Marketing:

Vjenčanja Hotel Phoenix

Tko sjedi s mladencima-gdje sjede roditelji i pratnja kumova

Što darovati mladencima, koliko članova jedne obitelji pozvati odnosno dovesti, smještaj gostiju, obveze, darivanja i očekivanja od kumova, djevera i djeveruša...

Tko sjedi s mladencima-gdje sjede roditelji i pratnja kumova

PostPostao/la Reina dana uto lip 23, 2009 3:25 pm

Gdje ste vi predvidjeli mjesto za pratnju? :huh:
Kod nas su pratnje sjedile za našim stolom.
Dakle, s moje desne strane je bila moja kuma i njezina pratnja, a muževe lijeve strane kum i njegova supruga.

Kum inače ima djecu, ali ih nije doveo u svatove iz razloga što mu je to malo nezgodno obzirom da cijelu noć moraju biti na svadbi.

Čitajući sličnu temu na drugom Forumu, vidjela sam da negdje postoje običaji da pratnja ne sjedi uz kumove.
Pa kako vi na to gledate?
:ne zna:
Zadnja izmjena: Branči; čet lip 25, 2009 10:16 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: uređen i proširen naslov
slika
Reina
Senior savjetnica
Senior savjetnica

Marketing:

Re: Gdje sjedi pratnja (kume i kuma)?

PostPostao/la thinkblue dana uto lip 23, 2009 3:28 pm

Kod nas ce i pratnja sjediti s nama za stolom, i drukcije mi nije ni normalno. Tako sam i ja, kad mi je dragi bio kum, sjedila za stolom sa mladencima. Da su me poslali negdje drugdje, ne bi im to tako lako oprostila.
10.10.2009. Nitko kao ti...

29.7.2010. Stigla i moja druga sreca... Mihaela

slika

12.2.2013. Stigle jos dvije srecice... Bibonjceki

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la mijica dana uto lip 23, 2009 3:48 pm

mislim da ce kod nas isto pratnja kuma i kume sjediti za nasim stolom,na vecini vjencanja na kojima sam bila je tako bilo.
slika
mijica

PostPostao/la ivancica dana uto lip 23, 2009 3:58 pm

U mom kraju je običaj da samo mladensci i kumovi sjede za stolom, ni pratnje ni roditelji ni itko drugi. Nama to malo stvara problem jer je moj dragi iz kraja u kojemj sjede i pratnje, a u mom kraju tog nema i sad razmišlja kako da objasni kumu da mu pratnja ne može sjedit s nama. Ja razumijem da to stvara neugodnu situaciju dragom, al u mom kraju kad je netko kum ili kuma normalno mu je da pratnja ne sjedi s njim/njom i nema nikada nikakvih problema oko tog. A vidit ćemo hoće li to kod nas proć bezbolno.

I da, meni ne bi smetalo da je moj dragi kum i da ja moram sjedit za drugim stolom jer sam odrasla tako da pratnje nisu kumovi. I kod nas nitko nikad kumovu ženu ili kuminog muža ne zove kumovima. Ja imam svoju kumu i njen muž nije moj kum, nego je muž od moje kume :D
Divno je biti nekome nešto, divno je biti tebi sve...
slikaslika
slika
ivancica
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la thinkblue dana uto lip 23, 2009 4:47 pm

A sto da bas nikog ne znas na toj svadbi, osim svog dragog i bace te za stol sa deset nepoznatih osoba? Ne bi se bunila? :ne zna:

slika

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la ivancica dana uto lip 23, 2009 6:08 pm

thinkblue je napisao/la:A sto da bas nikog ne znas na toj svadbi, osim svog dragog i bace te za stol sa deset nepoznatih osoba? Ne bi se bunila? :ne zna:

Ne bih. Događale su se i takve situacije u mom kraju dosta puta i nikad nije bio problem. Ja bi razumjela ulogu svoga dečka. A i tako samo ne sjedi sa mnom i nije uz mene dok odrađuje protokol. Ostalo bi plesali itd...

