Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Što mislite o svadbenim običajima?

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Što mislite o novim, izmijenjenim ili stranim običajima?

Ne sviđaju mi se, volim tradicionalne i naše stare običaje
9
8%
Sviđa mi se sve što je novo i nije tradicionalno
1
1%
Svejedno mi je da li su novi ili stari, biram samo one koji mi pašu
86
77%
Ne volim svadbene običaje uopće
15
14%
Nemam mišljenje o tome
0
Nema glasova

Ukupno glasova : 111

Re: Što mislite o svadbenim običajima?

PostPostao/la malena_4you dana čet ožu 11, 2010 7:42 pm

kod mene se negdje još drže svi starih običaja; ali ovisi kako koji mladenci
dolazi se po mladu, lažna mlada, u crkvu mlada ide u "glavnom autu" s djeverušama, a mladoženja se vozi s kumovima, imamo i prvi ples, bacanje buket i podveznice, maškare, rezanje torte i hranjenje istom, a mislim da za gaženje zelja niste čule

to je jako stari običaj koji se poštuje i njeguje odavna; klencerice oko ponoći peru klencerima noge (doslovce) i plešu nekoliko plesova - to je to gaženje zelja; a nakon toga na stol se poslužuju jela vezana uz zelje - salata, suho meso, dinstano zelje...
meni su ti običaji ok; neke ću i sama imati ali neke ću definitivno izbaciti jer mi ne odgovaraju; ko želi nek izvoli ali to je moje vjenčanje koje sama plačam pa ću provoditit svoje običaje :D
5.05.2012.
ko lavica još borim se za ono sve što moje je i ako treba život zato dajem
malena_4you
Super forumašica
Super forumašica

Marketing:

Re: Spremanje u istoj kući, zajedničko slavlje?

PostPostao/la Katriona dana čet ožu 11, 2010 10:10 pm

Nanaelle je napisao/la:Curke ovak...u nedoumici sam :ha:
Ja i moj dragec živimo skupa već dvije godine...idući mjesec se ženimo, no od svega nas najviše muči kako iskombinirati da ljudima ne bude čudno to što ćemo morati sve raditi skupa ( recepciju, doček gostiju, spremanje) u jednoj kući (našoj)...

Naime, moja rodna kuća je na drugom kraju Hrvatske, a u njegovom mjestu u koje sam se doselila, naravno, nemam nikog svog...Dakle, nemaju se gdje skupiti moji gosti posebno, niti ima prostora za kombinaciju onog "slavnog" dolaska po mladu...zbog kojeg mi je posebno žao, jer mi je to i inače "light" motiv svakog vjenčanja...

E sad...trebam vaša mišljenja o ovome što sam ja imala na umu...tj. što sam jedino uspjela zamisliti... :idea: Dakle svi gosti bi došli kod nas u dvorište kuće, a mi bi se još neodjeveni "mingali" sa njima nekih sat vremena...otprilike do sata pred odlazak na obred. Tad bi se ja i moj dragi povukli u odvojene prostorije, tamo se presvukli...on bi sišao prije mene u dvorište gostima, i tada čekao da brat izvede mene...
Na taj način bih očuvala barem iskricu onog romantičnog u dočeku i "prvom pogledu" u vjenčanom izdanju, a opet, svi bi nam gosti bili dočekani na istom mjestu...

Kako vam to zvuči? Iskreno? :o :o

p.s. Dakako, nove ideje i inovacije na ovaj problem su itekako dobrodošle!!!!!!!

evo mi smo krenuli iz iste kuće, njegove..kod nas su se svi gosti okupili, on obučen i njegovi roditelji su ih primali, tamburaši su svirali i onda su svi išli na ručak..poslije ručka su se vratili po mene i ja sam s kumom i roditeljima lijepo izašla, poslije smo se još malo slikali i družili s gostima pa u crkvu..

pišeš da bi se svi kod vas počeli skupljati jedno dva sata prije odlaska na obred (ako sam dobro shvatila), onda mi se čini ljepše da ti dragi već bude obučen i sređen i dočekuje goste s vašim roditeljima a da ti čekaš do pola sata prije (ili sat, ovisi koliko bi se htjela družiti s gostima prije obreda) pa da napravite taj lijepi izlazak..tako mi je ljepše i svečanije, a dobiješ i druženje i baš lijepi izlazak..možda da izbjegnete ovo dočekivanje neodjeveni, jer ipak vam je vjenčanje, to je taj jedan dan i svi će vas željeti vidjeti radije svečano obučene.... eto, nadam se da sam ti bar malo pomogla... :kiss:
9. 5. 2009.
slikaslika
Katriona
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Polesana dana čet ožu 11, 2010 11:26 pm

