Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Vjenčanje sa stranim državljanom

Sklapanje braka u građanskom (matičarskom) i vjerskom obliku, rokovi za prijavu i dokumenti, potvrde, zakoni, običaji na vjenčanjima: hrvatski i strani običaji, nove lude ideje za nove običaje...

Vjenčanje sa stranim državljanom

PostPostao/la missU dana pon ruj 10, 2012 9:56 pm

Buduci je iz Amerike :loveflag:, a vjencali bi :vjencanje1: se u Hrvatskoj. Znam otprilike proceduru za maticara, ali ima li netko ideju kako bi li to bilo izvedivo u :pop:? :ne zna:

Kod matičara nam je potreban prevoditelj da bi brak bio legalan, ali ne znam koliko je moguće prevoditi misu. :rofl:
slika
missU

Marketing:

Re: Vjenčanje sa stranim državljanom

PostPostao/la InLove dana uto ruj 11, 2012 7:24 am

Ako se vjencavate odvojeno kod maticara i u crkvi, onda ti se, sto se administracije tice, brak zakljucen sa vjencanjem kod maticara, dok je vjencanje u crkvi sklapanje crkvenog braka - odnosno, uzimanje sakramenta braka, za sto ti nije potreban prevoditelj - mozete imati misu dvojezicno ili samo na engleskom...

Ukoliko biste to obavili u jednome, pretpostavljam da je prevodioc nuzan i u tom slucaju, ali nisam sigurna da bi bilo nuzno da prevodi cijelu misu...
Moja preporuka ti je da odes do svog svecenika (ili onog koji bi vas vjencao) i pitas ga kakva je praksa.
Prilicno sam sigurna da oni imaju pravila postupanja u takvim slucajevima :)

Sretno! :bok:
slika
InLove
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la dzezna dana ned stu 11, 2012 1:08 pm

bok, evo mog slučaja:
Ja sam Hrvatica a dragi je iz Indije. Planiramo se vjenčati druge godine kod matičara a poslije, ako budemo odlučili, i u crkvi.
Zanima me kakva dokumentacija treba sa moje i njegove strane, a pogotovo njegove?
Nadam se da se netko našao u takvoj situaciji. :huh: :ne zna:
dzezna

PostPostao/la InLove dana sri stu 14, 2012 11:40 am

Dzezna, mislim da ti trebas iste papire koje bi trebala da se udajes za hrvatskog drzavljana.
Za njega, iskreno, nisam sigurna.... Ima li Indija veleposlanstvo u Zagrebu/Hrvatskoj? Mislim da mu treba neki dokaz da nije ozenjen, ako se hocete vjencati ovdje, i da vam je postupak otprilike isti - osim sto vam treba sluzbeni prevoditelj tokom obreda. Mozda nije lose nazvati ih lokalni maticni ured i vidjeti s njima - prema meni su bili svi jako susretljivi i pomogli su mi sto god da mi je trebalo.

Sto se crkve tice, ako se vjencavate naknadno - onda taj obred ima cisto vjerski karakter i generalno gledano - dovoljno je da je jedan od vas dvoje katolik, dok drugi pristaje ne sprijecavati prvog u prakticiranju svoje vjere. Ono sto sam cula je da dosta svecenika radi probleme - pogotovo ako je drugi partner neke druge vjere - iako Crkva sama po sebi podrzava sklapanje i takvih brakova - tako da bi to trebala provjeriti svakako sa svojim svecenikom.

Sretno i kad skupis informacije, javi nam :thumbsup:
slika
InLove
Forumašica u usponu
Forumašica u usponu

PostPostao/la dzezna dana sri stu 14, 2012 4:50 pm

Hvala ti. Ovaj ili drugi tjedan idem do matičara da ga izrešetam s pitanjima. Javit ću Vam sve!
Zasad samo znamo kako je procedura prije nego dragi dobije privremeni boravak, ali za dokumente ne znamo još.
Ako Vas zanima za privremeni boravak:
On dođe u Hrvatsku sa turističkom vizom, oženite se kod matičara (samo u crkvi nije dovoljno), kada sredite matičara pošaljete zahjev za privremeni boravak na policiju, čeka se nekih mjesec i po-dva, kako gdje. Sa tim dokumentima on odlazi u Indiju (u mom slučaju) u hr.veleposlanstvo u Delhi, tamo mu daju jednu naljepnicu i potpis u putovnicu. Nikakvi dodatni dokumenti za sljedeći ulazak u Hr.nisu potrebni. Zatim kupi jednosmjernu kartu za Hrvatsku i to je to, ima dopuštenje da ostane u Hr.godinu dana bez prestanka koje mora produživat pri isteku dozvole.