I kod nas prvi ples pleše kum sa kumom a ne svi sa svojim pratnjama....
slikaslika
slika
ivancica
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la thinkblue dana uto lip 23, 2009 6:19 pm

Ja to gledam ovako: ako nisam uz dragog - znaci da nisam ni dobrodosla na toj svadbi. Jer na svadbu ne vodis curu s kojom si tjedan, dva - vodis onu s kojom si dulje. I onda, ako je moj dragi nekome kum, znaci da cemo se, mi kao par, vidjati s tim ljudima cesto. Pa ako me odvoje od njega, znaci da ne postuju moju ulogu u njegovom zivotu. A jesam ga zakomplicirala sada :budala: Uglavnom, htjela sam reci kako mi je drago da smo mi kumovi, a ne dragi kum. :amen:

slika

slika
thinkblue
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la ivancica dana uto lip 23, 2009 6:21 pm

thinkblue je napisao/la:Ja to gledam ovako: ako nisam uz dragog - znaci da nisam ni dobrodosla na toj svadbi. Jer na svadbu ne vodis curu s kojom si tjedan, dva - vodis onu s kojom si dulje. I onda, ako je moj dragi nekome kum, znaci da cemo se, mi kao par, vidjati s tim ljudima cesto. Pa ako me odvoje od njega, znaci da ne postuju moju ulogu u njegovom zivotu. A jesam ga zakomplicirala sada :budala: Uglavnom, htjela sam reci kako mi je drago da smo mi kumovi, a ne dragi kum. :amen:

Ja se nikad nisam osjećala manje vrijedno, nit znam ikog u mom kraju da se osjećao kao da ga se poštuje time. A nama to nalaže zdrava logika da su kumovi oni koji se potpisuju u knjigu. A pratnje se ne potpisuju u knjigu :D
slikaslika
slika
ivancica
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la Branči dana uto lip 23, 2009 7:33 pm

Kod nas je običaj da cura/dečko odnosno žena/muž od kuma/kume sjedi za istim stolom gdje i mladenci.

Ako kum ili kuma ima samo pratnju za taj dan (npr. dođe sa prijateljem pa da ima s kime plesati prvi ples - jer kod nas kumovi ne plešu zajedno prvi ples) onda ta osoba ne sjedi s mladencima, nego sa mladima. I to je za mene "pratnja".

I baš kao što je ivančica naglasila tko su njoj kumovi i da je njoj muž od kume - muž od kume, ovdje je običaj da se oni svi skupa zovu kumovi.
Znači, kad kažem "idem kod kumova", onda se smatra da se ide kod bračnog para od kojih je jedno bilo kum na tvom vjenčanju. Ali to ne podrazumijeva i onu "pratnju" iz druge rečenice.

Nije niti meni to baš najjasnije, zapravo tek sada sam shvatila koliko može komplicirano biti nekome tko ne zna, ali tako sam navikla i tako to ovdje jest.

A da samo kumovi sjede za mladenačkim stolom, čula sam prvi put od naših forumašica.
Da se meni dogodi, radije bih izbjegla takvu situaciju. :ne zna:
Branči
Admin
Admin