Nemoj da ti bude čudno, ja sam bila na vjenčanju gdje smo se svi našli u restoranu gdje su on i ona bili obučeni "svadbeno", bili smo tamo cca sat vremena i onda išli u Crkvu. Kad je završio obred, vratili smo se u isti restoran. I čak svi stariji su govorili kako je svadba bila odlično zamišljena i da se gosti nisu mrcvarili! Tako da ne brini! :thumbsup:
Polesana
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Branči dana čet ožu 11, 2010 11:31 pm

poles.ana je napisao/la:Nemoj da ti bude čudno, ja sam bila na vjenčanju gdje smo se svi našli u restoranu gdje su on i ona bili obučeni "svadbeno", bili smo tamo cca sat vremena i onda išli u Crkvu. Kad je završio obred, vratili smo se u isti restoran. I čak svi stariji su govorili kako je svadba bila odlično zamišljena i da se gosti nisu mrcvarili! Tako da ne brini! :thumbsup:

tak ćemo mi. :cerek:

okupljanje u restaču uz pićence i onda zajednički odlazak do obližnje crkve pa nazad.

sad si me razveselila sa ovim boldanim, jer baš takvo razmišljanje smo imali kad smo odlučili zanemariti običaj skupljanja kod kuće. :cerek:
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la Polesana dana pet ožu 12, 2010 1:08 am

Kad smo sad dijelili pozivnice, rekli smo da ćemo se svi naći ispred Crkve (bez ikakvih okupljanja prije, ni kod mene ni kod njega ni na nekom trećem mjestu) i, začudo, apsolutno svi su komentirali "ma najbolje tako, da..." "super" "baš lijepo"
Čak smo ostali iznenađeni, i starijima i mlađima je odgovaralo direkt u Crkvu :shock1: Eto, možda je ljudima dosadilo gledati one ružne lažne mladenke i cjenkanje :lol: U svakom slučaju, stvarno je bitno da se gosti ne izmrcvare i to išćekivanje i stajanje na nogama da ih ne umori za glavni čin i središnu zabavu! :mig:
Polesana
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la amorfia dana pet ožu 12, 2010 7:51 am

naš je plan okupljanje uže familije kod mene prije crkve, tu će biti švedski stol, cuga i muzika. pošto rodbina više manje nema pojma di je naša crkva, a nije usput, ovo nam se činilo kao ok rješenje da nam se gosti ne pogube :) roditelji će zabavljati goste, u neko vrijeme ćemo se i mi spustiti na druženje i onda svi skupa idemo u crkvu...od drugih običaja tu je još pozivanje na svadbu, dakle odlazak ljudima doma i uručivanje pozivnica i to je otprilike to :)
slika
amorfia

PostPostao/la zagorka dana pon tra 19, 2010 7:54 pm

mi nećemo imati nikakve ceremonije, sve će bit onako ležerno, jer ne volimo neke protokole... a s obzirom da nećemo imati ni bend, prvi ples bude kad se nama bude htjelo, rezanje torte će bit bez onih govorancija "zabodi tu, dublje, pliće" i te neukusne fore i bez onog hranjenja bez ruku i slično... bacanje buketa neće bit jer to naprosto mrrrrziiiimmmm i znam da nitko od mojih cura to ne voli pa ću im uljepšati dan. eto, ispada da će ti biti jedan sasvim običan odlazak na ručak (samo što ćemo se vjenčati prije :lovestruck: :lovestruck: )
you're the wind that's underneath my wings - I belong to you, you belong to me... 19.06.2010. :lovestruck:
slikaslika
I'm at the borderline of my faith, I'm at the hinterland of my devotion,
In the frontline of this battle of mine...But I'm still alive
zagorka
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Nessa87 dana sri tra 28, 2010 11:34 pm