Javim za dokumente :mig:
dzezna

PostPostao/la tun_cro dana uto sij 22, 2013 2:39 pm

Pozdrav, molim vas pomozite mi u vezi sljedeceg:

Zarucnik mi je iz Tunisa, ja sam iz Hr. Zarucili smo se u Tunisu. Trebalo bi da on mene sad posjeti, a posto mu treba viza moram mu slati pozivno pismo. Nezaposlena sam, i navela bih tatu koji prima mirovinu kao pozivatelja, ali me brine onaj dio sa 1/3 primanja koja bi se trebala izdvojiti u korist Ministarstva. Inace bio bi samnom i sa starcima u kuci, kao sto sam i ja kod njega bila. Znaci nema problema za hranu i smjestaj, a kada bi dolazio dosao bi od 20-30 dana otprilike. Koliki bi bio problem da dobije vizu? Sto mi je jos potrebno osim pozivnog pisma? I ako bi moja sestricna slala pozivno pismo za njega, jel se moze taj dio iskoristiti kao financijska garancija, a da se navede moja adresa?

Drugo pitanje, vjencanje.

Posto je on strani drzavljanin zanima me koji su papiri potrebni i koliko bi otprilike trebala imati novaca za sve papire ( put u Bec odn. cijena usluga sto ih ambasada napravi; autorizacija braka ili vec sto treba ) koji koliko sam cula moraju biti prevedeni na hr, tj, svi njegovi papiri koji se traze, treba valjda biti i prevoditelj na vjencanju, i mislim da je sve jednostavno prepreskupo. Ili postoji neka druga opcija npr. vjencanje u nekoj drugoj drzavi gdje bi nas izaslo sve to jeftinije i jednostavnije?

Osim sto su bankrotirat, dobit cu i slom zivaca koliko je komplicirano sve :D
tun_cro

PostPostao/la maybelline dana uto sij 22, 2013 3:15 pm

jel vam jeftinije da se vjencate u Tunisu?
sto se samih papira oko vjencanja tice, najbolje ti je pitati u maticom uredu ili crkvi (neznam gdje cete se vjencati) oni bi ti tamo najbolje trebali reci sto vam sve treba
a ovo da svi papiri trebaju biti prevedni na hrvatski, to sigurno, jer ja sam morala sve svoje papire prevoditi na njemacki jer sam se tamo vjencala.
ovisno o kolicini papira koje ce va straziti ti ovisi i cijena, tj. prijevod

Kakvu vizu ce on uopce traziti,turisticku ili ?
somewhere over the rainbow
maybelline
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la tun_cro dana uto sij 22, 2013 4:13 pm

da turisticku, barem da na mjesec dana dodje.

tamo je jeftinije oko troskova svatova :) ali prekomplicirano je

Isprave:
isprave ovjeravaju redom nadlezna tijela u republici hrvatskoj, maticni ured koji je izdao rodni list i potvrdu o slobodnom bracnom stanju, javni biljeznik koji potvrdjuje identicnost kopije putovnice s izvornikom, ovlasteni sudski tumac koji je sve to preveo na arapski. Nad ovjeru vrsi nadlezni opcinski sud, ministarstvo pravosudja i ministarstvo vanjski poslova RH.

Po zakonu legalizacije isprave je potrebno ovjeriti u Veleposlanstvu u Beču ili Maroku, - znači prvo u beč po tu nekakvu autorizaciju.

Nego otici cu ja sljedeci tjedan u maticni ured ovdje pa cu pitat, najbolje mi je tako. :)