PostPostao/la tangerina dana uto lip 23, 2009 9:16 pm

kod nas su nekad sjedili kumovi i roditelji za stolom mladenaca, a pratnja uvijek negdje među gostima. također, kod nas se ne smatra pratnju kumovima, kao gore u Hrv. ali, ja gledam po sebi, da dragi kumuje nekome i da taj netko mene sjedne među goste, vjerujem da ni dragi nebi bio kum tome, a kamo što drugo. jer, ako svi ljudi imaju pravo sjedit sa svojom pratnjom, ne vidim razloga što bi ja smetala za tim stolom (ako se razumjemo). zato sam ja jako pazila na te detalje, čak je kumova curka rodbina (sestrična) mom dragom i zna obitelj, ali kumin dragi nezna i definitivno sjede sa nama za stolom, jer ne želim da on pati i čeka bolje dane cijelu večer, bez obzira što bi recimo samo plesali zajedno :ne zna:
i da, neznam koji je filozofski običaj sa kumovima i pratnjama za prvi ples, prije nego su počele te "fore" sa pratnjama, uvijek su kumovi plesali prvi ples, a mi smo naše pitali da li im je problem da prvi otplešu zajedno (dakle, ne sa pratnjama) i rekli su da nije nikakav. tako da smo se sve bez problema dogovorili.
i, kao što rekoh, gledala sam puno da pratnjama ne bude "osamljeno" i neugodno, pa smo im uručili naš auto u kojem kumina pratnja vozi mog dragog i kuma po mene, a nakon crkve kuma ostaje sa njime, kao i kum i njegova curka. svi sretni i veseli i nitko zapostavljen. valjda će mi Bog vratit :pop:
tangerina

PostPostao/la samo_njegova dana sri lip 24, 2009 7:28 am

kod nas je normalno da pratnja kumova sjedi za glavnim stolom gdje su i mladenci.. baš kao što je netko rekao, ne vodiš u pratnju nekoga s kim si 2 dana, ipak je ta osoba jako bitna tvome kumu/kumi pa nema smisla da se te osobe smještaju na drugi kraj dvorane, nego uz kumove..
slika

slika
samo_njegova
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Studentica24 dana sri lip 24, 2009 2:15 pm

O, opet moja omiljena tema... Ne shvaćam čemu teške riječi tipa: Nisam dobrodošla, mene se ne poštuje i sl. Sto krajeva u ovoj malenoj državi pa samim time i sto običaja... Dakle, određene osobe ovdje bi tražile od svojih "kumova" da razbiju cijelu salu i naprave novu jer su na jugu Dalmacije sale građene na način da je stol za kojim sjede mladenci (4 stolice) uzdignut i ne mogu se nadodati još dva mjesta... Iskreno, da meni kum ili kuma kažu da mi neće biti kumovi zato što im pratnja (muž, dečko, cura ili žena - sasvim svejedno) sjedi stol dalje od njih, zahvalila bih se njemu/njoj i Bogu što mi takav netko i nije kum/a...
Prvo pogledam običaje nekog kraja, onda pokušam shvatiti zašto je to tako, a tek onda reagiram - no, baš kao i običaja, sto ljudi - sto ćudi!
Osobno, kumin dečko i kumova žena su oduševljeni što ne sjede za našim stolom jer su rekli da bi oboje krepali od dosade dok mi odrađujemo protokol (kumovi plešu zajedno, s nama su kad se reže torta, ispijaju šampanjac i sl.), nisu asocijalni, nisu ni padobranci (ipak znaju veliki broj ljudi jer se radi o društvima), sve u svemu - bezbolno za njih, a nama odgovara jer nemamo novaca za izgradnju sale po njihovom guštu... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
To što je meni normalno da pratnje ne sjede s mladencima, to ne znači da vaše običaje smatram nenormalnima... Eto, toliko od mene! :pop: :pop: :pop:
slika
[/url]
Studentica24
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Dani 26 dana sri lip 24, 2009 2:39 pm

Kod nas je obicaj da kumovi sjede s mladencima za stolom.
Dakle, ja sam imala kumu a on kuma. Meni su njihovi bracni drugovi kumovi :lol: Ja kuminog muza zovem kum a ne pratnja a isto tako kumovu zenu zovem kuma :ne zna: I kad govorimo da idemo kod njih, kazemo da idemo kod kumova :ne zna: Kod nas i nije bio problem sve ih smjestiti za stol jer se stavlja stolica koliko je potrebno.
Obicaji su svugdje drugaciji i treba im se prilagoditi iako, neznam bas kak bi mi bilo da moram sjedit za drugim stolom :ne zna: al prezivjela bi :zubo:
A sad zamislite da ja sjedim za drugim stolom a kuma neka napaljena roksaca i pocne grabit mog muza za vrijeme prvog plesa :lol: :lol: :lol: Kad bi ju kroz ruke propustila :lol: :lol: :lol:
A sorry, al morala sam :lol: :lol: :lol:
03.05.2008...
slika
slika
slika
Dani 26
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la pitura dana sri lip 24, 2009 3:58 pm

