i et opet sretnog mog broja 13 ) :rofl:
slika
slika slika
ATE13
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la mare dana ned kol 24, 2008 12:00 pm

Ja ću uzeti njegovo prezime, moje ima 8 slova, a njegovo isto 8, ali je jedno od njegovih slova DŽ, pa zapravo napišeš 9 slova - znakova. Ali kaj je - tu je. Nisam nikad ni razmišljala o nekoj drugoj mogućnosti. Ovo mi je nekak najnormalnije, ako smo familija i imat ćemo djecu i sve, onda mi je logično da se svi isto zovemo. Iako je moje prezime ljepše, moram dodati :raspa: :rofl:
25.10.2008.
slika
slika
mare
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la theonly dana sri kol 27, 2008 2:22 pm

dakle, ja sam nekad htjela ostavit prezime, jer je rijetko, iako mi se ne svidja previse, upravo iz razloga koje je Ate navela. u Austriji su me svakak prozivali, nekad i totalno krivo, pa sam na ispit otisla u krivu salu il tak nest :budala:
Osim toga i za nase podneblje je malo neobicno, pa kad sam ko mala pjevala na tv-djecji festival, me Zeljka Fattorini uzasno iznervirala i rasplakala, kad je 4x za redom krivo procitala moje prezime, i jos se stalno ispravljala pa se publika smijala :izivciran:

Moj Eks je htio da ostavim prezime, upravo jer je cudno, a i moje dugo od 9 slova je islo uz njegovo kratko od 5.
Sad je tak da i moje i prezime od dragog završava na ić i to mi nikak nejde, ne volim ić -ić.
I zato, iako je njegovo kratko,a moje ime isto, neću zadržat svoje prezime, a njegovo se i lako izgovara (a pomaže i što nam se jedan dobar i poznat nogometaš tak preziva :rofl: )

jel svima sve jasno :raspa:
theonly
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la 5rich dana sri kol 27, 2008 6:50 pm

mene je teta pitala za crticu-ali ja sam rekla da nećem..iovak za potpisati se imam 16 znakova,kud još jeda,hehe...ja oduvijek želim dva prezimena,i sad mi se želja ostavarila....i to završavaju na ić i ek-umanjenice oboje-fora zvuči
prije sam razmišljala da ostavim samo svoje,jer tata nema sina da nastavi lozu,ali onda je srednja seka svog mužeka napeftala da uzme njeno prezime :D :D :D
5rich
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la zeljka2905 dana pet kol 29, 2008 10:34 am

Ja sam dodala njegovo prezime na moje samo iz razloga da nemam kasnije problema kod djece, da muz mora potpisati da je to njegovo i sl :ha:
Inace bi ostavila samo svoje....Ali ok poslovno koristim samo svoje djevojacko... :D
I tu u CH ne postoji crtica izmedu prezimena...prvo ide tvoje pa od muza...obratno bi mi bilo naopako... :ne zna:
zeljka2905

PostPostao/la Tasha dana sri ruj 03, 2008 10:58 am

Ja cu ostaviti svoje i dodati njegovo..jer nitko nece vise nastaviti moju lozu...a djeca ce ionako imati njegovo prezime, tako da ne vidim problema...ako me zbog toga nece zeniti, ne treba..naci ce se jedan koji ce me ozeniti valjda :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

I da..moje ime i prezime imaju po 6 slova..a njegovo prezime ima 5
Tasha
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Reina dana sri ruj 03, 2008 2:14 pm

mene je teta u matičnom pitala kako će mi biti prezime nakon vjenčanja. ja sam joj rekla i pitala za crticu, ali mi je ona rekla da se to više ne prakticira u dokumentima.
a mene baš briga, ja ću se potpisivati s crticom. a kad mi se neće dati, onda neću. ha
u svakom slučaju, sada sam na, još nepotpisanom, dokumentu - reina dvoprezimena. :lovestruck:
slika
Reina
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la princessmo dana čet ruj 04, 2008 8:51 am

Ja ću uzeti prezime dragog jer mi je to jedino logično. :cerek: ako pristajem na manje-više tradicionalno vjenčanje i zajednički život, spremna sam osnovati novu obitelj i želim da se svi isto prezivamo. i ja i dragi i djeca. razmislila bih o ostavljanju svog prezimena (uz muževo) u slučaju da sam već doktorirala i da imam iza sebe brdo znanstvenih radova, pa da ne bude zabune....ali ovako :nene: .
W day 2.5.2009. Bilo je čarobno....
slika slika slika
princessmo
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la stepford wife dana čet ruj 04, 2008 10:30 am

princessmo potpis.....nekak bi htjela da se svi isto prezivamo... :mig:
slika slika

GOSPOĐA
stepford wife
Udana forumašica