Dali netko onda zna ovaj dio sa pozivnim pismo za turisticku vizu ?
tun_cro

PostPostao/la maybelline dana uto sij 22, 2013 4:52 pm

jesi vidila ovo
http://www.mvep.hr/mvp.asp?pcpid=1727

JAMSTVENO PISMO ZA STRANCA

1. Stranac dolazi u privatni posjet, na poziv fizičke osobe
Ako stranac dolazi u Republiku Hrvatsku u privatni posjet, prigodom podnošenja zahtjeva za izdavanje vize, kao dokaz o svrsi boravka prilaže Jamstveno pismo za stranca fizičke osobe, što ga ispunjava jamac - fizička osoba iz Republike Hrvatske.
Sadržaj Jamstvenog pisma propisan je Pravilnikom o vizama, Dodatak 2. (»Narodne novine« br. 49/08, 101/09 i 54/11).
Jamac može biti hrvatski državljanin ili stranac kojem je odobren boravak u Republici Hrvatskoj, a koji ostvaruje prihode ili ima sredstva u Republici Hrvatskoj.
Uz jamstveno pismo, jamac prilaže i dokaz o stalnom izvoru prihoda u Republici Hrvatskoj (potvrda o plaći, potvrda o mirovini) u posljednja tri mjeseca ili odgovarajući dokaz o posjedovanju sredstava u banci.
Jamac je dužan ovjeriti svoj potpis na jamstvenom pismu kod javnog bilježnika.
U slučaju da je i jamac nazočan kod podnošenja zahtjeva za izdavanje vize, potpis na jamstvenom pismu može se ovjeriti i u:
diplomatskoj misiji/konzularnome uredu Republike Hrvatske, ako je jamac hrvatski državljanin, ili
kod nadležnog tijela države primateljice, ako je jamac stranac.
Diplomatska misija/konzularni ured Republike Hrvatske, kod kojeg stranac koji podnosi zahtjev za izdavanje vize u svrhu privatnog posjeta, zadržava izvornik jamstvenog pisma.
Podnositelju zahtjeva uručuje se preslika jamstvenog pisma kako bi mogao, na traženje tijela nadležnog za kontrolu državne granice, predočiti dokaz o svrsi boravka u Republici Hrvatskoj.
Obrazac Jamstvenog pisma za stranca fizičke osobe
Ovaj je obrazac u uporabi u diplomatskim misijama i konzularnim uredima Republike Hrvatske u inozemstvu.
Obrazac se može otvoriti u PDF obliku (Portable Document Format):
Obrazac Jamstvenog pisma za stranca fizičke osobe
maybelline
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la tun_cro dana uto sij 22, 2013 5:04 pm

evo sada su stavili novi obrazac, do neki dan je bio drukciji.

http://www.mvep.hr/custompages/static/h ... izicka.pdf

Hocu li moc napravit da ga moja sestricna poziva, a da stavi moju adresu? Posto kod mene nema zaposlenih :D
tun_cro

PostPostao/la maybelline dana uto sij 22, 2013 5:35 pm

a neznam bas da ti je pametno to tako raditi, bolje nek stavi svoju adresu :ne zna:
maybelline
Moderatorica
Moderatorica

PostPostao/la tun_cro dana čet sij 24, 2013 2:30 am

ma i ja mislim da je pametnije, valjda nece nitko provjeravat, jedino sto je ona u zg , a ja u slavoniji, valjda nema nikakve veze to
tun_cro

PostPostao/la Lorena55 dana čet ožu 24, 2016 1:11 pm

Pozdrav cure, ovako meni bi trebala neka preporuka za nekog dobrog prevoditelja engleskog jezika, jer mi je dragi iz Amerike, a htjeli bi se ovdje vjenčati, pa trebamo prevesti sada svu dokumentaciju, na netu sam naišla na ovog http://www.prijevod-sudski-tumac.com/pr ... -hrvatski/ ali bi htjela da mi netko da još kakvu preporuku, i po mogućnosti da nije preskup. Zahvaljujem.
Lorena55

PostPostao/la Danaja dana uto kol 30, 2016 12:41 pm

Bok.
Planiram se ozeniti s gradjankom Litve.
Zanima me rok valjanosti potvrde o slobodnom bracnom stanju.
Rekli mi na maticnom uredu: ne starija od 3 mjeseca, ali zaposlenica ne zna - 3 mjeseca do prijave ili do sklapanja braka?
Molim pomoć u dobivanju informacija.

Hvala unaprijed.
Danaja

PostPostao/la SUPERNATURAL dana sub stu 05, 2016 11:51 pm

Postovani,
Moj decko je iz Tunisa, a ja sam iz Hrvatske, zanima me sto je sve potrebno od dokumenata da se mogu udati u Tunisu i da on dobije vizu?
Lp
SUPERNATURAL

PostPostao/la livelove dana pon stu 07, 2016 9:36 am

Supernatural ,ja sam sa svojim dragim nedavno slala zahtjev za vizu.Tebi treba jamstveno pismo,3 posljednje platne liste.A njemu 300 čuda isusovih.Poslali smo prije 2 tjedna i eto čekamo.A sad se balčamo oko papirologije za svadbu.O tome ne znam nista osim da je komplicirano jako :roll:
livelove

Marketing:

Natrag na Obred sklapanja braka i običaji na vjenčanjima

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.