kod nas je obicaj da pratnje od kumova sjede za stolom sa mladencima isto kao i kumovi. na nasem vjencanju kum nije imao zenu ni curu pa smo se kuma i ja dogovorile da njezin muz ne sjedi sa nama za stolom iz razloga jer bi bilo glupo da on sjedi sam za stolom od mladenaca dok kum i kuma plesu prvi ples, a i ruzno bi izgledalo kad bi bilo 5 osoba za stolom, ono kao da fali jos jedna osoba ili je jedna 'visak'. anyway, mi smo imali smo kumove za stolom i to mi je bilo super :cerek:
If people make fun of you, it probably means you’re doing something right.
Nisam ni ja više udavača!!
http://public.fotki.com/piturica
slika
pitura
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la mare dana sri lip 24, 2009 4:16 pm

Kod nas je za stolom bilo 5 osoba, mm, ja, njegov kum, moja kuma i njen muž i svima je tako najbolje odgovaralo. Uopće nam nije palo na pamet razdvajati moju kumu od svog muža niti njegovom kumu nekoga dodavati samo zato da bi imao pratnju... :ne zna: Kumin muž je poznavao dosta ljudi na vjenčanju, ali normalno da mu je ipak najbolje bilo kraj svoje žene :o Osim toga, nitko od njih troje nije plesao prvi ples, jer smo znali da im je to muka i tlaka (ne znaju i ne vole plesati), pa smo im rekli nek slobodno sjede, dj-u smo rekli da ih ne poziva i gotovo! Mi smo se onda lijepo sami odgegali :lovestruck:
Po mom mišljenju, kod takvih stvari se ne treba dosljedno i strogo držati običaja (ako je moguće), nego gledati kako da se tih dvoje, troje ili četvero ljudi oko vas ugodno osjećaju :ne zna:
25.10.2008.
slika
slika
mare
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la pitura dana sri lip 24, 2009 4:49 pm

mare je napisao/la: Po mom mišljenju, kod takvih stvari se ne treba dosljedno i strogo držati običaja (ako je moguće), nego gledati kako da se tih dvoje, troje ili četvero ljudi oko vas ugodno osjećaju :ne zna:

slazem se!
meni je u pocetku isto bilo glupo sto od kume muz nece biti sa nama za stolom, ali on je predlozio sam da bi se on glupo tamo osjecao iz razloga jer kum ne dolazi ni sa kime, a plesti ce prvi ples kumovi tako da je svima na kraju ispalo okej... muz od kume je znao dosta ljudi i sjedio je za stolom sa ekipom koju zna tako da znam da je bio zadovoljan i da se nije neugodno osjecao.
slika
pitura
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la ninchy dana čet lip 25, 2009 9:15 am

kad sam bila mala, bila sam na nekoliko svadbi gdje su za stolom mladenaca sjedili i kumovi (s pratnjama) i rodiltelji mladenaca, međutim, ni na jednoj svadbi na kojoj sam bila u zdnje tri-četiri godine (jedno 15 sve skupa) nisam to vidjela. za stolom mladenaca sjede samo kumovi s pratnjom (ili bez nje-ovisi) a roditelji za stolom do. kod nas je situacija takva da nam kuma više nema dečka (doduše ima još vremena do 11.mjeseca :D )a kum ima curu i ona jejadna mislila kako će ona sjediti za nekim drugim stolom i to joj je bio bed iako zna ljude. naravno da sam joj odmah rekla da ne dolazi u obzir takav scenarij i da sjedi uz svog dragog za našim stolom. kumi zbog toga nije bed, ona je ionako rekla da će maltretirati mog buraza cijelu noć :rofl:
slika
ninchy