ima jako lijepih običaja tu šta sam sad pročitala.....ali to opet zavisi odakle si.mi ćemo imati dosat čak smo neke i maknuli jer bi onda fešta od jutra trebala krenuti....imat ćemo tri barjaktara (tako je ispalo na kraju ne baš našom željom) 4 djeveruše sa pratnjom i dvije male koje će nositi prstene.....pošto je moj dragi iz obližnjeg sela oni će pješice po pola sela......sva sreća što ću ja doma čekati da dođu po mene..onda ćemo imati lažnu mladu ali i dok dođu do mojeg dvorišta prvo će imati neku prepreku koju smišljaju moji kumovi.......za ulazak u salu sam namjenila ovo:svi gosti naravno u sali,prvo ulaze djeveruše sa pranjom,onda ulaze kumovi s tim da će muzika reći njovo prezime (tipa bračni par xxx) pa zatim ulaze barjaktari i na kraju mi s tim da će isto najaviti nas gospodin i gospođa xxx inače su mladenci prvi ali ja ću to malo izmjeniti da bude posebnije...ja ću bacati buketu a podvezica će biti u balonu....i kod nas je običaj da kum prije večere ima govor.......to bi ukratko bilo to........ :pop: :buket: eh da u crkvi će čitati moj brat i njegova sestra i zbor će nam pjevati to smo malo ubacili da uljepšamo taj događaj........
Nessa87
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Sky dana uto lip 29, 2010 4:02 pm

Evo ja sam se sjetila jednog običaja, kod nas u Prigorju/Zagorju, neke će od vas znati...

Dakle, prije presvlačenja iz vjenčanice, mlada sjedne nasred sale i mama joj skida vjenčić ili veo s glave. Oko nje u kolu plešu slobodne djevojke, kad mama skine vjenčić/veo, violinist koji svira kraj njih dvije ( obično se sviralo Za gorom, za vodom... ) uzima vjenčić/veo i stavlja ga jednoj od djevojaka na glavu.
I ta će se iduća udati meni je to bilo uvijek lijep i dirljiv trenutak, a čini mi se običaj zaboravljen. :lovestruck:

BARO , BARO, BARICE

Baro, Baro, Barice
Zapamti si stezice,
Kojom budeš bježala,
Svojoj miloj mamici
I svojemu čačeku,
Svojoj miloj mamici
I svojemu čačeku.

Pripjev :
Za gorom, za vodom,
Tvojega veselja več ne bo,
Za gorom, za vodom,
Tvojeg veselja več ne bo.

Išel Jurek v šumicu,
Da bu sekel grančicu
S kim bu hranil Baricu
Svojoj miloj mamici
I svojemu čačeku.

To je meni jako draga pjesma, a moja draga bakica je bila Barbara i volila je jako tu pjesmu.
slika

slika

slika
Sky

PostPostao/la tangerina dana uto lip 29, 2010 4:24 pm

stara moja, zašto ga ne opet uvest :thumbsup: pogotovo ako se tebi sviđa :thumbsup: :thumbsup: samo da tvoje curke budu htjele plesat oko tebe :mig: mislim, na to :thumbsup:
tangerina

PostPostao/la lunna dana sri lip 30, 2010 8:47 am

slazem se sa Blab,ako se tebi to svida zasto to ne bi napravila :thumbsup:
slika
lunna
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la ribica08 dana sri lip 30, 2010 10:46 am

i meni je ovo prekrasan obicaj... samo ga uvedi... :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
slikaslika
slika
ribica08
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Tisa-Iskra dana sri lip 30, 2010 12:08 pm

Sky - ovo zvuči kao prekrasan običaj... Svakako to napravi na svadbi :thumbsup: :10od10:
slika Ne pitajte za kile - ja sam bootylicious :raspa:
slika
Tisa-Iskra
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la malena_4you dana sri lip 30, 2010 4:40 pm

sky svakako uvedi ovaj običaj ak se tebi sviđa, moglo bi ispat jako simpatično, a sviđa mi se pjesmica :thumbsup:
5.05.2012.
ko lavica još borim se za ono sve što moje je i ako treba život zato dajem
malena_4you
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Sky dana sri lip 30, 2010 11:08 pm

joj baš vam hvala, nadam se da ima koja forumašica da se sjeća tog običaja ili možda mama nečija...
inače je to jako dirljiv trenutak, tad se mama i kćer onako simbolično opraštaju, više nije mlada mamina curica...
slika

slika

slika
Sky

PostPostao/la maybelline dana ned srp 25, 2010 3:26 pm

mi smo izbacili jedan od, usudim se reci, vaznijeg obicaja a to je okupljanje kod kuce i dolazak po mene
i vec pri pozivanju u svatove smo naisli na pozitivne reakcije,jer smo napomenuli gostima da ce se naci pred crkvom :thumbsup:

