Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Promjena običaja u crkvi

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Promjena običaja u crkvi

PostPostao/la Kršćanka dana pon ožu 18, 2013 2:58 pm

hay, nova sam ovdje i stvarno sam se potrudila potražit ovakvu temu- al nisam uspjela, tako da pišem novu temu-nisam znala gdje da je smjestim.

Naime, ovako, u katoličkoj je crkvi običaj da se tijekom vjenčanja i onog govorenja stavi desna ruka na raspelo---- a mene zanima zna li itko za slučaj da svećenik odobri-promjeni da umjesto raspela stavljamo ruke na Bibliju???
Ako itko zna bila bih mu zahvalna na odg.
pozzz

:ha:
Kršćanka

Marketing:

Re: Promjena običaja u crkvi

PostPostao/la blab dana pon ožu 18, 2013 8:11 pm

mi nismo nigdje stavljali ruku :zubo:
toliko o običajima :D
slika
blab
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la Kršćanka dana pon ožu 18, 2013 11:56 pm

kako je to moguce, to jos nisam od nikog cula, polaganje desne ruke na raspelo sam vidjela na ama bas svakom vjenčanju-to je nesto poput davanja obećanja-prisege. al ja bih da je to Biblija. :ne zna:
Kršćanka

PostPostao/la Lia dana uto ožu 19, 2013 7:51 am

Nismo ni mi stavljali ruku na ništa, bila sam i kuma pa niko na nista ruku stavljao nije.
slika
Ne znamo što se krije u osobi do nas, zašto se tako ponaša, zašto je takva, ali znamo da ni nama nije lako kad nas drugi ne razumije...
Neke stvari je teško staviti u riječi, ali ako ljubiš i prihvaćaš drugoga, riječi su suvišne, srce samo govori.
Lia
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la blab dana uto ožu 19, 2013 9:46 am

onda se makni malo više van iz mjesta gdje živiš :ne zna: :ne zna:
kod nas toga nema
i neznam u čemu je problem, priupitaj svećenika da li možeš mjenjati
slika
blab
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la ivancica dana uto ožu 19, 2013 10:44 am

Ni ja nisam nikad bila na vjenčanju gdje se nije stavljala ruka na raspelo, mislim da to nema veze sa mjestom u kojem živi jer sam ja to vidjela u mnogim djelovima Lijepe naše :ne zna: :ne zna: :ne zna: I u Zagrebu, i u mojoj župi, tako da ne znam baš.

Vidi sa svećenikom kako to ide i je li baš nužno...
Divno je biti nekome nešto, divno je biti tebi sve...
slikaslika
slika
ivancica
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la blab dana uto ožu 19, 2013 10:54 am

očito nema posvuda :ne zna: nema kod mene, nema kod lie :D
jel se još tko ima za prijaviti :zubo: ?

u svakom slučaju, to su stvari koje se moraju riješiti sa svećenikom. isto kao i druge što se tiču crkve
slika
blab
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la Kršćanka dana sri ožu 20, 2013 9:07 pm

Drago mi je da postoje mjesta gdje to nije običaj iako mi je to čudno, :ne zna: :ne zna: :ne zna: jer ne kužim, po takvom vi uopće niste prisegnuli nigdje?! a s našim je to svećenikom nemoguće dog. jer on sve radi po propisima katoličke crkve, tako i to, a stavljanje ruke na Bibliju rade druge vjerske zajednice poput pentekostalaca i tako dalje......
Kršćanka

PostPostao/la Kršćanka dana sri ožu 20, 2013 9:26 pm

http://www.vjencanjesnova.com/vjencanje ... ikola.html evo 3 slika odostraga-prisega desnom rukom na raspelo...
Kršćanka

PostPostao/la Lia dana čet ožu 21, 2013 7:33 am

Kršćanka je napisao/la: po takvom vi uopće niste prisegnuli nigdje?!

Kako misliš da nismo nigdje prisegnuli? Ako je Bog svugdje prisutan, a držimo da je tako, jelte, onda valjda, ako u Crkvi izreces suprugu obecanje da ćeš ga voljeti i poštivati u dobru i zlu i sve već što smo si rekli, prisežeš na nešto. Polaganje ruku na raspelo je čista simbolika toga i nekome običaj, a nekome nešto što nikad vidio nije. Najbitnije je ono od srca izgovoreno, a kakva će bit popratna simbolika je manje važno. Bar ja to tako gledam :mig:
A u tvom slučaju je najbolje otic do svecenika koji će vas vjencat i dogovorit se. Ovako mi možemo nagađat hoće on to dozvolit ili ne, ali svejedno ništa ne znaš dok ne vidiš šta će on odobrit. Ako se tako jako drži obicaja, pretpostavljam da neće dat mijenjat taj obicaj polaganja ruku na križ.
slika
Ne znamo što se krije u osobi do nas, zašto se tako ponaša, zašto je takva, ali znamo da ni nama nije lako kad nas drugi ne razumije...
Neke stvari je teško staviti u riječi, ali ako ljubiš i prihvaćaš drugoga, riječi su suvišne, srce samo govori.
Lia
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Oluja dana čet ožu 21, 2013 7:39 am

slazem se sa Lijom. btw nisamo ni mi prisezali na kriz
Oluja
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la zekonja2312 dana čet ožu 21, 2013 8:33 am

mi smo isto stavljali ruku na križ.. na svim vjenčanjima na kojima sam dosad bila bilo je isto tako
slika

slika
zekonja2312
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la Kršćanka dana čet ožu 21, 2013 10:49 pm

U redu, puno vam hvala svima zajedno......sad sam barem otkrila da nije običaj-zakon. i da postoje i svećenici koji dodatno ne kompliciraju. pozzz svima
Kršćanka

Marketing:

Natrag na Obred sklapanja braka i običaji na vjenčanjima

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.