Re: Tko sjedi s mladencima-gdje sjede roditelji i pratnja kumova

PostPostao/la mia_m dana pon lip 29, 2009 3:45 pm

nama kum nije ozenjen i nije imao pratnju, kuma ima decka koji nije dosao. a i da je ne bi sjedio sa nama, da joj je muz onda da, ali ni nije pravilo.
s nama su sjedile i dvije djeveruse od kojih jedna ima decka koji je bio na svadbi ali je malo glupo bilo da on sjedi sa nama, pa onda da ide kuma, djeverusa, njen decko pa druga djeverusa a na drugoj strani sam kum.

nemam nista protiv ni jednog ni drugog, ja se ne bi osjecala nikako uvrijedjeno da je dragi kum a da ja ne sjedim sa glavnim stolom. kad mi se rodjak zenio pratnja od kuma je sjedila sa njima, na svim slikama je, oni su u mejduvremenu prekinuli i on se ozenio drugom, kad dodje kod njih glupo je gledati slike sa svadbe koje su na zidu jer je bivsa na svim slikama skoro.

a ako je dragi negdi kum, pa smo mi onda kumovi, sto ako je bio kum nekom prije nego se mi upoznali? da li smo sad odjednom svi kumovi ili je on jos uvijek kum?
kod nas, bar ljudima koje ja znam, kum i kuma su dvoje ljudi koji su se potpisali a ne muz /zena od kume/kuma
Quand il me prend dans les bras..Il me parle tout bas..Je vois la vie en rose

Plovi plovi mala barka
mia_m
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la Plavuša_90 dana pon lip 29, 2009 4:29 pm

kod nas je običaj da se pratnja također smjesti pored nas ,tj da recimo dečko od moje kume sjedi do kume a cura od kuma sjedi do kuma :D taj dečko i ta cura koja su pratnja se smatraju kumovima iako nisu oni potpisali al pošto su pratnja onda je to tako. i da, Baranči je spomenula prvi ples... kod nas prvo plešu mladenci pa se ubace kumovi sa pratnjama a tek onda starci,prvo od mlade a onda od mladenca :mig: i uvjek izabereš kumove tak da taj neko ima dugo curu il je oženjen il zaručen pa nema problema ko će s kim i kako :mig: a roditelji sjede stol pokraj nas. dakle,ja sam na desnoj strani i moji roditelji su također stol pokraj mene s desna a roditelji od dragoga su onda s njegove strane,dakle s ljeve strane.
a djeveruše? kud njih smjestiti? to kod nas nije običaj,ja sam ga uvela kod sebe pa sad neznam kako bi :D :D
Plavuša_90
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la mare dana pon lip 29, 2009 5:59 pm

Plavuša_90 je napisao/la:.... i uvjek izabereš kumove tak da taj neko ima dugo curu il je oženjen il zaručen pa nema problema ko će s kim i kako :mig:...

Svašta! Kakva glupost! Pa nisam birala kumu po tome ima li ona muža ili dečka, pa da kod sjedenja na svadbi ne bude problema (?!)
25.10.2008.
slika
slika
mare
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la Reina dana pon lip 29, 2009 6:04 pm

mare je napisao/la:
Plavuša_90 je napisao/la:.... i uvjek izabereš kumove tak da taj neko ima dugo curu il je oženjen il zaručen pa nema problema ko će s kim i kako :mig:...