jedan od razloga zasto smo to izbacili je taj sto smo vec 2 godine u braku,i meni nekako nema smisla da on dolazi po mene sa svim svojim gostima :ne zna:
somewhere over the rainbow
maybelline
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la ribica08 dana pet ruj 03, 2010 9:36 am

kad smo vec kod obicaja... zanima me sto se sve moze napraviti kad se kupuje mlada?!? tj kad se dolazi po mladu... što dragi treba napraviti da bi dosao do svoje drage... kako je bilo kod vas?!?
slikaslika
slika
ribica08
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la tangerina dana pet ruj 03, 2010 10:15 am

evo, imaš na ovoj temi dolazak po mladu opisano kako je to izgledalo, tko je u stilu s običajima, tko ne :thumbsup: pa si malo prouči
tangerina

PostPostao/la Lia dana uto sij 04, 2011 6:46 pm

Ja nisam pobornik većine običaja. A pogotovo ne kad mi se kaže to je običaj :roll: Odma bi ga izbacila jer mi nije više drag :lol:
Naše vjenčanje je, kako moj mužek kaže, bilo "kontra svih regula" tako da se većine običaja nismo držali.
Super mi je običaj nešto novo, posuđeno, staro i plavo, ali nisam ga se sitila držat na dan vjenčanja :o Taj mi je naj od svih.
Najdraže mi je kad je nešto inovativno, kad mladenci smisle nešto drugačije.
slika
Ne znamo što se krije u osobi do nas, zašto se tako ponaša, zašto je takva, ali znamo da ni nama nije lako kad nas drugi ne razumije...
Neke stvari je teško staviti u riječi, ali ako ljubiš i prihvaćaš drugoga, riječi su suvišne, srce samo govori.
Lia
Super forumašica
Super forumašica

Zadatak za mladoženju

PostPostao/la Emma285 dana čet ožu 17, 2011 1:33 pm

Evo gledam teme ali nisam nigdje našla ono što mene zanima. Ako sam u krivu premjestite temu.
Ja sam iz Velike Gorice i kod nas je običaj da kada mladoženja dolazi po mladu mora nešto napraviti da se vidi da li je spreman brinuti se za mladu.
Obično se sijeku ili pile drva ili tako nešto...
No s obzirom da moj dragi stalno radi nešto kod mene doma nemam ideju šta da mu priredimo.
Slušam ideje.... :idea:
Zadnja izmjena: vrazichka; čet ožu 17, 2011 1:59 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: preseljeno u postojecu temu
Emma285

Re: Zadatak za mladoženju

PostPostao/la zagorka dana čet ožu 17, 2011 1:40 pm

ja bi mu iz fore dala da nešto ispegla (tipa košulju ili nešto tako kompliciranije) ili tako nešto da pokaže da je moderan muškarac koji zna sve radit i pomagat ženi :lol:
you're the wind that's underneath my wings - I belong to you, you belong to me... 19.06.2010. :lovestruck:
slikaslika
zagorka
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la Ina1011 dana čet ožu 17, 2011 1:43 pm

zagorka je napisao/la:ja bi mu iz fore dala da nešto ispegla (tipa košulju ili nešto tako kompliciranije) ili tako nešto da pokaže da je moderan muškarac koji zna sve radit i pomagat ženi :lol:

inače ne volim te "zadatke", ali ovo mi je :thumbsup:
slika
Ina1011
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Oluja dana čet ožu 17, 2011 2:09 pm

zagorka je napisao/la:ja bi mu iz fore dala da nešto ispegla (tipa košulju ili nešto tako kompliciranije) ili tako nešto da pokaže da je moderan muškarac koji zna sve radit i pomagat ženi :lol:

:10od10: :10od10: :10od10: super ideja
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la lunna dana čet ožu 17, 2011 2:13 pm

zagorka :thumbsup:
daj mu peglu u ruke i nek pegla :lol: :lol: :lol: :lol:
slika
lunna
Udana forumašica
Udana forumašica

PostPostao/la zagorka dana čet ožu 17, 2011 2:33 pm

e to je onda tek pravi test, jer usput pokazuje frendovima da nije papak nego pravo muško (makar će ga oni uvjeravat u suprotno :roll: ) :lol: :lol:
slikaslika
zagorka
Udana forumašica
Udana forumašica

Marketing:

PrethodnaSljedeća

Natrag na Obred sklapanja braka i običaji na vjenčanjima

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.