Svašta! Kakva glupost! Pa nisam birala kumu po tome ima li ona muža ili dečka, pa da kod sjedenja na svadbi ne bude problema (?!)

da, i meni je to malo glupo! :neznamkakoti: :budala:

pa moja kuma je imala dečka 5 godina, pa su prije naše svadbe prekinuli.
nije ti niti duga veza osiguranje da će na tvojoj svadbi i dalje biti skupa.
mogu se i posvaditi, pa kuma dođe sama.
slika
Reina
Senior savjetnica
Senior savjetnica

PostPostao/la pitura dana pon lip 29, 2009 6:31 pm

mare je napisao/la:

sta to znaci da mi nismo trebali izabrati kuma kojeg smo izabrali samo zato jer je on rastavljen i nema vise zenu, ni curu trenutno?! ovo je najveca glupost koju sam cula!! znaci po tebi smo trebali uzeti drugog kuma, iako smo mm i ja rekli da je ovaj najbolji kojeg smo mogli izabrati??! i mi smo ponosni sto nam je on kum, a i on sto je nama kum iako nema ni zenu ni curu sad!!
slika
pitura
Junior savjetnica
Junior savjetnica

PostPostao/la mia_m dana pon lip 29, 2009 7:09 pm

mare je napisao/la:

e ovo mi je uzas, pa sto stojis na cesti i cekas da naidje netko tko ima pratnju u slucaju da tebi najblize frendice/frendovi nemaju.

a sto ako se desi na primjer da ima pratnju koja zadnji tren ne moze doci? onda mijenjas sve ili to isto ok da ta osoba bude pa mu se nadje zamjenska pratnja?
Quand il me prend dans les bras..Il me parle tout bas..Je vois la vie en rose

Plovi plovi mala barka
mia_m
Super forumašica
Super forumašica

PostPostao/la aurora dana uto lip 30, 2009 10:11 am

Čitajući svačije običaje i rasprave odlučih se i ja ubacit.... ovako..kod nas je prije bio običaj da sjede mladenci, kumovi (BEZ IKAKVIH PRATNJA) i roditelji.. onda su se roditelji premjestili za drugi stol, i ostaju mladenci i kumovi...e sad kod nekoga bude samo pravi kumovi, ponekad kumovi sa pratnjom..sve ovisi kako se dogovore ljudi...
ja mislim da je to sasvim svejedno, ako je pratnji draže sjedat za mladenačkim stolom, zašto ne? ne vidim tu problema...

Ali, nikako mi prvi ples neće plesati kum i njegova pratnja ni kuma i njena pratnja..iskreno, u tom trenu oni su nebitni za mene..samo kum i kuma...i kod rezanja torte i kod nazdravljanja šampanjca..tad su na podiju samo mladenci i kumovi.. e da još nešto..frendica mi kaže kako je ona bila kuma na svadbi, i u Crkvi, njen dečko nije imao stolicu kraj nje i oni su to mladencima smrtno zamjerili jer oni su trebali skupa sjedati. U Crkvi?? Ja nikad čula za to!!!

Ruku na srce ako već tako razmišljamo, puno bitnije bi trebalo biti di nam roditelji sjede , a ne partneri od kumova...i po meni, ako je ograničen broj sjedala, prije bi roditelje stavila za mladenački stol nego pratnju... a da samo ja odlučujem, najčjepše mi je stol za 4 i gotovo..ipak su te 4 osobe najeksponiranije taj dan....
aurora

PostPostao/la ivancica dana uto lip 30, 2009 1:11 pm

Slažem se sa aurorom, to 4 ljudi je najbitnije taj dan i kao što je i rekla da se i sjeda više ljudi za stol prije bih roditeljima dala stolicu...

Slažem se i sa miom jer to je istina što kaže. Što sa kumstvima koja su naši partneri imali prije nas?? I tu curu prije mene njegovu su zvali kumom, a sad mene zovu kumom iako je ona na svim slikama od njihove svadbe?? Ne, hvala. Po mom mišljenju, neka samo njega zovu kumom...
slikaslika
slika
ivancica
Senior savjetnica
Senior savjetnica

Marketing:

Sljedeća

Natrag na Gosti na vjenčanju: svi uzvanici, rodbina, kumovi, kume, svjedoci, djeveri i djeveruše

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.